ព្រះសហគមន៍យកស្វាយ២តោនទៅពន្ធនាគារ
ខណៈ​ដែល​ស្វាយ​ទុំ​កំពុង​ធ្លាក់​ថ្លៃ ដោយសារ​គ្មានទីផ្សារ​នាំ​ចេញ​ ព្រោះតែ​ការរីករាលដាលនៃ​កូវីដ​១៩ លោក​បូជាចារ្យ​អ៊ុន សុន បាន​ប្រមូល​កសិផលនេះ ចំនួន​២​តោន ដើម្បី​ចែក​ជូន​ទៅ​ដល់​​អ្នក​ជាប់​ក្នុងពន្ធនាគារ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃទី​២៥ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២១។
កម្មវិធីនេះផងដែរ មានការចូលរួម ពីលោកប្រធានពន្ធធានាគារ សហការីរបស់លោក និង លោកបូជាជាចារ្យ
អ៊ុន សុន ព្រមទាំងគ្រីស្តបរិស័ទ មកពីព្រះសហគមន៍កាតូលិកសន្តមីកាអែលក្រុងព្រះសីហនុ។
លោកប្រធានពន្ធធានាគា បានថ្លែងអំណរគុណ ដល់ព្រះសហគមន៍ ដែលតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ និងបានមកសួរសុខទុក្ខ រៀងរាល់ឆ្នាំមិនដែលខាន។
លោកបូជាចារ្យ យ៉ូហាន អ៊ុនសុន បានមាន​ប្រសាសន៍ថា «ជាការពិតណាស់ បងប្អូននៅក្នុងពន្ធធាគា ទោះបីឃ្លានអ្វី ក៏មិនអាចទិញហូប ដូចអ្នកក្រៅ
ណាមួយឆ្នាំនេះ ស្វាយកំពុងធ្លាក់ថ្លៃ បងប្អូន​ខ្លះបានរត់ចោលចម្ការស្វាយ ខ្លះទៀតបេះយកទៅចោល  យើងខ្ញុំឃើញសភាពបៀបនេះ ក៏បានបញ្ជាទិញពីត្រែងត្រយឹង ស្រុកភ្នំ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដើម្បីយកមកចែកជូនបងប្អូននៅទីនេះ»។
លោក​បូជាចារ្យ​បន្ថែម​ថា ក្នុងពេលនេះ ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​រដូវ​អប់រំ​ពិសេស​ដែល​យើង​មាន​បី​ចំណុច​សំខាន់ៗ គឺ​អធិដ្ឋាន តម​អាហារ​ និង​ធ្វើ​ទាន។
លោក​បន្ត​ថា «បើ​យើងមាន​តែ​ការ​អធិដ្ឋាន យើង​អត់​មាន​សកម្មភាព​នោះ​អ្វីៗ​ទាំង​អស់ ក៏​មិន​ដល់​អ្នក​ដែល​ត្រូវការដែរ​។ យើង​ឃើញ​មនុស្ស​ជាច្រើន​ត្រូវ​ការ​ម្ហូប​អាហារ​ មនុស្សជាច្រើន​ត្រូវការ​ជួយ ហើយ​ជា​ឱកាស​មួយ​ដែល​យើង​ធ្វើ​មេត្តាករុណា​ឲ្យ​បាន​ច្រើន ហើយ​យើង​ត្រូវ​តម​ជាច្រើន ​ដើម្បី​ឲ្យ​ការអធិដ្ឋាន​របស់យើង​ទៅដល់​ព្រះជាម្ចាស់»។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ លោកក៏បានអរគុណចំពោះការចូលរួមរបស់គ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់ ជាពិសេស បងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទ
ព្រះសហគមន៍កាតូលិក សន្ត ម៉ាទីន នៃមណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញថ្មី បានជួយស្វាយមួយចំនួនធំ ដល់កម្មវិធីនេះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរ រៀងរាល់ឆ្នាំ ព្រះសហគមន៍កាតូលិកសន្តមីកាអែល តែងរួមគ្នា​ជាមួយសាសនានានា នៅក្រុងព្រះសីហនុ រៀបចំគ្រឿងឧបភោគ និងសម្ភារប្រើប្រាស់ផ្សេងៗ ដើម្បីសួរសុខទុក្ខអ្នកដែលជាប់នៅក្នុង​ពន្ធធានាគា