វិបត្តិកូវីដ ពិធីបុណ្យហែស្លឹកឆ្នាំនេះ បា្ររព្ធដោយភាពស្ងប់ស្ងាត់
នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំនេះ ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា បានប្រារព្ធពិធីបុណ្យហែស្លឹកមានលក្ខណៈ ខុសប្លែកជាងបណ្តាឆ្នាំមុនៗ​ ដោយ​ពិធីនេះ​មានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមតិចតួចបំផុត មិនដូចរាល់ឆ្នាំ ដែលអាចប្រារព្ធយ៉ាងឱឡារិក ក៏ព្រោះតែកម្ពុជាកំពុងរងការរាតត្បាតយ៉ាងខ្លាំងនូវជំងឺកូវីដ១៩ ក្នុងសហគមន៍។
តាមប្រសាសន៍ណែនាំរបស់លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ អភិបាល​ព្រះ​សហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញដែល​បាន​ថ្លែង​​នៅក្នុងធម្មទេសនាថា រដូវ៤០ថ្ងៃដែលព្រះសហគមន៍អញ្ជើញឱ្យធ្វើដំណើររួមជាមួយព្រះយេស៊ូ ដើម្បីទទួលមរណភាពនៅក្រុងយេរូសាឡឹម។
លោកថា ៖«ខ្ញុំស្ដាយ​ ដោយ​សារ​ឆ្នាំ​នេះ​យើង​បាន​រៀប​ចំ​ សម្ដែងអំពីរឿងនេះ​អស់ពី​សមត្ថភាព​ ប៉ុន្តែ​​ដោយ​សារ​កូវីដ១៩​ យើង​សម្ដែង​មិនបាន។ ​នៅ​ពេល​យើង​ឃើញ​ផ្ទាល់​ភ្នែក យើង​ឈឺចិត្ត​ណាស់ ឈឺ​ក្នុង​ដួង​ចិត្ត​របស់​យើង​មែនទែន។ ប្រហែល​យើង​បាន​គិត​ថា ដូចគេ​បាន​គិត​ពី​ដើម នៅពេល​គេ​សម្លាប់​ព្រះ​យេស៊ូ តាមពិតនេះ​ជា​របៀប​ដែល​ខ្ជះ​ខ្ជាយ​ ស្ដាយ​ណាស់ ស្ដាយដែលគេសម្លាប់​ព្រះយេស៊ូ»។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោកអភិបាលរូបនេះបានពញ្ញាក់ស្មារតីគ្រីស្តបរិស័ទភូមិភាគភ្នំពេញទាំងអស់នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះឱ្យរិះគិតឡើងវិញនូវបញ្ហា ដែលកំពុងកើតមាននៅលើពិភពលោក។ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ថ្លែងថា ៖«តើ​យើង​មាន​គំនិត​ច្រើន​ទេ សព្វថ្ងៃ ដើម្បី​កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត ​និងជួយ​ឱ្យ​ពិភព​លោកមានការផ្លាស់ប្តូរ? ​ពិភព​លោក​របស់​យើង​សព្វ​ថ្ងៃយំសោក​ខ្លាំងណាស់​ ​ពិភព​លោក​របស់​យើង​ដូច​ជា ព្រួយ​បារម្ភ​និង​រង​ទុក្ខលំបាក​យ៉ាង​ច្រើនដែរ»។
លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ បន្តថា ពិភពលោកបច្ចុប្បន្ននេះកំពុងតែខ្ជះខ្ជាយ ដូចជាការចំណាយទៅលើម្ហូបអាហារ អាវុធ សំលៀកបំពាក់ ការធ្វើសង្គ្រាម អំពើហឹង្សា ភេរវកម្ម ការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ ការលុបបឹង និងការបំផ្លាញធម្មជាតិជាដើម។
លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ បានលើកឡើងថា ៖ «​កូវីដ​១៩​កើត​ឡើង​ដោយ​សា​រ​យើង​ខ្វះ​អនាម័យ​។ ប្រហែល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លង​មកយើងរស់នៅខ្វះអនាម័យខ្លាំងណាស់​។ ទម្លាប់​របស់​យើង​អំ​ពី​​ការ​ថែរក្សា​សុខភាពក៏មាន កម្រិតខ្លាំងណាស់ដែរ។ ចេះតែ​ញ៉ាំ​ម្ហូប​ដែល​អត់​មាន​ប្រយោជន៍ ចេះ​តែ​អង្គុយ​មើល​ទូរស័ព្ទ មើល​ទូរទស្សន៍ ប៉ុន្តែ​​ភ្លេច​​​ហាត់ប្រាណ»។
លោក​បន្តថា ៖ «​ប្រហែលដោយសារកន្លងមកនេះ យើង​មិន​បាន​ថែរក្សា​សុខភាព​​របស់​យើងបានត្រឹមត្រូវ។ ​នៅពេល​នេះ​យើង​ឃើញ​បងប្អូន​របស់​យើង​ដែល​បាន​ស្លាប់​ដោយ ជំងឺកូវីដ​១៩ ហើយអ្នក​ដែល​ស្លាប់ គឺ​អ្នក​ដែល​មាន​សុខភាព​ទន់​ខ្សោយរួចហើយ»។
បន្ថែមលើពីនេះ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ បន្តថា ការខ្ជះខ្ជាយសព្វថ្ងៃនេះ របស់មនុស្សទៅលើការខ្វះនូវពេលវេលា ដោយបណ្តោយខ្លួនទៅលើគ្រឿងអេឡិចត្រូនិច ភ្លេចបង្កើននូវទំនាក់ទំនងសង្គម ដោយភ្លេចយកចិត្តទុកដាក់លើមនុស្សដែលកំពុងតែទទួលរងទុក្ខលំបាក។
ក្រោយបញ្ចប់ធម្មទេសនា លោកអភិបាល អូលីវីយេ និងលោកបូជាចារ្យ បានអធិដ្ឋាន និងប្រទានពរលើផេះដែលបានមកពីការដុះស្លឹកកាលពីបុណ្យហែស្លឹកឆ្នាំមុន។ បន្ទាប់មកលោកក៏បានយកផេះទាំងនេះ មកគូសជាសញ្ញាឈើឆ្កាងលើគ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់ ដោយមានប្រសាសន៍ ៖«សូមកែប្រែចិត្តគំនិត និងជឿលើដំណឹងល្អ»៕