លោក​បូជាចារ្យដើរជាមួយ​សន្តីតេរេសានៃព្រះកុមារយេស៊ូ​​ក្នុងរដូវ​៤០ថ្ងៃ
ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំរិះគិត​​របស់​លោក​បូជាចារ្យ​ និង​លោក​ឧបដ្ឋាក​ក្នុងភូមិភាគ​ភ្នំពេញ ដែល​ណែនាំដោយ​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៥ កុម្ភៈនេះ បាន​រិះ​គិត​អំពី​រដូវអប់រំពិសេស(៤០ថ្ងៃ)សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៣ ដោយ​រួមដំណើរ​ជាមួយ​សន្តីតេរេសានៃព្រះកុមារយេស៊ូ​នៅទីក្រុងលីស្យឺ។
លោក​​អភិបាល​​អូលីវីយ៉េ ណែនាំអំពី​ផ្លូវដ៏តូច​របស់​សន្តីតេ​រេសា​​នៃ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូដែល​មាន​ចំនួន​ ​៥ចំណុច គឺរួមមាន​ ទី១ គោលបំណង​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ដែល​ចង់ចូល​ក្នុង​ភាពដ៏វិសុទ្ធដែលមានប្រភពជាព្រះជាម្ចាស់ ដូច្នេះ​សម្បត្តិរបស់តេរេសាមិនមែននៅលើលោកិយនេះទេ។
ក្នុងចំណុចទី​២ គឺត្រូវ​ទទួលស្គាល់ព្រំដែនដែលយើងមាននៅក្នុងជីវិត និងភាពទន់​ខ្សោយ​របស់យើង។ ទី៣ ទុកចិត្ត​លើ​ព្រះជាម្ចាស់ដោយព្រះជាម្ចាស់ជាប្រភពនៃអ្វីៗទាំងអស់ដែល​យើង​ចង់​រស់នៅ​ក្នុង​ព្រះជន្ម​របស់​ព្រះអង្គ។ ត្រង់​ចំណុច​នេះ​លោកអភិបាលពន្យល់ថា  យើងមិនទីពឹងលើអំណោយទាន​និង​កម្លាំង​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ ​ប៉ុន្តែ​យើង​ទីពឹង​​លើព្រះជាម្ចាស់ជាព្រះដ៏វិសុទ្ធ និងជាព្រះតែមួយគត់។
រីឯចំណុចទី៤​លោកអភិបាល​ឲ្យដឹងថា ជីវិត​យើង​ត្រូវ​ចាប់ផ្ដើមធ្វើដំណើរពិតប្រាកដ​ និង​ប្រកប​ដោយភាព​តស៊ូ។ ទី៥ ស្វាគមន៍ដោយអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់​ ដែលទ្រង់​បាន​​ចាប់កំណើត​ជា​មនុស្ស និង​បូជាជីវិតសម្រាប់យើងផ្ទាល់ ហើយ​ព្រះអង្គនេះ​ហើយ​ដែល​បាន​ចាប់​សន្តីតេរេសា​ដោយ​ផ្ទាល់​ព្រះអង្គ។
រដូវ​អប់រំពិសេស ឬ​ហៅថា រដូវ៤០ថ្ងៃ ឬ​រដូវ​ត្រណម​ត្រូវ​បាន​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​រៀបចំ​៤០ថ្ងៃ​មុន​បុណ្យព្រះយេស៊ូ​មានព្រះជន្មថ្មី​ដ៏រុងរឿង ឬហៅថា​បុណ្យចម្លង ដែល​ជាបុណ្យកំពូល​របស់​គ្រីស្ត​សាសនា។ ​
លេខ​៤០​មាន​អត្ថន័យពិសេសណាស់​សម្រាប់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ គឺ​តាម​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​ជនជាតិ​យូដា បាន​ឆ្លង​កាត់​វាលរហោស្ថាន​រយៈពេល​៤០ឆ្នាំ​ លោក​ម៉ូសេ​នៅលើភ្នំស៊ីណៃ​រយៈពេល​៤០ថ្ងៃ​ដើម្បីទទួល​វិន័យ​១០ប្រការ និង​ព្រះយេស៊ូ​បាន​ចូល​ក្នុង​វាលរហោស្ថាន​៤០ថ្ងៃ​ដើម្បី​មានទំនាក់ទំនង​ជាមួយព្រះជាម្ចាស់​កាន់តែ​ជិត​ស្និទ្ធ។ នេះ​បើ​តាម​ការ​ពន្យល់​របស់លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ។
លោកអភិបាល​បញ្ជាក់ថា រយៈពេល​៤០ថ្ងៃនេះ គឺ​ឲ្យ​យើង​ចូល​ក្នុងដំណើរ​ជីវិត​ ដោយ​ទទួល​ស្គាល់​ភាព​ខ្សោយ​និង​អ្វីដែល​មាន​ក្នុងជីវិត​ ហើយ​ដើម្បី​ដឹងថា ក្នុងភាព​ខ្សោយរបស់​យើង​ គឺ​យើង​មិន​ឯកោនោះទេ គឺ​មាន​ព្រះជាម្ចាស់​នៅជាមួយយើង​ ដោយសារព្រះយេស៊ូ​ឆ្លងកាត់​ការល្បួង​៤០ថ្ងៃ  «គឺ​ឈ្នះ​អំណាច និង​ការ​ចង់​ឈ្នះ» ដែល​ជា​បញ្ហា​បន្ត​កើត​មាន​រហូត​ដល់​សព្វថ្ងៃ​នៅ​ក្នុង​សកលលោកទាំងមូល លើកលែងតែ​គ្រោះ​ធម្មជាតិ​ គឺ​ប្រទេស​មួយប្រឆាំង​និងប្រទេស​មួយ។
លោកអភិបាល​បន្ថែមថា ក្នុងពេល​៤០ថ្ងៃនេះ «ជាមួយសន្តីតេរេសា​ គឺ​ឲ្យយើង​ដាក់​ខ្លួន​ គឺមានតែ​ព្រះជាម្ចាស់​ទេ ដែល​ស្គាល់​ខ្ញុំច្បាស់»។
លោក​បូជាចារ្យ អ៊ុន សុន បូជាចារ្យជំនួយ​​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញថ្មី និង​តាខ្មៅ មាន​ប្រសាសន៍ថា អ្វី​ដែល​លោក​អភិបាល​បានណែនាំ ​ដើម្បី​ជួយ​យើង​បំភ្លឺដំណើរជីវិត​របស់ព្រះសហគមន៍​ក្នុង​រដូវ​៤០ថ្ងៃ​ ជាឱកាស​សម្រាប់គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដោយ​មិនត្រឹម​តែ​បូជាចារ្យ​ បងប្រុស ​បងស្រី​ គឺ​ត្រូវ​រៀន​តាម​មាគ៌ា​របស់ព្រះយេស៊ូ​។
លោកបន្ថែមថា ​ផ្លូវ​ដ៏សាមញ្ញ​របស់​សន្តី​តេរេសា​នៃព្រះកុមារ​យេស៊ូ គឺ​ជួយ​ឱ្យ​យើង​មើល​​ឃើញ​​សេចក្ដី​ស្រឡាញ់របស់ព្រះជាម្ចាស់​គ្មាន​ព្រំដេន ដែល​ជាសេចក្ដី​ដ៏សំខាន់​ ដើម្បីទទួលស្គាល់​ខ្លួន​យើង​ជាមនុស្ស​ទន់ខ្សោយ​ អាចចូល​ជ្រៅ​នៅក្នុង​ជីវិត​របស់ព្រះយេស៊ូ​ក្នុង​រដូវ៤០ថ្ងៃនេះ។
លោក​បន្ត​ថា ផ្លូវ​របស់​សន្តី​តេរេសា ជួយឱ្យ​យើង​សម្លឹងមើល​ការរស់នៅរបស់​ខ្លួន​ជាប់ជាមួយ​ព្រះយេស៊ូ ដោយ​ដាក់​គោលដៅ ជំនឿ ក្ដីសង្ឃឹម​ អំណររបស់​យើង​នៅក្នុង​ព្រះយេស៊ូ។ លោក​បូជាចារ្យ​សុន​បន្ថែម​ថា សព្វថ្ងៃ​ផ្លូវ​នៃលោកីយ៍​មាន​សម្ភារនិយម​និង​បច្ចេកវិទ្យាទំនើប ធ្វើឱ្យ​មនុស្ស​ងាយស្រួល​ភ្លេចខ្លួនដោយ​អាច​មើល​ឃើញ​គ្រប់​រឿង​ទាំងអស់​ ដែល​ធ្វើឱ្យ​យើង​ងាយ​នឹង​ជាប់​តែជាមួយ​រឿង​ទាំងនោះគ្រប់ពេលវេលា។
កិច្ចប្រជុំរិះគិត​សម្រាប់​​បូជាចារ្យ​ក្នុងភូមិភាគ​ភ្នំពេញ គឺ​ធ្វើឡើង​មួយ​ខែ​ម្តង​ ដោយ​ណែនាំ​ដោយ​លោកអភិបា​ល​អូលីវីយ៉េ​ដោយ​ផ្ទាល់។
មុន​បិទ​កិច្ច​ប្រជុំ​រិះគិត​នេះ លោកអភិបាល​អូលីវី​យ៉េ ​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​លោកបូជាចារ្យទាំងអស់​ជួយ​លើក​ទឹកចិត្ត​យុវជន​​ឲ្យ​អាច​បញ្ចេញ​សមត្ថភាព​​ក្នុងកិច្ច​ការ​បម្រើ​របស់​ព្រះសហគមន៍​និង​ធ្វើការងារ​ក្នុងព្រះសហគមន៍។
ជាមួយគ្នានោះដែរ​លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​របាយការណ៍​មួយ​ចំនួន​ដែល​សភា​លោកអភិបាល​ឡាវ​និង​កម្ពុជា​​ឆ្លើយ​តប​នឹង​សន្និបាត​របស់​ព្រះសហគមន៍​សកល​ (Synodal Church)​ ផងដែរ៕