អភិបាលព្រះសហគមន៍ បញ្ញាវន្ត​កម្ពុជា និងគ្រីស្តបរិស័ទចង់ចាំ លោកឪពុកតូនី វីនត្រាមីន នៃក្រុមគ្រួសារ PIME
លោក​​​​​បូជាចារ្យ តូនី​ វីនដ្រាមីន​ បាន​ទទួលមរណភាព កាលពីយប់ថ្ងៃទី​១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២១ ក្នុងជន្មាយុ​ ៨០ឆ្នាំ​ ដោយរោគាពាធ នៅមន្ទីរពេទ្យ​មួយ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ ការបាត់បង់រូបលោកបាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ព្រះ​ស​ហ​គមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​​ គ្រឹះស្ថាន​សម្ដេចប៉ាបសម្រាប់សាសនទូតក្រៅប្រទេស (PIME)​ នៅ​កម្ពុជា គ្រីស្តបរិស័ទកាតូលិក បញ្ញាវន្តកម្ពុជា មានសេចក្តីក្តុកក្តួល និងសោកស្តាយ​ជាពន់ពេក។
​លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ អភិបាលព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ បាន​លើកឡើងថា លោកឪពុកតូនី បានថ្វាយជីវិតទាំងស្រុង ដើម្បីបម្រើព្រះអម្ចាស់យេស៊ូគ្រីស្ត និងប្រជារាស្ត្ររបស់ព្រះជាម្ចាស់ ក្នុងមុខងារជាបូជាចារ្យសាសនទូត អស់រយៈពេល៥២ឆ្នាំ​​​ ក្នុងនោះនៅប្រទេសបង់ក្លាដែសពីឆ្នាំ១៩៧៥-១៩៩០ និងនៅប្រ​ទេ​សកម្ពុជាចាប់តាំងពីថ្ងៃទី ២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ១៩៩០ រហូត​ដល់​ដង្ហើម​ចុងក្រោយរបស់លោកនាពេលនេះ។
លោកអភិបាលបាន​មានប្រសាសន៍ថា ៖ ​«យើងមានចិត្តដ៏ស្មោះស្ម័គ្រក្នុងការអធិដ្ឋានសម្រាប់ក្រុមគ្រួសាររបស់លោកឪពុក តូនី នៅប្រទេសអ៊ីតាលី និងជាពិសេសស​ម្រាប់អស់លោកបូជាចារ្យនៃគ្រឹះស្ថានសម្តេចប៉ាសសម្រាប់សាសនទូតក្រៅប្រទេស (PIME) ដែលជាបងប្អូនដ៏ជាទីស្រឡាញ់របស់លោកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងនៅជុំវិញពិភពលោក»។
ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា លោកតូនី មានសកម្មភាពជាច្រើន​ ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសនេះ ដូចជា ក្នុងវិស័យអប់រំសិក្សា ការអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍ លើកកម្ពស់ជនមានពិការភាព ជួបប្រឹក្សាអ្នកជាប់ឃុំឃាំងក្នុងពន្ធនាគារ និងបម្រើព្រះសហគន៍ជាដើម។ យុវជនកម្ពុជាជាច្រើនបានប្តូរវាសនារបស់ខ្លួនតាមរយៈសកម្មភាពរបស់លោកតូនី។​​ ​
បណ្ឌិត ប៉ាន់​ វុត្ថា មន្រ្តី​ផ្នែក​ទស្សនវិជ្ជា​នៅរាជបណ្ឌិត្យ​សភា បានប្រាប់​ឲ្យដឹង​ថា លោក​បាន​ស្គាល់​​លោកតូនី តាំងពី​ឆ្នាំ​១៩៩៧មក ក្នុងពេល​លោក​ជួយ​ដល់​មហាវិទ្យាល័យសង្គម​សាស្ត្រ។ លោកថា លោកតូនី​ បាន​ជួយ​​ឧបត្ថម្ភ​ការបណ្ដុះ​ប​ណ្ដាល និងជួយ​រក​គ្រូពី​ក្រៅ​ប្រទេស​​​មក​បណ្ដុះ​បណ្ដាលទាំង​គ្រូ និងសិស្សនៅ​សា​ក​ល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​ភ្នំពេញ​។
លោក​បណ្ឌិត ប៉ាន់ វត្ថា បាន​បន្តថា ៖ «រយៈពេល​៥ឆ្នាំ​ ​ខ្ញុំ​បាន​ទទួល​ការ​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​ប្រមាណ​ជា២០គ្រូ ក្នុង​ចំណោម​៦០គ្រូ មកពីក្រៅ​ប្រទេស​ ដែល​លោក​ឪពុក​តូនី​បាន​រៀប​ចំនៅក្នុង​វគ្គបណ្ដុះ​បណ្ដាល​នោះ​»។
លោកបណ្ឌិតបាន​បញ្ជាក់បន្ថែមថា លោក​តូនី​មាន​សន្ដាន​ចិត្ត​ល្អ​មិន​ប្រកាន់​សាសនា មិន​ប្រកាន់​ជាតិ​សា​សន៍ឡើយ។ វត្ត​មាន​របស់​គាត់​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ជាគំរូ​នៃ​សប្បុរសធម៌ និង​បង្កើត​កម្ម​វិធី​អប់​រំ​ ដោយ​មិន​​អូសទាញបង្ខំឱ្យ​ចូលសាសនា ប៉ុន្តែ​ជាការបណ្ដុះ​បណ្ដាល​ធនធាន​មនុស្ស​ដើម្បីអភិវឌ្ឍកម្ពុជា។
លោកបាន​ថ្លែងថា ៖ «ខ្ញុំ​ពិត​ជា​សោក​ស្ដាយ​ខ្លាំងណាស់ ​ដែល​បាត់​បង់ធន​ធាន​មនុស្ស និង​ជន​គំរូមួយរូបនេះ។ ខ្ញុំ​សូម​ចូល​រួម​មរណៈ​ទុក្ខដ៏​ក្រៀមក្រំនេះ និង​សូម​បួង​សួង​សូម​ដួង​វិញ្ញាណក្ខន្ធ​របស់គាត់​បាន​ទៅ​កាន់​ទី​ដ៏សមគួរ»។​
ចំណែកលោកស្រី ខុម សាខន ជាសាស្ត្រាចារ្យនៃ​សាកល​វិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ​ ផ្នែក​ទស្សនវិជ្ជា ក៏បានរៀបរាប់ផងដែរថា លោកស្រីបាន​​ស្គាល់​លោកតូនីតាំងពី​ឆ្នាំ​២០០០មក។​ អ្នក​នៅ​ខាងផ្នែក (​តេប៉ាតម៉ង់)​ទស្ស​ន​វិជ្ជា​ទាំងអស់​មាន​ការ​ចងចាំជាច្រើន​អំពី​លោកឪពុកតូនីនេះ​។
លោកស្រីបានប្រាប់ថា ៖ «សម្រាប់​ខ្ញុំ ​ប្រសិន​បើ​គ្មាន​លោក​ឪពុកតូនី​ទេ ខ្ញុំ​ក៏​មិនមាន​ថ្ងៃនេះ​ដែរ។ តាំងពី​ខ្ញុំ​ស្គាល់​គាត់​មក ខ្ញុំ​ឃើញ​គាត់​ជាមនុស្ស​មាន​យុត្តិធម៌ មិន​ប្រកាន់​ច្រើន ចេះ​ដាក់​ខ្លួន រួសរាយ​រាក់​ទាក់ ជាអ្នក​ចង្អុល​បង្ហាញ​នូវ​អ្វី​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ។ គាត់​បាន​ចែក​រំលែក​សមានចិត្ត និង​ទឹក​ចិត្ត​មនុស្ស​ធម៌ ដោយ​មិនមាន​ខ​ណ្ឌចែក​រវាងសាសនាទេ គឺ​គាត់ធ្វើ​ដើម្បី​បាន​ភាព​រីក​ចម្រើន​នៃមនុស្សជាតិ ។ គាត់​មក​ដាំ​ពូជ​ដែល​មាន​នៅ​ក្នុង​ស្រុក​ខ្មែរ​ដើម្បី​ប្រយោជន៍​ខ្មែរ»។
ចំពោះ​អ្នក​ស្រី ម៉ែន ថារី ដែលជាគ្រីស្តបរិស័ទ និងប្រធានអង្គការមួយបានបង្ហាញពីការសោកស្ដាយ ដោយ​សារបាត់បង់លោកតូនី​លឿ​នពេក។​ អ្នកស្រីបាន​បន្តថា លោក​ជាមនុស្ស​ ជាបូជាចារ្យ​ ​ដែល​ធ្វើ​ការ​ហ្មត់ចត់ និ​ងចូលចិត្ត​ណែនាំលើក​ទឹក​ចិត្ត​។ តាំងពី​ឆ្នាំ​១៩៩២មក មាន​អារម្មណ៍​កក់​ក្ដៅ ដោយ​គាត់​ចូល​ចិត្ត​ជួយ ​និង​ផ្ដល់ឱកាស​ដល់​ក្មេងៗ យុវជន។ គាត់​ចូល​ចិត្ត​អ្វី​ដែល​យើង​សប្បាយ​ចិត្ត​នឹង​ធ្វើ។
អ្នកស្រីថារី​ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ៖ «ខ្ញុំ​ស្រឡាញ់​គាត់ ​ព្រោះ​គាត់​ច្បាស់​លាស់។ ការ​បាត់​បង់​នេះ​ប្រៀបបាន​នឹង​ការបាត់​បេះដូង។ ខ្ញុំ​អារម្មណ៍​ហេង​ហាង»។
ជាមួយគ្នានេះដែរ អ្នកស្រីមានជំជឿ​ថា ​ព្រះជាម្ចាស់​ទទួល​យកលោក​ទៅ​ស្ថាន​បរម​សុខ។ ទោះ​បី​ជាមានការ​សោកស្ដា​យ ​ប៉ុន្តែ​ក៏​ដល់​ពេល​វេលា​ ​ដែលព្រះជាម្ចាស់​ទទួលគាត់។
អ្នកស្រីថា ៖ «នៅពេល​យើង​អធិដ្ឋានរួម​គ្នា​ គាត់បាន​ឮ និង​កំពុង​ស្ដាប់ដោយ​ឃើញ​គាត់​ព្រិចភ្នែក។​ ខ្ញុំ​មិន​ដែល​ភ្លេចទេថា ខ្ញុំ​បាន​ក្លាយ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០០៣ ដោយ​សារ​បាន​ឃើញ​របៀប​រស់​នៅ​របស់​គាត់​ដែរ»។​
ចំណែក យុវជន​ សុខ​ ចាន់នី ដែលជាយុវជននៅព្រះវិហារសន្ត​សិលា​ពោធិ៍ចិនតុង បានរៀបរាប់ថា លោកឪពុកតូនី បានជួយ​ដល់​យុវជនឱ្យ​មាន​ឱកាស​រៀនសូត្រ។ លោក​មាន​ទំនាក់​ទំនងល្អ​ជាមួយ​ប្រជាជន​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​​។​
លោក សុខ​ ចាន់នី បាន​ប្រាប់ថា ៖ «ក្នុងព្រះសហគមន៍​លោក​បាន​ជួយ​ច្រើន ទោះ​បីជាមិនសូវ​បាន​ស្នាក់​នៅ​ក៏​ដោយ​។ លោកឪពុក ឧស្សាហ៍ជួបជាមួយ​យុវជន ​ដើម្បី​ពង្រឹង​ជំនឿ ជាពិសេស​​រូបខ្ញុំផ្ទាល់ លោកឪពុកជួយណែនាំ​ រិះ​គិត​ពីជីវិត​នៃ​ការ​ត្រាស់​ហៅ ព្រមទាំង​ជួយឧបត្ថម្ភការរៀន​សូត្រផងដែរ»។​
លោកតូនី  (Fr Toni Vendramin -PIME-) ជាបូជាចារ្យកាតូលិក ក្នុងក្រុមសាសនទូត PIME ។​  លោកប្រសូត​នៅថ្ងៃទី ០៤​ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៤២ នៅបាដូរ៉េ ប្រទេសអ៊ីតាលី​។ លោកទទួលអគ្គសញ្ញាតែងតាំងជាបូជាចារ្យ នៅថ្ងៃទី​០២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៦៩។ លោកបានមកដល់ប្រទេសម្ពុជា ថ្ងៃទី២៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ១៩៩០ រហូតលោក​ទទួលមរណភាព​​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១នេះ៕