គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​អប់រំ​កាតូលិក​នៅ​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក​ធ្វើ​សន្និសីទ​រួម​លើកទី​២៨
«ទោះបីជា​យើង​ឆ្លង​វប្បធម៌គ្នាទៅវិញទៅមក ​យើង​ត្រូវការ​នឹក​ឃើញ​ដល់អត្តសញ្ញាណ​របស់​យើង​ផ្ទាល់។» នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា និង​ជា​ស្ថាបនិក​វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល​(SPI) ក្នុង​ថ្ងៃ​បើក​សន្និសីទសម្រាប់​សមាគម​អប់រំកាតូលិកជាន់ខ្ពស់នៅក្នុងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកហៅ​កាត់​ថា អាស៊ីគូ(ASEACCU) ​លើក​ទី​២៨ ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​​វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល នៅ​សណ្ឋាគារ​តារាអ៊ែរផត ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​ កាលពីថ្ងៃទី​២៤ ខែ​សីហានេះលើ​ប្រធាន​បទ «ការចង​ចាំ​និង​អត្តសញ្ញាណ»។​
«ប្រធានបទនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ ដែលសង្គមកម្ពុជាកំពុងព្យាយាមកសាងឡើងវិញ ក្រោយរបបប្រល័យពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម។» លោកអភិបាល​បញ្ជាក់។
លោក​អភិបាល​បន្ថែម​ថា ប្រធានបទ​នេះ គឺ​ឲ្យយើង​ចូល​យ៉ាង​ជ្រៅ​ទៅក្នុង​វប្បធម៌របស់​យើង​ និង​ពិភពលោក​ដែល​មាន​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​នាក់​មាន​ទំនាក់ទំនង​គ្នា​តាម​អ៊ីធឺណេត ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​យើង​អាច​ឆ្លង​វប្បធម៌​ពីមួយទៅមួយ។ យើង​ត្រូវ​រស់នៅ​ក្នុង​ពិភពលោក​សព្វ​ថ្ងៃ ដោយ​ថែរក្សា​ការ​ចង​ចាំ​របស់យើង ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់យើង អ្វីដែលជា​ការ​អស្ចារ្យនៃ​វប្បធម៌​របស់​យើង​ ដើម្បី​សព្វ​ថ្ងៃ​កសាង​អត្តសញ្ញាណ​និង​រៀបចំ​អនាគត​របស់​យើង។
អាស៊ីគូ ជា​បណ្តុំ​ស្ថាបន័​សិក្សាអប់រំ​​របស់​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ដែល​មាន​ពី​កម្រិត​វិទ្យាល័យ​ដល់​មហាវិទ្យាល័យ​ចំនួន​៨៦ស្ថាប័ន​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក​។ វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល ដែល​ជា​ស្ថាប័ន​មួយ​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​​បាន​ក្លាយជា​សមាជិក​នៃ​បណ្តាញ​នេះ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១២។
ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីនេះ លោក​ផុន សុផល​ នាយក​វិទ្យាស្ថាន​សន្ត​ប៉ូល​​មាន​ប្រសាសន៍ថា យើង​ SPI បន្តរីកចម្រើន និងសម្របខ្លួនទៅនឹងការផ្លាស់ប្តូរថ្មីនៅក្នុងសង្គម  ជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍន៍ដ៏លឿននៅកម្ពុជា និងពិភពលោក។  យើង នៅតែសម្របតាមវិធីថ្មីក្នុងការបំពេញបេសកកម្មរបស់យើង ក្នុងកម្មវិធីឧត្តមសិក្សាដែលមានគុណភាពខ្ពស់បំផុតដល់ប្រជាជនកម្ពុជា។
លោក​សុផល​បន្ថែមថា សន្និសីទនេះនឹងផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការពិភាក្សាពីបរិបទស្ថាប័ន និងវប្បធម៌ចម្រុះ ហើយនឹងត្រូវបានបកស្រាយដោយវាគ្មិនសំខាន់ៗ និងវាគ្មិនមកពីប្រទេសកម្ពុជា សមាជិករបស់អាស៊ីគូ និង សម្ព័ន្ធសាកលវិទ្យល័យកាតូលិក​សម្រាប់​ការអប់រំ (IFCU)។
លោក​រំពឹងថា សន្និសីទនេះនឹងផ្តល់ឱកាសមួយសម្រាប់គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាកាតូលិក ដើម្បីបង្កើតក្រុមមួយ ស្រាវជ្រាវឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅលើការចងចាំ និងអត្តសញ្ញាណនៅក្នុងបរិបទតំបន់ និងពិភពលោករបស់ប្រទេសក្នុង តំបន់អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក។
ក្នុង​ពិធី​បើក​សន្និសីទ​កាលពី​ម្សិល​មិញ​នេះលោក​បណ្ឌិត ហង់ ជួនណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ក្រសួង​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ ពិភពលោក​កំពុងតែប្រឈមមុខ ទៅនឹងបរិបទថ្មី ដើម្បីរៀបចំ​ការងារនាពេលអនាគត ដើម្បីសម្របខ្លួន ចូលទៅក្នុងឧស្សាហកម្ម៤.០។
លោក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ បន្ត​ថា «យើងត្រូវតែសម្របខ្លួន​ទៅនឹង​បរិបទថ្មី ដើម្បីផ្ដល់នូវការសិក្សាអប់រំជាន់ខ្ពស់ សម្រាប់និស្សិតរបស់យើង។  សកលភាវូបនីយកម្ម បានសម្រួច ជំរុញឲ្យប្រែប្រួលសេដ្ឋកិច្ច និង ជំនាញការងារអនាគត។»
លោក​បន្ថែម​ថា សកលភាវូបនីយកម្ម បានផ្លាស់ប្តូរ​របៀបធ្វើការងារថ្មី និងការរស់នៅរបស់យើង​ជាមួយនឹងមនុស្សដទៃទៀត។ កត្តាទាំងនេះ កើត​ឡើង​ដោយសារ​ការជ្រៀតចូលនៃបច្ចេកវិទ្យា ដែលបានគ្របដណ្ដប់ទៅលើវិស័យការងារមួយចំនួនដូចជា រ៉ូបូត បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អ៊ីនធឺណេត 3D printing ជីវបច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្មអេឡិចត្រូនិក (material science), energy storage, បច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ។
លោក​បណ្ឌិត​ហង់​ ជួន​ណារ៉ុន បន្ថែម​ថា វិនិយោគិន​ត្រូវការជំនាញទាំងជំនាញទន់និងជំនាញរឹង (soft and hard skill) ជាពិសេសសក្នុងសតវត្សទី២១នេះ។  ដូច្នេះ សកលវិទ្យាល័យ ត្រូវតែពង្រឹងទៅលើជំនាញដែលមិនទាន់មាន អោយបានច្រើនហើយរៀបចំយុវជនរបស់យើង សម្រាប់ការងារអនាគតដែលកំពុងតែផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងលឿន ក្នុងសម័យបច្ចេកវិទ្យា។ ជំនាញបុរាណនឹងលែងត្រូវការ ដែលជំនាញថ្មីត្រូវមកជំនួសយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងពេលបន្តិចទៀត។
នៅ​ក្នុង​នោះ លោក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងអប់រំ​យុវជន​និ​ងកីឡា សូម​ឲ្យ​យុវជនទាំង​អស់ ត្រូវតែ​ប្រុង​ប្រៀប​ខ្លួន ចំពោះការ​ប្រែប្រួល​របស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុង​សម័យ​ឌីជីថល ហើយ​ការសិក្សា​អប់រំ​ត្រូវ​តែ​ផ្លាស់ប្តូរផងដែរដោយផ្អែក​លើចំណុច​ចំនួន​សំខាន់ៗ។
ក្នុងនោះ​ត្រូវការ​គោលនយោបាយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល និង សាលា ដែល​ត្រូវ​អភិវឌ្ឍន៍លើជំនាញទន់ និងជំនាញសម្រាប់សតវត្សទី២១នេះ ដូចជា ការអប់រំបែប Steam វិធីសាស្ត្របង្រៀនបែបបច្ចេកវិទ្យាថ្មី វិធីសាស្ត្រអប់រំចិត្ត ការស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯង ការចូលរួម  ការបង្កើតក្ដីស្រមៃ ការសិក្សាដោយផ្ដោតលើចំណូលចិត្ត(connected learning)។ យុវជន ក្នុងសម័យឌីជីថលគួរតែត្រូវបានលើកកម្ពស់លើជំនាញបច្ចេកវិទ្យាមេតាវើស (Meta) ដើម្បីក្លាយជាអ្នករៀនឥតឈប់ឈរ។
ម្យ៉ាងទៀត​សាលា​ត្រូវ​តែតភ្ជាប់កម្មវិធីសិក្សាទៅកាន់វិស័យការងារផ្តល់ឱកាសដល់សិស្សនិស្សិតមានឱកាសចូលរួមជាក្រុម និង ថ្នាក់បច្ចេកទេសថ្មី ដែលមានដូចជា រ៉ូបូត computer coding, វេទិកាពិភាក្សានានា ដែលជួយជម្រុញជំនាញរបស់ពួកគេដែលកំពុងរៀន។
លោក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​បន្ថែម​ទៀតថា បង្កើត​ភាព​សហគ្រិន​សម្រាប់សិស្ស​និស្សិតវេទិកាសម្រាប់ការប្រកួតប្រជែងភ្ជាប់ការអប់រំទៅនឹងពិភពពិត។  ការប្រកួតប្រជែងគឺជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍស្ពានលើកកម្ពស់ជំនាញ និងការដោះស្រាយបញ្ហា។
«យើងគួរតែបញ្ជៀបវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាលឬ ភាពជាអ្នកដឹកនាំគំនិតនៃសហគ្រិន  ដើម្បីអោយពួកគាត់អាចចូលរួមក្នុង គំរូអាជីវកម្ម។» លោក​បណ្ឌិត​សភាចារ្យ​​បន្ថែមថា សាលា​ត្រូវលើកម្ពស់ការចូលរួមនិងសិក្សាស្រាវជ្រាវ។
ចុងក្រោយ គឺ ត្រូវលើកកម្ពស់ការសិក្សាឥតឈប់ឈរតាមមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអប់រំដោយអោយពួកគេមានសណ្ដាប់ធ្នាប់សិក្សា  មានភាពជឿជាក់លើខ្លួនឯង និងមានប្រសិទ្ធភាពលើសមត្ថភាពខ្លួនឯង ចេះស្វ័យសិក្សាជាក្រុមនិងទទួលបានការជម្រុញបន្ថែម មានចិត្តចង់ដឹងចង់ឃើញ ជាអ្នករៀនរិះគន់ខ្លួនឯង។
នៅក្នុងផងដែរ លោករដ្ឋមន្ត្រី បានកោតសរសើរវិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូលដែលបានយកចិត្តទុកដាក់អប់រំនិស្សិត ក្នុងអំឡុងពេលជំងឺរាតត្បាតកូវីដ-១៩ ដោយមានការសិក្សាអប់រំពីចម្ងាយ និងបានជួយដល់និស្សិតក្រីក្រនៅតាមតំបន់ដាច់ស្រយាលដើម្បីឲ្យពួកគេមានឱកាសទទួលបានការអប់រំជាន់ខ្ពស់និងទទួលបានការងារសម្រាប់អនាគត។ លោកបានរំលឹកអំពីការចងចាំមួយរបស់លោក អំពីសន្តសម្តេចប៉ាបយ៉ូហានប៉ូលទី២ ដោយលើកឡើងថា ខ្ញុំនូវចាំអំពីសន្តៈសម្តេចប៉ាប យ៉ូហាន ប៉ូលទី២ ដែលជាជនជាតិប៉ូឡូញ ដែលជាមនុស្សមានឋានៈកំពូលនៅក្នុងព្រះសហគមន៍កាតូលិកដែលគាត់មិនត្រឹមតែជាមនុស្សដែលមានឥទ្ធិពលក្នុងសាសនាប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏មានឥទ្ធិពលលើតំបន់អឺរ៉ុបខាងកើត ជាពិសេសនៅប្លុកកំម្មុយនីស្ត។ ក្នុងអំឡុងពេលដែលទ្រង់មានជីវិត ជញ្ជាំងទីក្រុងប៊ែឡាំងបានរលំ។ ដូច្នេះ យើងអាចមើលឃើញថាគំនិតនិងឆន្ទៈរបស់គាត់នៅតែបន្តរស់និងជម្រុញយុវជនជាច្រើននិងមនុស្សទូទៅក្នុងពេលមានវិបត្តិ។
នៅ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ស្ថាប័ន​សិក្សា​អប់រំ​​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ជិត​១០០​កន្លែងនៅទូទាំង​ប្រទេស​ ចាប់​តាំ​ង​ពី​មេត្តេយ្យ​សិក្សា​ ដល់​ឧត្តមសិក្សា ស្ថាប័ន​បណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជា​ជីវៈ​និង​ជំនាញ​ខ្លីៗ និង​ថ្នាក់​អក្សរកម្ម​ផងដែរ៕