ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញបង្កើត​យុទ្ធនាការ​សម្រាប់ទិវាកុមារ​អន្តរជាតិពេញមួយខែមិថុនា នេះ
ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញគ្រោងនឹង​រៀប​ចំយុទ្ធនាការ​​ទិវា​សិទ្ធិ​កុមារ​អន្តរជាតិ នា​ថ្ងៃ​អាទិត្យខាង​មុខនេះ។ ​យុទ្ធនាការ​​នេះ ខុស​ប្លែក​ពីព្រឹត្តិការណ៍​ដែលធ្លាប់តែធ្វើឡើងជារៀងរាល់​ឆ្នាំ​ ដោយ​សារ​តែ​ប្រទេសកម្ពុជាក៏ដូចជាពិភពលោកកំពុងជួប​នឹង​បញ្ហា​ការរីករាលដាលនៃ​វីរុសកូវីដ-​១៩។
ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ ដែល​ដឹក​នាំ​ដោយ​ការិយាល័យ​យុវជនជំទង់ និង​កុមារ ​ចាប់​ផ្តើម​​​រៀប​ចំ​យុទ្ធនាការ​១មិថុនា​ស្ដីពី​សិទ្ធិកុមារ​អន្តរជាតិ​ ​ចំពោះ​​កុមារ​ដែល​មាន​អាយុចាប់​ពី​​៥ឆ្នាំ​ដល់​១៣ឆ្នាំ​​ រយៈពេល​ជិតមួយខែ ដោយ​គិត​ចាប់ពី​ថ្ងៃអាទិត្យសប្ដាហ៍​ទីមួយនៃ​ខែមិថុនានេះ​ រហូត​ដល់​ថ្ងៃអាទិត្យ​ចុងខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២១នេះ។
យុទ្ធនាការនេះ​នឹង​ធ្វើ​ដោយ​មេក្រុម​កាយឫទ្ធិនៅ​តាម​តំបន់​រៀងៗខ្លួន​ តាម​រយៈ​ការ​ចុះ​ទៅ​សួរសុខទុក្ខ និង​អប់រំ​​តាម​ផ្ទះកុមារផ្ទាល់។
លោក ​ស៊ាន់ សារឿន ប្រធាន​ការិយាល័យ​យុវជនជំទង់ និង​កុមារ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ឆ្នាំនេះ​ការិយាល័យ​លោកបាន​រៀបចំ​យុទ្ធ​នាការ​ ដោយ​មាន​សម្ភារៈ​អប់រំដល់កុមារ​ឱ្យ​មាន​ការ​យល់​ដឹងពី​សិទ្ធិ និង​សេរីភាព​របស់ខ្លួន​នៅ​​ក្នុងសង្គម។
លោកថា ៖ «ក្នុង​រយៈពេល​៤​សប្ដាហ៍​នេះ​ តាមរយៈ​មេកាយឫទ្ធិនឹង​ទៅអប់រំកុមារកាយឫទ្ធិតាមផ្ទះ​ជារៀងរាល់​ថ្ងៃ ដើម្បីលើកទឹកចិត្តកុមារ ព្រមទាំងចែកកញ្ចប់​អនុស្សាវរីយ៍ដល់​កុមារផងដែរ ដោយ​ពួក​គាត់​ប្រកាន់​ខ្ជាប់​នូវ​ការ​អនុវត្តន៍ជានិច្ច​​តាម​វិធាន​សុខាភិបាល»។
លោក​សារឿន បាន​បន្ថែម​ថា គោល​បំណង​របស់ព្រះសហគមន៍​ គឺ​ធ្វើ​ឡើង​ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ជួយឱ្យ​កុមារ​យល់​ពី​តម្លៃ និង​សិទ្ធិ​ធំៗ​របស់​​ពួកគាត់​ទាំង៤ច្បាស់ ព្រម​ទាំង​​ឱ្យ​កុមារ​ទទួល​បាន​អំណរ​សប្បាយ​តាម​រយៈ​ការ​បង្កើត​កម្មវិធី​នេះផងដែរ​​ ជាពិសេស​ចង់​បង្ហាញ​ពីការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ពី​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភា​គ​ភ្នំពេញ​ចំពោះ​កុមារ។
ប្រធានការិយាល័យយុវជនជំទង់ និងកុមាររូបនេះ ​បានឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា​ ៖ «អ្វី​ដែល​សំខាន់​ជាង​នេះ​គឺ​ចង់​បញ្ជ្រាប​កុមារ​ឱ្យ​យល់​ដឹង​អំពី​ការ​អប់​រំ​របស់​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ នៅក្នុង​បរិបទ​កូវីដ-១៩​នេះដោយ​ផ្ដោត​សំខាន់​លើ​៣ថែរក្សាគឺ​ ការទទួល​ខុសត្រូវ សាមគ្គីភាព និង​អធិដ្ឋាន»។
លោក​បន្ត​ថា ព្រះសហគមន៍​​នឹង​អប់រំ កុមារ​ឱ្យ​ដឹង​ថា ក្នុង​នាម​ជាកុមារ​ត្រូវ​ធ្វើ​អ្វី​ខ្លះ​នៅ​ក្នុង​៣​ថែរក្សា​នេះ​ ជាពិសេស​សម្រាប់​កុមារ​ដែល​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​កាតូលិក ត្រូវ​​ចូល​រួម​អធិដ្ឋាន​ជាមួយ​នឹងឪពុក​ម្ដាយ ហើយ​ឪពុក​ម្ដាយ​ក៏​ត្រូវ​ណែនាំ​និង​រំឭក​កូនៗ និង​ធ្វើជាគំរូ​សម្រាប់កូន​ផងដែរ។​
លោក សារឿន បាន​បញ្ជាក់​ទៀតថា ការ​អប់​រំ​ពី​សិទ្ធិ​របស់​កុមារ​នេះ​មាន​សារសំខាន់ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គេ​យល់​ដឹង​ពី​សិទ្ធិ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​របស់​ពួក​គេ​ទាំង​ការ​រៀន​សូត្រ ការ​ថែទាំព្យាបាល អំណរសប្បាយ និង​មានជីវិត គឺ​ឱ្យ​កុមារ​យល់​ថា​គេ​មាន​តម្លៃ​នៅក្នុង​ការរស់នៅ និង​នៅក្នុង​គ្រួសារ​ ដោយ​ស្ថិត​ក្នុង​ក្រប​ខណ្ឌជាកុមារ។​
ជាងនេះ​ទៅ​ទៀត ទិវា​កុមារ​អន្តរ​ជាតិ​នេះ​ធ្វើ​ឱ្យ​កុមារ​ទទួល​បាន​ប្រយោជន៍​ជាច្រើន​ ដោយ​ជួយ​ឱ្យ​កុមារ​ទ​ទួល​បាន​ការការពារ​ថែរក្សាពី​មនុស្ស​ជុំ​វិញ​ខ្លួន ចៀសវាង​ការបិទសិទ្ធិកុមារ​ក្នុង​ការរៀន​សូត្រ​តាមរយៈ​ការអប់រំ​នេះ។​ នេះបើតាម​ការលើកឡើងរបស់​លោក សារឿន។
លោក​សារឿនបានបន្ថែម​ថា ការ​គាំពារ​ថែរក្សាកុមារ​ មិនមែន​មាន​ត្រឹម​តែ​នៅក្នុង​គ្រួសារទេ ប៉ុន្តែ​នៅគ្រប់​កន្លែង គឺអ្នក​ដែល​នៅជុំវិញកុមារ ដោយ​សង្គម​ទាំងមូលត្រូវ​យក​ចិត្ត​ទុកសាក់​លើ​កុមារ​ជាអាទិភាព​ ព្រោះ​កុមារ​ជាទំពាំង​មួយដែល​ត្រូវ​ការ​ថែទាំដើម្បី​អនាគតសង្គម៕