សុបិន្ត​របស់​ព្រះសហគមន៍កំពត​លេច​ចេញ​ជា​រូបរាង
ទោះបីជា មាន ភ្លៀង ធ្លាក់ក៏ក្បួន ដង្ហែដោយមាន ព្រះឈើឆ្កាង ព្រះគម្ពីរ ទៀន ផ្កាភ្ញី អមដោយស្នូរចម្រៀងលើកតម្កើងព្រះជាម្ចាស់​ឥតដាច់ ដោយមានតំណាងគ្រីស្តបរិស័ទ អស់លោកបូជាចារ្យ និង លោក អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិក ភូមិភាគភ្នំពេញ  អូលីវីយ៉េ ជ្មីត ហស្លេហែជុំវិញ ព្រះវិហារថ្មី ចំនួន៣ជុំ  នាព្រឹក ថ្ងៃ ទី ៤ មិថុនា ២០២២  ដើម្បី ប្រសិទ្ធីព្រះវិហារថ្មីនេះ ទៅជាព្រះដំណាក់របស់ព្រះជាម្ចាស់។
ពិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅ នៅភូមិសុវណ្ណសាគរ ស្រុកកំពង់បាយ ក្រុងកំពត និង មានតំណាងគ្រីស្តបរិស័ទមកពី ព្រះសហគមន៍នានាក្នុងភូមិភាគភ្នំពេញ ចូលរួមអបអរសាទរ យ៉ាងច្រើនកុះករ។
នាក់ កញ្ញា ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅមណ្ឌលសកម្មភាព​កំពត រៀបរាប់ថា «នៅពេល ដែល បាន ឃើញ ព្រះវិហារថ្មី ខ្ញុំមាន អារម្មណ៍ សប្បាយរីករាយ រំភើប ដោយសារ យើងមានកន្លែងអភិបូជាស្អាត និងមានន្លែងសម្រាប់អធិដ្ឋាន ហើយព្រះវិហារនេះ សាងសង់ដោយមានរចនាគួរឱ្យទាក់ទាញ។»
កញ្ញា​បាន​ឲ្យ​ដឹងទៀតថា​ ការ​រៀបចំ​តាក់​តែ​ង​របស់​ព្រះ​វិហារ​នេះ បាន​ធ្វើ​ឲ្យនាង​មានអារម្មណ៍ជិត​ស្និទ្ធនឹងព្រះជាម្ចាស់។   «កាលពីមុន ព្រះវិហារចាស់ តូចចង្អៀត ទ្រុឌទ្រោម ពិបាក។ ប៉ុន្តែព្រះវិហារ ថ្មី នេះ ធ្វើឱ្យ យើង អាច ចួបជុំគ្នាបានច្រើន និង មានភាពកក់ក្ដៅ នៅពេលយើងអធិដ្ឋានមានអារម្មណ៍ថារឹងមាំជាថ្មី។» នាក់​កញ្ញា​បន្ថែម។
ព្រះវិហារ​ថ្មី​នេះ មាន​ឈ្មោះ​ថា សន្ត​អូគូស្តាំង ដែលមាន​ទំហំ​បណ្ដោយ១៧ម៉ែត្រ និង ទទឹង១៧ម៉ែត្រ។
លោកបូជាចារ្យ ទទួលខុសត្រូវ ព្រះវិហារ សន្តអូគូស្តាំង លោក​តាវ៉ូឡា យ៉ាំងលូកា មានប្រសាសន៍ថា ព្រះវិហារ​ថ្មីនេះជាសុបិន្តរបស់ព្រះសហគមន៍កំពត។
លោក បានរំឭកថា កាលពី ឆ្នាំ ២០០៩ ខណៈពេល​លោក​មក​ដល់​កំពត គឺមាន​តែ​បន្ទប់​អធិដ្ឋានមួយស្អាត  ប៉ុន្តែ ជាសំយ៉ាបផ្ទះ ដែលលោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ  និង លោក ឪពុក លី បានរៀបចំ។ ហើយ​ពេលនេះ ព្រះសហគមន៍ របស់​យើង​ក៏​បាន​លូត​លាស់ ដោយ​ពេល​យើង​ថ្វាយអ​ភិបូជា នៅ​ថ្ងៃ​អាទិត្យ មានបងប្អូនមួយចំនួន​អង្គុយ នៅ​ខាង ក្រៅ នៅ​តាម​សួន ដែល​នាំ​ឱ្យ​យើង​ចិញ្ចឹម​គំនិត​ថា  «ត្រូវតែរៀបចំឱ្យមានព្រះវិហារមួយ។»
លោកបន្តថា «ខ្ញុំ​ជឿ និង​សង្ឃឹម​ថា កន្លែង​នេះ  និង​សកម្មភាព ដែលយើងមានជាប្រចាំនឹងជួយឱ្យព្រះសហគមន៍ របស់យើងរីកចម្រើន ជាពិសេសមានភាពជិតស្និទ្ធជាមួយព្រះយេស៊ូ ដោយមានកន្លែងសមរម្យដើម្បីអធិដ្ឋាន  ស្ដាប់ព្រះបន្ទូល ព្រះជាម្ចាស់។»
លោក បូជាចារ្យ ក៏សង្ឃឹមថាព្រះវិហារថ្មីនេះ នឹងផ្ដល់កម្លាំងចិត្តឱ្យ ព្រះសហគមន៍ កំពត ទោះបីព្រះវិហារតូច ព្រះសហគមន៍តូច ប៉ុន្តែ យើងនៅតែរឹងមាំ ដោយមានឆន្ទៈបន្តទៅមុខដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ។
ពិធីឆ្លងព្រះវិហារថ្មីនេះ ចាប់ផ្ដើមដោយមេជាងប្រគល់កូនសោរទៅលោកអភិបាល   ហើយ​លោក​អភិបាលជូន​ទៅ​លោកបូជាចារ្យយ៉ាំង​លូកា បើកទ្វារដើម្បីនាំគ្រីស្តបរិស័ទ ចូលក្នុងព្រះដំណាក់​ព្រះជាម្ចាស់។
លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ បាន​ប្រោះទឹក​ព្រះពរ លាប​ប្រេង​លើ​អាសនៈ បញ្ចុះ​ធាតុ​របស់​សន្ត​អូគូស្តាំង​កាលពី៧០០ឆ្នាំមុន និង​លាប​ប្រេង​លើ​ជញ្ជាំង​ព្រះវិហារ​។
ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​ធម្មទេសនា លោកអភិបាល​បានរំលឹក​ថា ក្នុងឆ្នាំ​២០០១ លោក​នៅជាបូជាចារ្យ ហើយ​បាន​បំពេញ​បេសកកម្មនៅ​ក្នុង​តំបន់​កំពត​ជាមួយលោកបូជាចារ្យ​សួនហង្សលី ដោយ​ធ្វើ​កិច្ច​ការ​មេត្តាករុណា​ ដើម្បី​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ។
លោកអភិបាល​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​យក​គំរូ​របស់​សន្ត​ប៉ូល​ដែល​ខិត​ខំ ប្រកាស​ដំណឹងល្អ​រហូត​ដល់​ចុង​ក្រោយនៃ​ជីវិត​របស់​លោក​។
លោក​លើក​ឡើង​ថា ត្រូវ​​ស្វាគមន៍មនុស្សដែលមករក​យើង ហើយ​យើង​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ដែល​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ត្រូវ​តែ​មាន​ សេចក្ដីសុខសាន្ត សេចក្ដីសង្ឃឹម សេចក្ដីស្រឡាញ់ ការចេះយល់ចិត្តគ្នា ការចេះបង្កើតទឹកសន្តិភាព ការចេះបង្កើតសុខដុមរមនា។ ជាមួយគ្នានេះ ការប្រកាសព្រះរាជ្យព្រះជាម្ចាស់មិនមែនបង្ខំ ប៉ុន្តែផ្ដល់សាក្ខីភាពអំពីជីវិតដែលព្រះជាម្ចាស់ទាននិងដោយយកចិត្តទុកដាក់អប់រំខ្លួន​ ដូចសន្តប៉ូល​ដែល​មានចិត្តអង់អាច។
លោក​ក៏បាន​ក្រើន​រំឭក​គ្រីស្ត​បរិស័ទទៀត​​ថា យើងត្រូវចេញពីកន្លែងផ្ទាល់​ខ្លួន​ដើម្បីទៅដល់កន្លែងដែលបងប្អូនមានសេចក្ដីត្រូវការ និងមានទុក្ខលំបាក ហើយបន្តសក្ខីភាពរបស់យើងជាមួយបងប្អូន ដើម្បីនាំគេ​ឱ្យ​មានជីវិតពេញ​បរិបូរណ៍។
នៅក្នុង​ពិធី​ឆ្លងនេះ លោកមាន​ប្រសាសន៍​ទៀត​ថា «ពិតមែនព្រះដំណាក់របស់ព្រះជាម្ចាស់ផ្ទះដោយសក្ការៈរបស់ព្រះជាម្ចាស់មិនមែនត្រឹមតែព្រះវិហារទេ ប៉ុន្តែនៅក្នុងដួងចិត្តរបស់យើង ជាយើង​ដែល​ជាវត្តមាន​របស់​ព្រះជាម្ចាស់។»
ព្រះសហគន៍​កាតូលិក​កំពត កកើត​ឡើង​ក្នុង​ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០០២ ដោយ​ មាន​បេសកកម្ម​ស្វែងរក​គ្រីស្ត​បរិស័ទពីដើម មុន​សម័យ​ប៉ុលពត។ ​ឆ្នាំ​២០០៣ ព្រះសហគមន៍​បានទិញ​ផ្ទះមួយ​ រួច​​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​មណ្ឌលសិស្ស​​អូគូស្តាំង បង្កើត​ឱ្យ​មាន​ក្រុម​មេត្តាករុណា និង​អប់រំជំនឿ​ មជ្ឈមណ្ឌល​វប្បធម៌និង​​ភាសាបរទេស និង​សាលាមត្តេយ្យ​ ដោយ​មាន​គ្រឹះ​នៃ​សាសនទូត​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​បាន​ណែនាំ​ជា​ច្រើន​ជំនាន់​។ រីឯ​​​ព្រះវិហារ​សន្ត​អូគូស្តាំង ដែល​បានជួសជុល​កែលម្អពង្រីក​បន្ថែម​នេះ​​ បាន​កែ​ប្រែ​ពី​ផ្ទះ​របស់​ពុទ្ធសានិក​មកជាផ្ទះ​ដែល​មាន​បន្ទប់​អធិដ្ឋានរបស់ព្រះ​សហគមន៍​កាតូលិក​ និង​បន្តកែលម្អពង្រីក​ជាព្រះវិហារ​ក្នុង​បរិបទ​កូវីដ១៩​កន្លងទៅ ដោយ​បញ្ចប់​កិច្ចការ​សំណង់​កាលពី​ដើម​ឆ្នាំ២០២២នេះ​៕