ប្រតិភូគ្រឹះស្ថានអប់រំកាតូលិកជួបសំណេះសំណាលជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា
នាយក នាយិកា​នៃគ្រឹះស្ថាន អប់រំចំណេះទូទៅ​កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញដឹកនាំដោយលោក​អូលីវីយេ ជ្មិតហស្លេរ អភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ និងជាប្រធានអប់រំចំណេះទូទៅកាតូលិកភូមិភាគ​ភ្នំពេញ បានអញ្ជើញចូលជួបសំណេះសំណាលជាមួយ ឯកឧត្ដម​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន  រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា នាព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០ វេលាម៉ោង១០ព្រឹក នៅទីស្តីការក្រសួង​រាជធានីភ្នំពេញ។  ក្នុងជំនួបនេះក៏មានការចូលរួមពីសំណាក់ប្រធានអង្គការការីតាសកម្ពុជាផងដែរ។
នៅក្នុងជំនួបនេះ លោកអភិបាលអូលីយេ​បានជំរាបជូនលោករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ​អំពីប្រវត្តិខ្លះៗ នៃវិស័យអប់រំកាតូលិក​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានប្រវត្តិយូរណាស់មកហើយ គឺតាំងពីមុនកម្ពុជាធ្លាក់ចូលក្នុងភ្លើងសង្គ្រាមមកម្ល៉េះ ហើយមានការទទួលស្គាល់យ៉ាងទូលំទូលាយ​ពីមហាជន​នាសម័យនោះ។ មនុស្សវ័យចំណាស់មួយចំនួន​នៅចាំបានឈ្មោះសាលាមីស្ស និងសាលាដូចជីកាតូលិកជាដើម។
លោកអភិបាលបានបន្តថា តែអ្វីៗទាំងអស់នោះបានរលាយបាត់បង់អស់ដោយសារសង្គ្រាម ជាពិសេសក្នុងរបបអាវខ្មៅប៉ុលពត។ ក្នុងនោះវិសាលវិហារ និងវិហារស្ទើរទាំងអស់ត្រូវបំផ្លាញចោល។ មានអាគារគេហដ្ឋានលោកអភិបាលដែលនៅសល់គឺជាសាលារាជធានីភ្នំពេញសព្វថ្ងៃ។ លោកក៏បានបង្ហាញឈើឆ្កាងលោកអភិបាល ដែលជាមរតក​មានអាយុកាលជាង១០០ឆ្នាំ ដែលត្រូវ​បាន​លាក់ទុក​​ក្រោមសំបុកមាន់​ដោយ​មាតា​អតីតអភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញជាតិខ្មែរ ដែលស្លាប់ក្នុងឆ្នាំ១៩៧៧។
លោកបន្តថា កិច្ចការក្នុងសកម្មភាពអប់រំចំណេះដឹងទូទៅ ព្រះសហគមន៍កាតូលិកបានចាប់ផ្តើមក្នុងឆ្នាំ​២០០២​ គឺបើកសាលាមត្តេយ្យ ដែលក្រសួងទទួលស្គាល់ ជាសាលាមួយដែលសព្វថ្ងៃ បានអប់រំតាមកម្មវិធីម៉ុងតេសូរី។ ក្នុងឆ្នាំ២០០៣ បានបើកសាលាមត្តេយ្យបបន្ថែម​នៅជុំគិរី ផ្លូវត្រី បឹងទំពុន… សព្វថ្ងៃមានប្រមាណ៣០កន្លែង ហើយមានអនុសារណៈយោគយល់ជាមួយក្រសួងអប់រំ។  លោកអភិបាលបន្តទៀតថា ក្នុងឆ្នាំ២០១០ រូបលោកផ្ទាល់បានបង្កើត​កម្មវិធីបង្រៀនថ្នាក់បឋមសិក្សា ថ្នាក់ទី១-ទី៣ ​ចំនួន១៥កន្លែងនៅតាមដងទន្លេមេគង្គ និងទន្លេបាសាក់។
ចំពោះថ្នាក់វិទ្យាល័យ លោកអូលីវីយេ បញ្ជាក់ថា បានបង្កើតឡើងដោយការបង្រៀន​ថ្នាក់ក្រៅម៉ោង (បង្រៀនគួ) ក្នុងឆ្នាំ២០០២ ហើយឆ្នាំ២០០៣ បានបង្កើតវិទ្យាល័យ ចាប់ពីថ្នាក់ទី១០-ទី១២ ដែលទទួលស្គាល់ដោយក្រសួងអប់រំ។ ពេលនោះក៏មានបញ្ចូលការបង្រៀនឯកទេសផងដែរ។​ ប៉ុន្តែគ្មានការទទួលស្គាល់នៅឡើយទេ ហើយសហការជាមួយសាលាកសិកម្មចំការដូង។
លោកថា ដោយមានការជ្រោមជ្រែងពីលោកចាន់ សារុន អតីតរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រម៉ាញ់ និងនេសាទ ក្នុងឆ្នាំ ២០១០ បាន​បើកវិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល។​ «ហើយ​ខ្ញុំ​ជានាយក​រហូត​ដល់​ឆ្នាំ​២០១៦ ឬ​២០១៧។ ឥឡូវនេះ យើង​មាន​​នាយក​ខ្មែរ​ពិតៗ។ សរុប​សេចក្តី វិស័យអប់រំព្រះសហគមន៍មាន​គ្រប់កម្រិត ពី​មត្តេយ្យ​សិក្សា​ រហូតដល់ឧត្តមសិក្សា។ ចំពោះ វិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យ​ឯកទេស ​យើង​បានចែក​ទីតាំង​​ឲ្យ​ដើរ​ផ្សេង​គ្នា​។ ឆ្នាំ​២០១៥ គឺ​ដោយសារឯក​ឧត្តម បើ​អត់​មាន​ឯក​ឧត្តម​យើង​អត់​ទាន់​មាន។ ឯកឧត្តមបាន​ជម្រុញ​ឲ្យ​យើង​ជោគ​ជ័យ​សាលាវិទ្យាល័យ​ឯកទេស»។
ក្នុងស្ថានភាពកូវីដ១៩ លោកអភិបាលក៏បានរាយការណ៍ជូនលោក​រដ្ឋមន្ត្រីហង់ ជួនណារ៉ុន ពីការខិតខំរបស់សាលាទាំងអស់នៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក ចូលរួមប្រយុទ្ធ​នឹងមេរោគឆ្លង​កូវីដ១៩ តាមការណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ ក៏ដូចជាក្រសួងសុខាភិបាល គឺបានបិទសាលាជាបណ្ដោះអាសន្ន។ ព្រមទាំងបានខិតខំ បែងចែកសម្មភាព និងបន្តកិច្ចការអប់រំ តាមគ្រប់មធ្យោបាយ ទាំងជួបផ្ទាល់ជាមួយសិស្សតាមផ្ទះ ជួបជាមួយមាតាបិតា សម្រាប់ថ្នាក់មត្តេយ្យ និងបឋមសិក្សា។ លើកទឹកចិត្តសិស្សតាម​វេន បង្រៀនពីចម្ងាយតាមបែបប្រពៃណី(តាមប្រព័ន្ធអ៊ីនធើណែត)​សម្រាប់វិទ្យាល័យ និងវិទ្យាស្ថាន។ ដាក់កិច្ចការ​ដល់សិស្ស តាមដាន និងពិនិត្យកិច្ចការដែលបានដាក់ឲ្យសិស្ស។ ចំពោះសិស្សឯកទេស មានការអនុវត្តផ្ទាល់ជាក់ស្តែងតាមការចាត់ចែងរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសាស្ត្រាចារ្យ ក្នុងចម្ការផ្ទាល់។​
ស្របពេលដែលបានលើកអំពីការខិតខំប្រឹងប្រែង​ របស់សាលាគ្រប់កម្រិតក្នុងពេលកូវីដ១៩នេះ លោកអភិបាលប្រធានការអប់រំសិក្សាកាតូលិកក៏បាន​សរសើរ​និងអរគុណ​ក្រសួងអប់រំ ដែលបានបង្កើតកម្មវិធី បង្រៀនពីចម្ងាយ ជួយដល់សិស្សានុសិស្ស​ក្នុងគ្រាលំបាកនេះ។ ព្រមទាំងបានលើកឡើង នូវក្តីបារម្ភមួយចំនួនសម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់សិស្សានុសិស្សទូទៅដែលនៅជនបទ។ លោក​មាន​ប្រសាសន៍ថា សិស្សទាំងនោះភាគច្រើនគ្មានលទ្ធភាព​ចូលក្នុងកម្មវិធីអប់រំ​ពីចម្ងាយតាមបែបប្រពៃណីបានទេ។ លោកបានសួរយោបល់ពីលោករដ្ឋមន្ត្រី តើគួរអនុញ្ញាតឲ្យគេ​បានជួបជុំតាមថ្នាក់ តាមវេន ដោយកំណត់ចំនួន​នៅក្នុងសាលាបានដែរទេ គឺបរិយាកាសល្អជាងតាមផ្ទះ?
ក្រោយពីបានស្តាប់របាយការណ៍សង្ខេបរបស់លោកអូលីវីយេ ស្តីពីការអប់រំ និងការប្រយុទ្ធនឹងកូវីដ១៩ លោករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ហង់ ជួនណារ៉ុន បានអរគុណ​លោកអភិបាល​ដែល​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ក្បោះ​ក្បាយពាក់​ព័ន្ធ​នឹងរបៀប​​​អប់រំ​កាតូលិក​ទូទៅ​ក៏​ដូចជា​បញ្ហា​កូវីដ។ លោក​បាន​កោតសរសើរ លោកអភិបាល ក៏ដូចជាសហការីអប់រំសិក្សាទាំងអស់ ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង​បង្កើតកម្មវិធីសិក្សា E-Learning ឬការបង្រៀនពីចម្ងាយ។
ចំពោះក្តីបារម្ភដែលលោកអភិបាលលើកឡើង លោករដ្ឋមន្ត្រីក៏យល់ស្រប។ លោករដ្ឋមន្ត្រីថា អ្វីដែល​លោកអភិបាល​បាន​លើក​ឡើង​គឺ​ត្រឹម​ត្រូវ​គ្រប់​រូ​បភាព ហើយជារួម​​លោក​ក៏យល់​ស្រប​តាម​គំនិត​នេះដែរ ប៉ុន្តែ​ បើ​យើង​មើល​ទៅ​ពិភព​លោក កូវីដ​១៩​​​កំពុង​តែ​រីកដុះ​ដាល។ លោកបន្តថា កម្ពុជា​មើល​ទៅ​វា​អត់​មាន​អីទេ យើង​គួរ​តែ​បើក​សាលា​បាន​ហើយ។ «ខ្ញុំ​យល់​ថា អាច​បើក​បាន ក៏​ប៉ុន្តែ​ ចុះ​ប្រសិន​បើ​មាន​ឈឺ​ឆ្លង​ជំងឺ តើ​ពីណា​អ្នក​រង​គ្រោះ? គឺ​ប្រជាជន​ក្រីក្រ​រង​គ្រោះ​ខ្លាំង​ជាង​គេ​។ ​គាត់​អត់​មាន​លទ្ធភាព​នៅ​ដេក​ពេទ្យ។​ ​ពេទ្យយើង គាត់​ធ្វើ​ការ​បាន​ល្អ  ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​តែ​អ្នក​ឈឺ​ហ្នឹង​មាន​តែ​១២៧ ប៉ុន្តែ​បើ​ហ៊ាន​តែ​ឡើង​ដល់​ជាង​១០០០ គឺ​ខ្លាំងជាង​នៅ​អឺរ៉ុប​ទៅ​ទៀត។ នេះ​ជា​បញ្ហា​ដែល​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ព្រួយ​បារម្ភ។»
លោករដ្ឋមន្ត្រីក៏បានលោកឡើងដែរថា មានសាលាឯកជនជាច្រើនបានលើកឡើងដែរចំពោះការបើកសាលាវិញនេះ តែក្រសួងនឹងពិនិត្យលទ្ធភាពជាក់ស្តែងដែលសាលាឯកជនអន្តរជាតិ​អាចគ្រប់គ្រង និងអនុវត្តន៍តាមស្តង់ដារការពារបាន។  លោកបន្តថា បើកសាលាទាំងអស់បានអ្វីមកវិញ បើឆ្លងធំ កម្ពុជានឹងវឹកវរ។ អ្វីដែលខិតខំ២០ឆ្នាំ ៣០ឆ្នាំ នឹងត្រឡប់ទៅវិញក្នុងទសវត្សឆ្នាំ២០០០ ឬ ១៩៩០។ អាចបង្ករអសន្តិសុខសង្គមនានា មិនអាចគ្រប់គ្រងបាន។ លោកថា«យើង​ឆ្លង​កាត់​សង្គ្រាម​២-៣​ដង​ហើយ យើង​អត់​ចង់​ឲ្យ​រឿង​ហ្នឹង​កើត​មួយ​សារ​ទៀតទេ។ យើង​បាត់​តែ​មួយ​ឆ្នាំទេ យើង​អត់​ចង់​បាត់​៣០​ឆ្នាំ​»។
សម្រាប់ការប្រលង ទុតិយភូមិ​ថ្នាក់ទី១២ នៃវិទ្យាល័យសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រទាំងពីរ លោករដ្ឋមន្ត្រីបានផ្តល់យោបល់ឲ្យគណៈគ្រប់គ្រងសាលា ដាក់ពាក្យ​​ស្នើសុំទៅក្រសួងអប់រំ​ដើម្បី​រៀបចំប្រឡងផ្ទាល់​ខ្លួន ហើយក្រសួងអប់រំនឹងទទួល​ស្គាល់សញ្ញាប័ត្រដែលចុះហត្ថលេខាដោយលោកអភិបាលអូលីវីយេ ជាអ្នកគ្រប់គ្រងសាលានេះ។
កិច្ចពិភាក្សាបានប្រព្រឹត្តទៅរយៈពេល​ជិតមួយម៉ោង ដែលប្រកបដោយមនោសញ្ចេតនាជ្រាលជ្រៅនិងស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅពីសំណាក់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ក្នុងភាពស្និទ្ធស្នាលជាទីបំផុត។ បន្ទាប់មកគណៈប្រតិភូ​ដឹកនាំដោយលោកអភិបាលអូលីវីយេ បានប្រគល់ជូន​ក្រសួងអប់រំនូវសំភារៈ​ពីអង្គការការីតាសកម្ពុជា មានផ្ទាំងផ្សព្វផ្សាយ covid១៩​ចំនួន​ ១០០០សន្លឹក។ ម៉ាសកាពារចំនួន១០០ប្រអប់។ សាប៊ូលាងដៃចំនួន២០០០ដុំ និងអាល់កុលចំនួន១០០លីត្រ។ ក្នុងនោះលោកអភិបាលក៏ជូនថវិកាចំនួនប្រាំមួយលានរៀលដល់ក្រសួងអប់រំ ទុកចាត់ចែងក្នុងសកម្មភាពប្រយុទ្ធនឹងជំងឺឆ្លង​មេរោគកូវីដ១៩៕