គណៈកម្មការសង្គហៈព្រះវិហារសន្តប៉ូលនៃព្រះសហគមន៍កោះស្លា មណ្ឌលសកម្មភាពកំពត ចែកគ្រឿងបរិភោគ
ក្នុង​ខែ​ឧសភា ២០២១​នេះ គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​នៅព្រះសហគមន៍ សន្តប៉ូលកោះស្លា​នៃមណ្ឌលសកម្មភាពកំពត រួម​មាន​តំណាង​ក្រុម​សង្គហៈ តំណាង​ក្រុម​យុវជន និង​តំណាង​ក្រុម​កាយឫទ្ធិ​ ដែល​​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​​បូជាចារ្យ​​ យ៊ាំង​ លូកា បាន​នាំ​យក ស្បៀង​អាហារ​មួយចំនួន​ទៅ​ចែក​រំលែក​ដល់​បងប្អូនចំនួន​៩គ្រួសារ ដែល​កំពុង​តែ​ស្រែកដង្ហោយហៅ​ឱ្យ​ពួក​យើង​​ជួយ​ក្នុង​គ្រា​ដ៏​​​​​​លំបាក​​នេះ​ ចំនួន ​៣ ​គ្រួសារ​​ ដែល​រស់នៅ​ក្នុងភូមិស្រែលាវ​ ឃុំ​ត្រពាំង​ភ្លាំ​ង​​ ស្រុកឈូក​ ខេត្ត​កំពត​ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគាត់​មាន​​ចិត្តសង្ឃឹម អាច​តស៊ូ អត់ធ្មត់​នឹង​ដំណើរ​ជីវិត​របស់​​ពួកគាត់​នា​សម័យ​​​​​កូវីដ១៩​នេះ​។​
​លោក​បូជាចារ្យ​ទទួល​បន្ទុក​មណ្ឌល​សកម្មភាព កំពត យ៉ាំង លូកា​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា៖​ ព្រះ​ហឬទ័យមេត្តាករុណា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​គឺ​ធំធេង​ខ្លាំង​ណាស់​ដល់​ពួក​កូនម្នាក់ៗ។ លោក​បន្ថែម​ថា វិន័យរបស់ខ្ញុំគឺ​ ត្រូវស្រលាញ់គ្នាទៅវិញទៅមក​ ដូចខ្ញុំ​បាន​ស្រឡាញ់​អ្នក​រាល់​គ្នា​ដែរ ហើយ​ការ​ចែករំលែក​សេចក្ដីស្រឡាញ់​ទៅ​ដល់​​អ្នក​តូចតាច​ ក៏​ដូចជា​បាន​ធ្វើ​តាម​វិន័យ​នេះដែរ។​
លោក​ សិលា ចាន់​ម៉ានុត តំណាង​គណៈកម្មការ​ចម្រុះ​​នៃ​ព្រះ​វិហារ​សន្ត​ប៉ូល កោះ​ស្លា បាន​​ឱ្យ​​ប្រាប់ថា ព្រះ​សហគមន៍​បាន​សម្ដែង​ធម៌​មេត្តា​ករុណា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​នេះ ជា​សកម្មភាព​​​​មួយ​ដ៏​ល្អ​សម្រាប់​បងប្អូន​ដែល​កំពុង​តែ​ពិបាក អស់​សង្ឃឹម ឱ្យ​មាន​ការតស៊ូ និង​មាន​ក្ដី​សង្ឃឹម​ឡើងវិញ​។​ ម៉ានុត​បន្ថែមថា ទោះ​បីជា​មិនបាន​ច្រើនក៏​អាច​ដោះទាល់​បាន​មួយ​គ្រា​ដែរ​។​ ប្រធាន​ក្រុម​យុវជន ម៉ានុត បញ្ជាក់ថា ម្យ៉ាង​ទៀត​ ការសម្ដែង​ធម៌​មេត្តា​ករុណា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​នេះ គឺជាសកម្មភាព​មួយ​ដ៏​ល្អ​វិសេស​​ចំពោះ​បងប្អូន​ដែល​កំពុង​អស់​សង្ឃឹម​និង​​ស្រែក​​ដង្ហោយ​ឱ្យជួយ។​​ ដូច្នេះ​តួនាទីរបស់​ពួក​យើង​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ត្រូវ​ចេះ​ចែក​រំលែក​សេចក្ដី​​ស្រឡាញ់​ដែល​ទទួល​ពីព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ពួក​គាត់​មាន​អំណរ​សប្បាយ មាន​ការ​តស៊ូ​ប្រឹង​ប្រែង​ក្នុង​គ្រាដ៏​លំបាក​នេះ។​ យុវជន​ម៉ានុត ស្នើ​ដល់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់​ សូម​កុំ​បង្អង់​ដៃ​ក្នុង​ការ​ជួយ​ដល់​បងប្អូន​ដែល​មាន​ការ​លំបាក​ក្នុង​សម័យ​កូវីដ១៩​នេះ​។​
ដោយសារ​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នេះមិន​អំណោយផល ​ចំពោះ​ការ​ចួបជុំ​គ្នា​ច្រើន​បាន ព្រះសហគមន៍​​កោះ​ស្លា បាន​ចែក​គ្នា​ទៅ​ចែក​ស្បៀង​អាហារ​តាម​ផ្ទះ ដោយ​ចែកជា​ក្រុម​តូចៗ​មាន​​គ្នា​តិច​។ ​សកម្មភាពនេះធ្វើ​ឡើង​រៀងរាល់សប្ដាហ៍ ដើម្បី​ចូល​រួម​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការទប់​ស្កាត់​ការរីករាលដាល​នៃ​ជំងឺ​កូវីដ​១៩។​​
ជន​ក្រីក្រ​ទាំង​នោះ​ទទួល​បាន​អង្ករ​ដែលជាអង្ករ​ក្នុង​ព្រះសហគមន៍​​ និង​​ធ្វើ​ដោយ​បងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ផ្ទាល់​២០​គីឡូក្រាម​ក្នុង​មួយគ្រួសារ ​ ទឹក​ត្រី២ដប មី​មួយ​កេស និង​ត្រី​ខមួយយួរ និង​ម៉ាសផងដែរ។​