គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជិត​១០០០នាក់ បាន​ចូលរួម​កម្មវិធីបុណ្យ​ឆ្លង​ព្រះវិហារ​ព្រះនាងម៉ារីជាមាតា​ព្រះសហគមន៍​ ដែលជាព្រះវិហារ​ចំណាស់​​សល់​ពីសង្គ្រាម​បាន​ជួសជុលឡើងវិញ ​និងដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​​ដើម្បីលើកតម្កើង​សិរីរុងរឿងរបស់​ព្រះជាម្ចាស់ ស្ថិត​នៅ​ក្នុងភូមិ​តាអំ ឃុំប្រាសាទ ស្រុកព្រះនេត្រព្រះ ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ មានចម្ងាយ​២៨១គីឡូមែត្រពី​រាជធានីភ្នំពេញ ស្ថិតនៅ​ប៉ែក​ពាយ័ព្យនៃប្រទេស។
កម្មវិធីនេះ​បានចាប់ផ្តើម​ឡើង​ដោយ​មាន​ដង្ហែរូបព្រះនាងម៉ារី​ប្រទាក់ក្សិណ​ជុំវិញ​ព្រះវិហារ​ចំនួន​៣​ជុំ ​ក្រោមអធិបតីភាព​របស់​លោក​អេនរីគេ ហ្វីការេដូ អភិបាលព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​បាត់ដំបង និងលោកអភិបាល​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគភ្នំពេញ​និង​កំពង់ចាម ​លោកបូជាចារ្យជាច្រើន​អង្គ និង​មន្ត្រី​រាជការជាច្រើន​នាក់​​។
តាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​បូជាចារ្យ តូតែត បាណេណាល់ បូជាចារ្យ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​តំបន់អង្គរ​ឲ្យដឹងថា ព្រះវិហារនេះ​ត្រូវ​បាន​កសាង​ឡើង​ដោយ​បូជាចារ្យសាសនទូត​នៃទីក្រុង​ប៉ារីសនៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ប្រមាណ​១៩១០-១៩២០ ហើយភូមិ​តាអំនេះ ជា​ភូមិ​ដែល​មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​កាតូលិក​រស់នៅ​ច្រើន​រស់នៅ។​
ព្រះសហគមន៍​តំបន់​អង្គរ​ស្ថិត​ក្នុងភូមិភាគ​បាត់ដំបង​ មានព្រះសហគមន៍​ចំនួន​១២ ដោយ​រួម​ទាំង​ព្រះសហគមន៍​តាអំ។​
ក្នុងធម្មទេសនានាថ្ងៃទី​២៧ ខែ​វិច្ឆិកា​ លោក​បូជាចារ្យ​ឲ្យដឹងទៀតថា​ តុ​អាសនៈ​ដែលមាននៅក្នុងព្រះវិហារ​គឺយក​ពីសំណល់​ដំបូល​ព្រះវិហារដែល​មាន​អាយុ​១០០ឆ្នាំ​ហើយ។ លោក​បន្តថា «ដូច្នេះ តុអាសនៈនេះ បាន​ស្រូបពាក្យអធិដ្ឋាន​​របស់​ដូនតា​របស់​យើង គឺ​បាន​ឮពាក្យអង្វររបស់​បងប្អូន​ទាំងអស់និង​ពាក្យកោតសរសើររបស់​បងប្អូនចំពោះព្រះជាម្ចាស់​ ដែល​ឥឡូវនេះ​គង់នៅជាមួយយើង​ដដែល»។
ព្រះវិហារ​ដែលមានរចនាបទ​បែប​បារាំង​ លាប​ពណ៌​លឿង​អាច​ផ្ទុក​មនុស្ស​បាន​ប្រមាណ​៣០០នាក់មួយនេះ មាន​ស្លាកស្នាមនៃ​គ្រាប់កាំភ្លើង​​ជាច្រើន ព្រោះបាន​រង​ការ​បំផ្លាញ​ពី​សង្គ្រាម​ក្នុង​អំឡុង​ឆ្នាំ​១៩៧០-១៩៧៥។ យើង​អាច​មើល​ឃើញសំណល់​ចាស់ៗទាំងនេះ នៅ​តាម​កន្លែង​មួយ​ចំនួន​នៅ​តួព្រះវិហារផ្នែក​ខាង​ក្រៅ​។
លោក​តូតែត​ បញ្ជាក់ថា ស្នាម​របួស​ជាច្រើននេះ​ កំពុង​និ​ទានអំពីជីវិត​របស់បងប្អូន ដែល​មាន​ទាំង​អំណរនិង​ស្នាម​របួស ហើយស្ថិតនៅក្នុង​ព្រះហស្ដ​របស់​ព្រះនាង​ម៉ារីដែលជាមាតា។
បន្ទាប់ពីធម្មទេសនា គ្រីស្តបរិស័ទ​តំណាង​ព្រះសហគមន៍​នីមួយៗ ជាពិសេសក្នុងភូមិភាគ​បាត់ដំបង បាន​យក​បំណែក​ដី​ពីព្រះសហគមន៍របស់​ខ្លួន​មក​បញ្ចុះ​នៅក្រោម​តុអាសនៈ ជា​និមិត្តរូបនៃ​ការរួបរួម​គ្នាជា​បងប្អូន ​ និង​ដើម្បីបញ្ជាក់ថា គ្រីស្តបរិស័ទ​​ទាំងអស់គ្នាជា​កូនចៅរបស់​ព្រះនាងម៉ារី​ សូម​ជ្រកក្រោម​ម្លប់​របស់​ព្រះនាង។ ក្នុងនោះដែរក៏មានដី​មក​ពី​ប្រទេស​បារាំង​ដែល​ជា​ទីកន្លែង​របស់​សាសនទូត​នៃទីក្រុងប៉ារីស​មក​កាន់​ស្រុក​ខ្មែរនិង​បាន​បំពេញ​បេសកកម្មនៅ​តំបន់​តាអំផងដែរ។
នេះ​ជា​ដំណើរនៃ​ការរួម​គ្នាជា​ធ្លុង​តែមួយ ដោយ​មាន​ព្រះនាង​ម៉ារី​នៅពីមុខ​យើង ​ដើម្បីណែនាំ​យើង​ទៅ​ឯព្រះយេស៊ូ​និង​ព្រះបិតា​ តាមព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏វិសុទ្ធ។ លោក​តូតែត​បញ្ជាក់។
លោក​បូជាចារ្យ​បាន​រំលឹក​ថា ក្នុងសម័យ​សង្គ្រាម គេ​យក​ព្រះវិហារ​នេះ ធ្វើ​ជា​កន្លែង​កិនស្រូវ ប៉ុន្តែ​គេ​មិន​សូវ​ហ៊ាន​ប្រើ​ទីនេះទេ ទោះបី​ជា​ស្រុក​សាន្តត្រាន​ហើយ​ក៏ដោយ ព្រោះប្រជាជន​ក្នុងភូមិ​បាន​ដំណាលថា មានស្ត្រីម្នាក់​ស្លៀកសំលៀក​បំពាក់​ពណ៌សបង្ហាញ​ខ្លួន​នៅក្នុងព្រះវិហារនេះ ជា​ហេតុ​អ្នក​ភូមិ​និង​អាជ្ញាធរ​សម្រេចចិត្ត​ផ្ទេរ​ព្រះវិហារ​នេះ​ទៅ​ព្រះសហគមន៍​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០០៣។ លោក​បន្ថែមថា «យើង​ដឹងថា នៅទីនេះ មាន​ព្រះនាង​ម៉ារី​ចាំ​ជួយ​ថែរក្សា​និង​ការពារ»។
តាមឯកសារ​មួយ​ចំនួន​បាន​រក​ឃើញ​ថា ព្រះសហគមន៍តាអំ​បាន​កកើត​ឡើង​ក្នុង​អំឡុង​ឆ្នាំ​១៨៨១ តែដោយសារ​សង្គ្រាម​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ត្រូវ​បានជម្លៀស​ចេញ​ដែល​មាន​ចំនួន​ប្រមាណ​៨៥០នាក់។ លោក​បូជាចារ្យតូតែត បន្តថា សព្វ​ថ្ងៃនេះ​ មាន​គ្រីស្តបរិស័ទ​ប្រមាណ​៩០នាក់ដែល​បានទទួល​អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក​ ហើយ​នៅទីនេះ ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​និង​ពុទ្ធបរិស័ទ​​មាន​កិច្ច​សហការគ្នា​ល្អ​ប្រសើរ ដើម្បី​កសាង​ជីវិត​ប្រកបដោយ​សេចក្តីស្រឡាញ់និង​យុត្តិធម៌ ​ និងក្តីអាណិតអាសូរ​ឲ្យ​គ្នាទៅវិញ​ទៅមក​។​
បច្ចុប្បន្ន​ ព្រះសហគមន៍​តាអំ ​​មានសកម្មភាព​មួយ​ចំនួន​ ដូចជា អប់រំ​ជំនឿ សាលាមត្តេយ្យ​និង​បឋម​សិក្សា កិច្ចការងារ​ធម៌មេត្តាករុណា​ដូចជា ផ្តល់អាហាររូបករណ៍​ដល់​សិស្ស​និស្សិត ចែក​ទាន​ដល់​អ្នក​ក្រីក្រ សួរសុខទុក្ខ​និង​ចែករំលែក​នូវ​សេចក្តីស្រឡាញ់​និង​ក្តីសង្ឃឹម​ដល់​អ្នក​តូចតាច​ជាដើម។ គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅ​តំបន់នេះ​ភាគ​ច្រើន​ជាអ្នក​ស្រែចម្ការ និង​ប្រកបរបរ​ស៊ីឈ្នួល​គេ​(នៅក្នុងស្រុក​និង​ប្រទេសថៃ)។
ព្រះវិហារ​ដែលមាន​ចំណាស់​ជាង​១០០ឆ្នាំ​នេះ​បាន​ស្ថាបនា និង​ជួសជុលឡើងវិញ ដោយ​មាន​ជំនួយ​ពី​សប្បុរសជន​ពី​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ដោយ​ចំណាយ​ថវិកា​ជាង​១ម៉ឺនដុល្លារ​អាមេរិក៕