ព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែបនិងជើងជួងព្រះនាងម៉ារី សំប៉ាន ត្រូវបានសម្ពោធជាផ្លូវការណ៍
សំឡេង​ចម្រៀង​លើក​តម្កើង​ព្រះជាម្ចាស់​បាន​លាន់ឮ​ឡើង​ ដោយ​មាន​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​ដើរ​ប្រទ​ក្សិណបីជុំ​នៅ​ជុំ​វិញ​ព្រះវិហារ​ថ្មីមួយ ដែលមានបណ្ដោយ២២ម៉ែត្រ និងទទឹង៩ម៉ែត្រ។
«វិហារនេះមិនមែនជាកន្លែងធម្មតា តែជាព្រះដំណាក់ព្រះជាម្ចាស់។» នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មិតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ មាន​ប្រសាសន៍​ក្នុងពិធី​សម្ពោធ​ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប និង​ជើង​ជួងព្រះនាងម៉ារី នៅ​ព្រះសហគមន៍សំប៉ាន ក្នុង​ខេត្តកណ្តាល។
លោកអភិបាលមានប្រសាសន៍នៅក្នុងធម្មទេសនាថា ថ្ងៃនេះ ជាពេលវេលាមួយពិសេសសម្រាប់ព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញទាំងមូល ជាសេចក្ដីស្រឡាញ់សម្រាប់ព្រះសហគមន៍ សម្រាប់ព្រះជាម្ចាស់។
លោកអភិបាល​បន្ថែមថា ពិធីឆ្លងព្រះវិហារថ្មី យើងបានដើរ៣ជុំដើម្បីយល់ថា «ជាកន្លែងមួយពិសេស ជាកន្លែងសក្ការ: ចេញពីជីវិតលោកីយ៍ចូលមកកន្លែងសក្ការ: ជាកន្លែងដែលមានវត្តមានព្រះជាម្ចាស់»។
តាមការ​ឲ្យ​ដឹងពី​លោក ដេវ ទៀង ព្រះវិហារនេះសាងសង់នៅថ្ងៃ២២ កក្កដា ២០២០ និងបញ្ចប់នៅថ្ងៃ២២ កក្កដា ២០២១។ ព្រះវិហារថ្មីនេះកសាងឡើងដោយមានការចូលរួមសហការពីសំណាក់គ្រីស្តបរិស័ទដោយរៃអង្គាសថវិកាគ្នាទាំងក្នុងនិងក្រៅប្រទេស។
លោក​ដេវ ទៀង​ឲ្យ​ដឹងថា «ខ្ញុំសប្បាយដោយមានព្រះវិហារថ្មី និងពេលធ្វើព្រះវិហារនេះគឺយើងវេទនា ព្រោះយើងធ្វើក្នុងពេលមានជំងឺកូវីដ១៩ តែយើងអធិដ្ឋានទូលអង្វរព្រះជាម្ចាស់ ពឹងផ្អែក និងទុកចិត្តលើព្រះជាម្ចាស់ទាំងស្រុង។»
ព្រះវិហារ​ថ្មីនេះ មានឈ្មោះ​ជា​ផ្លូវការ​ថា ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប រីឯជើងជួងដែលមានកម្ពស់១៨ម៉ែត្រ ​ ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឈ្មោះថា ជើងជួងព្រះនាងម៉ារី ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ ស្រុក​កោះធំ ខេត្ត​កណ្តាល ចម្ងាយ​ប្រមាណ៦០គីឡូម៉ែត្រពី​រាជធានីភ្នំពេញ ដែលត្រូវ​ដាក់​សម្ពោធជាផ្លូវការ​នាថ្ងៃទី​២០ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២២នេះ ដោយ​លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ។
ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែបនៃ​ព្រះសហគមន៍សំប៉ាន ស្ថិតនៅក្នុង​មណ្ឌល​សកម្មភាព​ទន្លេបាសាក់ ដែលមាន​លោក​បូជាចារ្យ​សិលា ឡេវ៉ាន់ទីន ទទួល​ខុស​ត្រូវ។ លោកមានប្រសាសន៍ថា ​ ថ្ងៃនេះជាថ្ងៃរីករាយនិងសំខាន់បំផុតនៅព្រះសហគមន៍សំប៉ាន យើងចាប់ផ្ដើមធ្វើក្នុងសម័យកូវីដ១៩ ដោយគ្មានសង្ឃឹមថានឹងអាចបញ្ចប់ការកសាងបានទេ។ ប៉ុន្តែ​ទោះជាយ៉ាងណា​ក្តី ព្រះជាម្ចាស់​បានបង្ហើយ​កិច្ច​ការងារនេះ។
ក្នុងពិធី​នោះ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ បានប្រោសទឹកព្រះពរលើគ្រីស្តបរិស័ទ ដើម្បីរំឭកដល់អគ្គសញ្ញាជ្រមុជទឹក ដោយទឹកនាំឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទទទួលជីវិតថ្មីរួមជាមួយព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត និងប្រោសទឹកលើជញ្ជាំងព្រះវិហារ ព្រមទាំងលើអាសនៈ ជាសញ្ញាលាងជម្រះឱ្យស្អាតបរិសុទ្ធក្លាយជាព្រះដំណាក់របស់ព្រះជាម្ចាស់។
លោកអភិបាល​ក៏​បាន​លាប​ប្រេងគ្រីស្មាលើ​តុ​អាសនៈ និង​តាម​ជញ្ជាំង​នានា​ផងដែរ ជាសញ្ញាមួយដែលបានភ្ជាប់ និងចូលរួមជាមួយព្រះជាម្ចាស់ផ្ទាល់។
លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ មាន​ប្រសាសន៍ថា «គ្រប់ពេលវេលាដែលយើងចូលវិហារនេះដើម្បីអធិដ្ឋាន យើងដឹងថាព្រះជាម្ចាស់មានឫទ្ធានុភាពដោយចេញពីជំនឿ និងពាក្យអធិដ្ឋាន។ ព្រះវិហារនៅកណ្ដាលភូមិនេះ (គឺ)ដើម្បីឱ្យដឹងថាមានវត្តមានព្រះជាម្ចាស់។»
ក្នុងពិធីនោះដែរ លោកអភិបាល​បាន​ទូលអង្វរ​ព្រះជាម្ចាស់ សូមប្រសិទ្ធិពរព្រះវិហារនេះឱ្យបានបរិសុទ្ធ និងឱ្យមានសេចក្ដីស្រឡាញ់បរិបូណ៌ មានចិត្តសង្ឃឹម និងប្រោសប្រណីដល់អ្នកកម្សត់ទុគ៌ត។ ​​ ហើយ​បាន​ប្រាប់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ទាំងអស់ឲ្យ អធិដ្ឋាន ស្ដាប់ព្រះបន្ទូល ប្រារព្ធអគ្គសញ្ញានានានៅ​វិហារ​នេះ ដែលជាព្រះដំណាក់របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ដែលគង់នៅ។
លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ប្រគល់ទៀនដែលកំពុងឆេះទៅលោកបូជាចារ្យទទួលមណ្ឌលសកម្មភាព និងលោកបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូព្រះសហគមន៍ ដើម្បីអុជបំភ្លឺទៀនជញ្ជាំងព្រះវិហារ ដោយប្រកាសថា «សូមពន្លឺនៃព្រះគ្រីស្តរះនៅលើជញ្ជាំងព្រះវិហារ និងទៅបំភ្លឺប្រជាជាតិទាំងឡាយនៅលើផែនដីនេះ។»
ព្រះសគមន៍នៅសំប៉ាន កកើតឡើងមុនឆ្នាំ១៩៧០ ក្រោយមក ដោយសារសង្គ្រាមគ្រីស្តបរិស័ទបានភៀសខ្លួនទៅប្រទេសវៀតណាម និងត្រឡប់ចូលមកកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ១៩៩០។
បច្ចុប្បន្នព្រះសហគមន៍សំប៉ានមានគ្រីស្តបរិស័ទ៦៤គ្រួសារ គឺប្រមាណជា២០០នាក់ និងមានសកម្មភាព ប្រកាសដំណឹងល្អដោយអប់រំជំនឿ សកម្មភាពមេត្តាករុណា និងផ្នែកអប់រំ​ចំណេះទូទៅ​ មាន សាលាមត្តេយ្យ និងសាលាបឋមសិក្សាពីថ្នាក់ទី១ដល់ទី២។
ថវិកា​សាងសង់​ព្រះវិហារ​ និង​ជើង​ជួងនេះ គឺ​បាន​មក​ពី​ការ​រៃអង្គាស​ប្រាក់​ក្នុងព្រះសហគមន៍ដូចជា សំប៉ាន ជ្រៃធំ កោះទាវ ស្អាង ទួលក្រសាំង បឹងឈូក តួតាំង ពោធិ៍ចិនតុង ចំប៉ា រួម​និង​ការ​បរិចាគ​ពី​លោកបូជាចារ្យក្នុងនិង​ក្រៅ​ប្រទេស និងព្រះសហគមន៍មួយចំនួនពីប្រទេសវៀតណាម។ ថវិកាដែលប្រមូលបានមានចំនួន៤៩.៥១១ដុល្លារ​អាមេរិក រីឯការសាងសង់ចំណាយអស់ទឹកប្រាក់៥១.០១១ដុល្លារ​អាមេរិក នៅខ្វះ១៥០០ដុល្លារអាមេរិកទៀត៕