ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជានៅតែចងចាំលោកអភិបាលអ៊ីវរ៉ាមូស
ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ នា​ថ្ងៃទី​២៣ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០២១នេះ​បាន​​ជូន​​សៀវ​ភៅ​ដល់​​បងប្អូ​ន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​​ទាំងអស់​តាម​រយៈ​​​បណ្ដាញ​សង្គម​ ស្ដី​អំពី អនុស្សាវរីយ៍​បុណ្យ​​សព​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ​រ៉ាមូស ដែល​ត្រូវ​បាន​​ព្រះជាម្ចាស់​ត្រាស់​ហៅ​ ឱ្យ​ចូល​រួម​នៅក្នុង​ជីវិត​​អស់​កល្បជានិច្ច​ដោយ​សុខសាន្ត កាល​ពី​​​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២១​ដោយសារ​ជំងឺ​កូវីដ​១៩ ។
នៅក្នុង​សៀវភៅ​នេះ​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ បានប្រមូលនូវគ្រប់សាររំលែកមរណទុក្ខ សក្ខីភាព និង​ធម្ម​​ទេសនា​​​​ទាំងឡាយនៅក្នុងកម្មវិធីបុណ្យសព ដោយ​មាន​អត្ថបទខ្លះ​ជា​ភាសា​ខ្មែរ ​ខ្លះជាភាសាបារាំង និងខ្លះជាភាសាអង់គ្លេស។ ក្រៅ​​ពី​សារលិខិត​ទាំង​​នេះ​ លោក​បាន​ដាក់​​បញ្ចូល​នូវរូបភាពស្រស់ស្អាតជាច្រើន។ ជាពិសេស​លោក​បាន​ផ្ញើជូនបងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​នូវ​តំណ​ភ្ជាប់​តៅកាន់វីដេអូ អំពីជីវិតរបស់លោកអភិបាលអ៊ីវរ៉ាម៉ូស (ជាភាសាខ្មែរ និងមាន​អក្សរ​រត់​ជាភាសាអង់គ្លេស) ផងដែរ។​
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ក៏​មាន​ប្រសាសន៍​ថ្លែង​អំណរ​ព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ ដែល​បាន​ប្រទាន​លោកអភិបាលអ៊ីវរ៉ាម៉ូស​ ជា​ព្រះអំណោយ​សម្រាប់​ជីវិត​ព្រះសហគមន៍​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
នៅក្នុង​សៀវ​ភៅ​អនុស្សាវរីយ៍​នេះ លោក​បូជាចារ្យជនជាតិ​ខ្មែរ​​ទម្លាប់ ​សុផល​ ជា​តំណាង​ព្រះសហគមន៍​​ភូមិភាគ​បាត់​ដំបង​ និង​ធ្លាប់​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ​ រ៉ាមូស​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​១៩៨២តាំងពី​​នៅ​ជំរំ​ខាវអ៊ីដាង​ បាន​បង្ហាញ​សាក្ខីភាព​ និង​ការចង​ចាំ​អំពី​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ រ៉ាមូស​គិត​ចាប់ពី​​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៨៩ កាល​លោក​នៅ​ម៉ុងត្រេអាល ប្រទេស​កាណាដា ពិត​ជា​មាន​សារសំខាន់​ចំពោះ​លោក​ព្រោះ​កាល​លោក​បាន​សម្រេច​ចិត្ត​ឈប់តាម​ការ​ត្រាស់​ហៅជា​បូជាចារ្យ​ ហើយ​ចាកចេញ​មក​រក​ស៊ី​ធម្ម​តា​វិញ​ ប៉ុន្តែ​លោកអភិបាល​អ៊ីវ​ រ៉ាមូស លោក​តា​ប៉ុង​សូដ៍ និង​លោក​វើណេ​ ត្រូវ​បាន​ព្រះជាម្ចាស់​ផ្ញើឱ្យ​ទៅ​រក​លោក។ លោក​សុផល បញ្ជាក់​នៅក្នុង​សារលិខិតថា លោក​ទាំងបី​ស្វែង​រក​ខ្ញុំ​ដើម្បី​និយាយ​ពី​ស្ថាន​ភាព​ព្រះសហគមន៍​នៅ​កម្ពុជា​។ លោក​បន្ត​រៀប​រាប់​ថា ក្រោយពេល​ដែល​លោក​ទទួល​ដំណឹង​ហើយ ចិត្ត​របស់​លោក​ក៏​ចាប់​ផ្ដើម​ប្រែ និង​យល់​ថា​នេះជា​សំឡេង​នៃ​ការ​ត្រាស់​ហៅ​ច្បាស់ ដែលព្រះជាម្ចាស់​បាន​រៀប​ចំ​ផ្លូវ​សម្រាប់​ខ្ញុំ​។ លោក​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា ក្រោយ​មក​ខ្ញុំ​​បាន​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​តែង​តាំង​ជាបូជាចារ្យ​ពី​លោក​អភិបាល អ៊ីវ រ៉ាមូស កាលពី​ថ្ងៃទី​២ កក្កដា ១៩៩៥ ហើយខ្ញុំ​ក៏ជា​បេក្ខជន​ចុង​ក្រោយ​ដែល​លោក​បាន​តែង​តាំង និង​ចាត់​ឱ្យ​ទៅ​តំបន់​កំពង់ធំ​។ លោក​សុផល រំឭក​ថា អនុស្សាវរីយ៍​ដែល​លោក​រ៉ាមូស​​ បាន​លើក​ទឹក​ចិត្ត​លោក​ក្រោយពេល​លោក​បាន​ទៅ​បំពេញ​បេសកកម្ម​ប្រកាស​ដំណឹង​ល្អ​នៅ​តំបន់​បាត់​ដំបង​ ដោយ​លោក​រ៉ាមូស​បាន​ខិត​ខំ​បើក​ឡាន​ទៅ​មក​​​ពី​ភ្នំពេញ​តែ​ម្នាក់ឯង៣ដង​ទោះបីជាស្ថាន​ភាព​ផ្លូវ​កាលនោះ​មាន​ភាព​លំបាក​ក៏​ដោយ។​
រីឯ​លោក​បូជាចារ្យ អ៊ុន សុន ក៏​បង្ហាញ​អំពី​សាក្ខីភាព​របស់​លោក​ជាមួយ​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ​ រ៉ាមូស​ផងដែរ ដោយ​លោក​លើក​យក​អនុស្សាវរីយ៍​ដែល​បាន​ចួប​ជាមួយ​លោក​អភិបាល អ៊ីវ​ រ៉ាមូស​ លើក​ដំបូង​នា​ឆ្នាំ​១៩៨៩  នៅក្រុង​ប៉ារីស​ដើម្បី​ចូល​រួម​ប្រជុំ​អំពីព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​កម្ពុជា និង​អ្នក​ដែល​ទទួល​ការ​ត្រាស់​ហៅ និង​ក្រោយ​មក​នៅជំរំជន​ផៀស​ខ្លួន​​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ។ លោក​សុន បាន​បញ្ជាក់​ថា ជាពិសេស​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩១ នៅក្រុង​ម៉ុង​ត្រេអាល ប្រទេស​កាណាដា ជាេពេល​ដេល​លោក​អ៊ីវ រ៉ាមូសបាន​ជួយ​ណែនាំ​ខ្ញុំ​ក្នុង​ការ​សម្រេចចិត្ត​ជ្រើស​រើស​ទី​កន្លែង​ និង​ព្រះ​សហគមន៍​ដែល​ខ្ញុំ​ត្រូវ​បម្រើ​នា​ពេល​អនាគត រវាង​ក្រុម​គ្រួសារ​បុត្រា​នៃ​មេត្តា​ករុណា និង​ព្រះសហគមន៍​​កាតូលិក​កម្ពុជា។​ លោក​សុន បន្ថែមថា ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩២ ដល់​២០១៤ ខ្ញុំ​រស់​នៅ​ស្រុក​​ខ្មែរជា​មួយ​លោក​អភិបាល​រ៉ាមូស និង​ឆ្នាំ​២០១២ ខ្ញុំ​មាន​ឱកាស​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍​មណ្ឌល​​សកម្មភាព​កំពង់សោម ពេល​នោះហើយ​ដែល​​ខ្ញុំ​បាន​រៀន​ពី​ស្នាដៃ​ដ៏​អស្ចារ្យ​ពី​លោក​ជាច្រើន​ដូចជា៖​ ជាអ្នក​គង្វាល​ដែល​មាន​សេចក្ដីស្រឡាញ់តាមរក​កូន​ចៀម​នៅគ្រប់​ប្រទេស​​ ជាស្ថាបនិក​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ក្រុង​ព្រះសីហនុ​ក្លាយទៅជា​កន្លែង​ទទួល​ស្វាគមន៍​ស្នាក់នៅ​សម្រាប់​សកម្មភាព​នានា ហើយ​លើសពីនេះ​ទៅ​ទៀត លោក​បាន​សាង​សង់​គ្រប់​អគារ​ ព្រះវិហារ ដែល​ស្ថិត​នៅក្នុង​មណ្ឌលសកម្មភាព​​ក្រុង​ព្រះសីហនុរួម​មាន​៦​ព្រះសហគមន៍ ព្រមទាំង​​កម្មវិធី​អប់រំ​ផងដែរ។​
លោក​បូជាចារ្យ សួន ហង្សលី ក៏​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​សាក្ខីភាព​របស់​លោក​ ជាមួយ​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ​ រ៉ាមូស កន្លងមក​ដែល​បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​លោក​ចាប់​អារម្មណ៍​ទៅ​លើ​ពាក្យ​៣គឺ៖​សេចក្ដី​ស្រឡាញ់ ការ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ និង​ការ​ទទួល​រាក់​ទាក់ ដែលជាគំរូ​សម្រាប់​យើង​ទាំងអស់​គ្នា។ លោក​​លី​បន្ត​ថា សេចក្ដីស្រឡាញ់​របស់​លោក​អភិបាល នៅពេល​ដែល​ខ្មែរក្រហម​ចូលកាន់​កាប់​​ក្រុងភ្នំពេញ​គេ​បណ្ដេញជន​បរទេស​ទាំងអស់ ប៉ុន្តែ​លោក​អភិបាល​មិនចង់​ចាក​ចេញទេ និងពេល​លោក​ចេញទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស លោក​មិនបាន​បោះបង់​ចោល​បងប្អូន​ខ្មែរទេដោយ​លោក​ដើរ​ស្វែងរកជន​ជាតិ​ខ្មែរ​ភៀស​ខ្លួននៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​។ លោក​លី​ថ្លែងទៀតថា ក្នុង​សម័យ​ដែល​លំបាកមែនទែន លោក​អ៊ីវ រ៉ាមូស​មិន​ដែល​ត្អូញ​ត្អែរក្នុង​ការ​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍ ហើយ​លោក​​តែង​តែ​ចាប់​អារម្មណ៍​ និង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា​យើង។ លោក​បូជាចារ្យ​លី បន្ថែម​ថា លោក​អភិបាល​អ៊ីវ បាន​យក​សេចក្ដីសម្រេច​របស់​មហាសន្និបាតវ៉ាទីកង់​ទី​២មក​អនុវត្ត​ក្នុង​កម្ពុជា ដើម្បី​ឱ្យ​មាន​វប្បធម៌​ខ្មែរ​ចូល​ក្នុង​ពិធី​បុណ្យ​របស់ព្រះសហគមន៍ និង​បាន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​រៀបចំទី​សក្ការបូជា ព្រមទាំង​​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​រៀប​ចំធម្ម​ទេសនា​បាន​ល្អ។​​
អ្នក​មីង យូរ ប្រាកដ បាន​រៀប​រាប់​ពី​ការចងចាំ​របស់​អ្នក​មីង​ដែល​បាន​ស្គាល់​លោក​អភិបាល​អ៊ីវ រ៉ាមូស​តាំង​ពី​អាយុ​១១ឆ្នាំ និង​បាន​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​ជ្រមុជទឹកពីលោក​កាលពីអាយុ​១៤ឆ្នាំ។ អ្នក​មីង​ប្រាកដ​រំឭក​ថា លោក​អភិបាល​អ៊ីវ រ៉ាមូសបាន​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ប្រើគ្រប់​មធ្យោបាយ ដើម្បី​ជួយ​ដល់​អស់​បងប្អូន​ទាំងគ្រីស្ត​បរិស័ទ និង​មិនមែនជាគ្រីស្ត​បរិស័ទដែល​ត្រូវ​បានជិះជាន់​ដោយ​ទាហាន លន់ ណុល។ លោក​ត្រូវ​បាន​គេ​ដាក់​នៅក្នុង​បន្ទប់​ឃុំឃាំង អត់​បាយ អត់ទឹក អត់ថ្នាំ​ជាដើម។​ អ្នក​មីង​ប្រាកដ បន្ថែម​ថា នៅឆ្នាំ​១៩៧៩ លោក​បាន​វិល​ត្រលប់​ចូល​ស្រុក​ខ្មែរ​ម្ដងជាពីរដង ដើម្បី​ស្វែង​រក​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ និង​នៅឆ្នាំ​១៩៨៨ លោក​អភិបាល​​បាន​ចួបគ្រីស្ត​បរិស័ទ​៧ទៅ៨នាក់​ដែលរួចពីស្លាប់ និង​បាន​បង្កើត​គណៈកម្មការ ព្រម​ទាំង​​ឆ្លៀត​សរសេរ​ប្រវត្តិ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​នៅកម្ពុជា​​ និង​ទំនាក់​ទំនងជាមួយស្ថាប័ន​រដ្ឋ ហើយ​ជាលទ្ធផល​​​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​មានសិទ្ធិក្នុង​ការ​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ​របស់​ខ្លួន​ ​កាលពី​ថ្ងៃទី​១៤ មេសា ១៩៩០។​ អ្នកមីង​ប្រាកដ បន្តថា លោក​អភិបាល​បាន​ទៅ​គ្រប់​ទី​កន្លែង​ដើម្បី​ប្រមូល​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ និង​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ពួក​គេ​ឱ្យ​រក្សា​ជំនឿ​ដោយ​ទុក​ចិត្ត​លើព្រះជាម្ចាស់ ហើយ​លោក​អត់​មាន​ភ័យ​ខ្លាចអ្វី​ឡើយ​ ទោះ​ជាផ្លូវ​លំបាក​វេទនាយ៉ាងណា​ក៏​លោក​នៅតែតស៊ូ​ទៅគ្រប់​ទី​កន្លែងដើម្បី​​​ស្វែង​រក​កូនចៀម​របស់ព្រះជាម្ចាស់។​
លោក​អ៊ីវ​ រ៉ាមូស កើត​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​១៩២៨ នៅ​ភូមិ​សែម​បាដែល Sembadel (Haute-Loire- France) ជាក្រុង​មួយ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​ភាគ​ពុយ។ ឪពុក​ឈ្មោះ​ យ៉ាគ រ៉ាមូស ជាបុគ្គលិក​ផ្លូវ​ដែក និង​ម្ដាយ​ឈ្មោះ​យូលី កាលែត។ លោក​ជា​កូន​ពៅ​ក្នុង​ចំណោម​បងប្អូន​៣នាក់​។ នៅ​ឆ្នាំ​១៩៤២ លោក​ អ៊ីវ​រ៉ាមូស​ ចូល​សិក្សា​នៅ​អនុវិទ្យាល័យ​នៃ​ក្រុម​សាសនទូត​ក្រៅ​ប្រទេស​នា​ក្រុង​ប៉ារីស។ លោក​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​តែង​តាំង​ជា​បូជាចារ្យ​នៅ​ថ្ងៃទី​០៤ ខែមេសា ឆ្នាំ​១៩៥៣។​ ក្រោយ​ពី​បាន​បញ្ចប់​ការសិក្សា​នៅ​ក្រុង​រ៉ូម​ ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៥៧ ​លោក​បាន​ចេញ​ដំណើរ​មក​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​ថ្ងៃទី​១៨ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​១៩៥៧។​