លោក​បូជាចារ្យ​ហុង ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ស៊ូទ្រាំ​អធិដ្ឋាន
«នៅពេលយើងអត់ធ្មត់​ក្នុងការអធិដ្ឋាន គឺជាការបង្ហាញជំនឿ។ ការអធិដ្ឋានធ្វើឱ្យមានក្ដីសង្ឃឹម។» នេះ​ជាការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក​បូជាចារ្យ យ៉ូហាន បាទីស្ត​ ប្រាក់​ ប៊ុន​ហុង ក្នុងពិធី​ថ្វាយ​អភិបូជាលើក​ដំបូង​របស់​លោក​នៅ​ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារយេស៊ូ​បឹងទំពុន នារាជធានីភ្នំពេញ​ កាលពីពេល​ថ្មីៗនេះ។
តប​តាម​ការ​អញ្ជើញ​របស់​ព្រះសហគមន៍​ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូបឹងទំពុន លោក​បូជាចារ្យ​ទើប​នឹង​តែ​ងតាំង​កាលពី​ថ្ងៃទី​២៩ ខែ​មិថុនា​រូបនេះ​បាន​មាន​ប្រសាសន៍ទៀតថា ការអធិដ្ឋាន ដូចជាការ​ប្រើពាក្យ៣ គឺទូលសុំ គោះទ្វារ និងស្វែងរក។
ក្នុង​ធម្មទេសនា​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​កាល​ពីថ្ងៃទី​២៤ កក្កដា លោក​បូជាចារ្យ​រូប​នេះ បន្ថែម​ថា ការអធិដ្ឋាន គឺសន្ទនាទៅព្រះជាម្ចាស់ ដោយកសាងទំនាក់ទំនងដូចមិត្តសម្លាញ់។ ម្យ៉ាងទៀត ការអធិដ្ឋាន គឺជាការតស៊ូទទួលផលផ្លែ ដូចយើងបានស្ដាប់ព្រះយេស៊ូមានបន្ទូលអំពីអ្នកគោះទ្វារ។
លោក​បន្ត​ថា ការអធិដ្ឋានសំខាន់ណាស់ ទោះបីព្រះយេស៊ូ​នៅ​លើ​ឈើ​ឆ្កាង​ហើយ ព្រះអង្គ​ក៏នៅតែ​អធិដ្ឋាន។ លោក​បូជាចារ្យ​ហុង​រំលឹក​ថា នៅពេល​យើងមានទុក្ខព្រួយ យើងត្រូវអអិដ្ឋាន។  អធិដ្ឋានគឺជាការទូលសុំ ការស្វែងរក ការគោះទ្វារ និងជាការឆ្លើយតបរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ទោះបីជាយឺតយ៉ាវ ប៉ុន្តែនឹងបានផលក្នុងថ្ងៃណាមួយ។
ការ​អធិដ្ឋាន​មាន​ច្រើន​ប្រភេទ ដែលមាន​ដូចជា លក្ខណៈផ្ទាល់ខ្លួន ដូចព្រះយេស៊ូ និងលោកអប្រាហាំ។ ការអធិដ្ឋាន ជារបៀបសូត្រផ្គាំ ឬប្រើ​ជា​ទំនុក​បទ​កំណាព្យ។ ការ​អធិដ្ឋាន​ជាក្រុម​ ជាមួយសហគមន៍ ឬអ្នកជឿ។
លោក​បញ្ជាក់ទៀថា ការ​អធិដ្ឋាន​ក៏​អាច​​ធ្វើ​តាមរបៀបស្ងៀមស្ងាត់ ដូចលោកអូហ្គូស្ទីន ដែលជា​បិតា​នៃ​ទេវវិទ្យា​របស់ព្រះសហគមន៍ផងដែរ។ លោក​បន្ថែម​ថា  «មាត់យើងបិទ តែបេះដូងស្រែករកព្រះជាម្ចាស់។»
ក្នុងពិធី​អភិបូជាលើក​ដំបូង​នេះ លោក​បូជាចារ្យ​ប្រាក់ ប៊ុន​ហុង បាន​រំលឹក​អំពី​អនុស្សាវរីយ៍​របស់​លោក​ទាក់​ទង​ទៅ​នឹង​ការ​ត្រាស់​ហៅ​ជីវិត​ជា​បូជាចារ្យ ដោយបាន​បញ្ជាក់ថា «​នៅពេល​ខ្ញុំ​មក​បឹង​ទំពុន​ ខ្ញុំ​ឃើញព្រះវិហារ​រាល់​ថ្ងៃ​ និង​អាច​ចាប់​ផ្ដើម​រិះ​គិត​ថា ​ចង់​បម្រើព្រះជាម្ចាស់​ដោយ​សារ​ជីវិត​នៅ​ក្នុង​មណ្ឌល​ជាប់​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​។»
លោក​ពុក​ហុង ដែលកាលពី​មុន​ជា​សិស្ស​នៅ​ក្នុងមណ្ឌលសន្ត​មីកាអែល ​ជា​កន្លែង​ទទួល​យុវជន​កាតូលិក​ឲ្យសិក្សា​រៀន​សូត្រ និង​រិះគិត​អំពី​ជីវិត​នៃការ​ត្រាស់ហៅរបស់ព្រះជាម្ចាស់។
នៅ​ក្នុងមណ្ឌល​នេះ លោក​បាន​ស្វែង​រក​ព្រះជាម្ចាស់​ ដោយ​មាន​លោក​បូជាចារ្យ​ខាងផ្លូវ​វិញ្ញាណ​ជួយ​ណែនាំផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក​បូជាចារ្យ​ហុង ជំរុញ​ឲ្យ​​​យុវជន​យុវនារី​ កុំ​ស្ទាក់​ស្ទើរ​ក្នុង​ការ​​ឆ្លើយ​តប​អំពី​ការ​ត្រាស់​ហៅ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​។ លោក​សូម​ឲ្យ​ពួកគាត់​ទាំង​អស់​រំលឹក​ម្តង​ហើយ​ម្តងទៀត​អំពី​ការ​ត្រាស់ហៅក្នុងជីវិត​រស់នៅ​ជា​ប្រចាំ​ថ្ងៃ។
តាម​បទពិសោធ​របស់លោក​បូជាចារ្យរូបនេះ បាន​ឲ្យដឹងថា «ខ្ញុំត្រូវ​រំឭក​រាល់​ថ្ងៃ​ថា ​ចង់​បម្រើព្រះជាម្ចាស់​ ទោះបីជាពេល​ខ្លះ​យើង​វង្វេង តែព្រះវិញ្ញាណ​នឹង​ដាស់​មនសិការបស់​យើង​ជានិច្ច។​»
លោកក៏​ស្នើ​ដល់​ព្រះសហគមន៍​ អស់លោក​បូជាចារ្យ​គួរ​តែ​គាំ​ទ្រ​យុវជន​ទាំងអស់​ដែល​ចង់​ថ្វាយ​ខ្លួន​ទៅជាបូជាចារ្យ បងប្រុស​ បង​ស្រី ​ ដោយ​​ជំរុញ​ពួក​គេ​ឱ្យ​ស្គាល់​ពី​ព្រះសហគមន៍​ឱ្យ​បាន​ច្រើន​ ស្គាល់ពីជីវិត​អ្នក​បួស​ឱ្យ​បាន​ច្រើន និង​ឱ្យ​គេ​មាន​ភាព​ជិត​ស្និទ្ធដូចបងប្អូន​ លើក​ទឹក​ចិត្ត​គេ​ឱ្យ​មាន​អារម្មណ៍​ថា​កក់​ក្ដៅ​និង​ចង់​ជួយ​ចង់​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍។​
និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ​​ វី សំណាង ដែល​នឹង​ត្រូវ​ទទួល​តែង​តាំង​ជា​ឧបដ្ឋាក​ក្នុងពេល​ខាង​មុខ​នេះ មាន​ប្រសាសន៍​ថា បូជាចារ្យ​ថ្មីនេះ​ជាសញ្ញាមួយ​បង្ហាញ​ថា​ព្រះសហគមន៍​កម្ពុជា​របស់​យើង​ដើរ​ទៅ​មុខ​ និងមាន​ការ​រីក​ចម្រើន​ ដោយ​មាន​បូជាចារ្យ​មួយ​រូប​នៅក្នុង​ស្រុក​របស់​យើង ជាកម្លាំង​សម្រាប់​យុវជនរបស់​យើង។
លោក​បញ្ជាក់ថា «យើង​​ឃើញ​ថា​ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង​ត្រូវ​ការ​បូជាចារ្យ​នៅក្នុង​ស្រុក​។»
លោក​បន្ថែមថា ថ្វីត្បិត​តែ​ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង​នៅកម្ពុជា​នៅ​តូច ហើយ​ស្រូវ​ដែល​ត្រូវ​ច្រូត​មាន​ច្រើន​ ដូច្នេះ​យើង​ទាំងអស់​គ្នា​ត្រូវ​តែ​ស្ដាប់​នូវ​ការ​ត្រាស់​ហៅ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ​ដើម្បី​ធ្វើ​ការ​នៅក្នុង​ស្រែ​របស់​ព្រះអង្គ។
លោក​បូជាចារ្យ​យ៉ូហាន បាទីស្ត​ប្រាក់​ ប៊ុនហុង​ជា​បូជាចារ្យ​ខ្មែរ​ទី​១០ និង​ជា​បូជាចារ្យ​ខ្មែរ​ជាតិ​ពូណង​ដំបូង​គេ​ដែល​មាន​កំណើត​នៅ​ខេត្ត​មណ្ឌល​គិរី។ សព្វ​ថ្ងៃ​លោកកំពុង​បម្រើការងារ​នៅ​ព្រះសហគមន៍​រតនគិរី ក្នុងភូមិភាគ​កំពង់ចាម។
បច្ចុប្បន្ន​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​នៅប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ប្រមាណ​២ម៉ឺននាក់ ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាជន​ខ្មែរ​១៦​លាន​នាក់៕