និស្សិត​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិកសិក្សា​អំពី​ការ​ចង​ចាំ​និង​អត្តសញ្ញាណ
ក្នុង​រយៈ​ពេល​៣​ថ្ងៃ​នៃ​សន្និសីទ​សមាគម​អប់រំកាតូលិកជាន់ខ្ពស់នៅក្នុងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកហៅ​កាត់​ថា អាស៊ីគូ(ASEACCU) យុវនិស្សិត​ជាច្រើន​បាន​ឈ្វេង​យល់​បន្ថែម​អំពី​ទំនាក់ទំនង​របស់​ខ្លួនជាមួយ​អត្តសញ្ញាណ​និង​ការ​ចង​ចាំ​ សម្រាប់​ជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​នៃ​មនុស្ស​ជាតិ។
និស្សិត ឈុនលីន ខ្យូអ៊ិ (Mr. CHUNLIN QI) ជា​ប្រធាននិស្សិត​មកពីសកលវិទ្យាល័យ សូហ្វីយ៉ា (Sophia University) នៃ​ប្រទេស​ជប៉ុន និយាយថា «ខ្ញុំ​គិតថា ពួកយើង និង​មនុស្សជំនាន់ក្រោយ​គួរ​តែ​ឈ្វេងយល់​អំពី​ព្រឹត្តិការណ៍ប្រភេទនេះ​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​សង្គមល្អពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ។»
​ឈុនលីន បាន​ឲ្យដឹងទៀតថា សិក្ខាសាលា​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់​ ព្រោះ​ការ​ចង​ចាំរឿង​រ៉ាវ​ពីអតីតកាល ​នាំ​ឱ្យ​យើង​អាច​រីក​ចម្រើន​ទៅមុខ និង​ដើម្បី​កសាង​សង្គមឱ្យ​មាន​សន្តិភាពនិង​យុត្តិធម៌ ​យើងត្រូវ​​​រៀន​ពី​​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ទោះល្អ​ឬមិនល្អ។
រីឯយុវសិស្ស អ៊ុន ស្រីអូន ជានិស្សិត​នៃវិទ្យាស្ថាន​សន្ត​ប៉ូល បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា «សម្រាប់ខ្ញុំ​ ការចងចាំ​មាន​សារៈសំខាន់ ដោយ​យើង​អាច​ស្គាល់​ពី​អតី​តកាល​របស់ប្រជាជន​កម្ពុជា​​ ហើយ​ការ​ចងចាំ​នៅសម័យ​ខ្មែរក្រហម​នេះ​ដែរ យើង​ក៏​មិនចង់​ឱ្យ​កើត​មាន​ម្ដង​ទៀតទេ។»
ស្រី​អូន​​ ជាយុវជន​ពុទ្ធ​បរិស័ទ​ដែល​បាន​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សាលា​សន្ត​ប៉ូល​ ក្នុង​ខេត្ត​តាកែវ ជា​វិទ្យាស្ថាន​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកខាង​គ្រីស្ត​សាសនា។ យុវតី​រូប​នេះ បន្ថែម​ថា ក្រៅពី​ការចងចាំនេះ នាង​​ទទួល​បាន​ការផ្លាស់ប្ដូរទំនាក់ទំនងសាសនា ដែលណែនាំ​ឱ្យ​មនុស្ស​ដើរ​លើ​ផ្លូវល្អដូចគ្នា។
«នៅក្នុង​អន្តរសាសនា​នេះ​ដែរ ​​បានជួយ​ឱ្យ​យើង​មិន​មាន​ការ​រើស​អើង​ជាតិសាសន៍​និងសាសនា។​»​ ស្រីអូន​បញ្ជាក់។
នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​អាស៊ី​គូ ដែល​ត្រូវ​បាន​រៀបចំឡើង​ដោយ​វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល​ កាលពី​ថ្ងៃទី​២៣-២៧ ខែ​សីហា​នេះ បាន​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​ប្រធាន​បទ «ការ​ចងចាំ​និង​អត្តសញ្ញាណ»។​
ក្នុង​សន្និសីទ​នេះ យុវនិស្សិតនិង​សាស្ត្រាចារ្យ​មក​ពី​តំបន់​អាស៊ី​ប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលមាន​ចំនួន​ប្រមាណ​១៨០នាក់​ដែល​ជា​បណ្តាញ​នៃអាស៊ីគូ បាន​ចុះ​កម្មសិក្សា​ឈ្វេង​យល់​អំពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​កម្ពុជា​ ក្នុង​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍​ប៉ុលពត និង​បាន​ចូលរួម​សិក្ខា​សាលា​ដែល​មាន​សាស្ត្រា​ចារ្យ​ជាច្រើន​ពី​បរទេស​និង​ខ្មែរ​ចូលរួម​ចែក​រំលែក​នូវ​បទ​ពិសោធទាក់​ទង​នឹង​ប្រធាន​បទ​ផងដែរ។
លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ អភិបាល​នៃ​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក និង​ជា​ស្ថាបនិក​នៃ​វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា សិក្ខា​សាលា​នេះ មាន​​ប្រយោជន៍​ខ្លាំង​​សម្រាប់​និស្សិត ដើម្បី​​ត្រៀម​ខ្លួន​ចូល​ក្នុង​សង្គម រៀប​​ចំ​គ្រួសារ​ រៀប​ចំជីវិត​ និង​អនាគត​របស់​ពួកគេ។
ទំនាក់ទំនង​ផ្ទាល់​​ជា​កំលាំង​មួយសម្រាប់​និស្សិត​និ​ងលោក​គ្រូអ្នកគ្រូ ហើយ​និស្សិត​បរទេស​ដែល​មក​កម្ពុជា​ក៏​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​ អំពីប្រវត្តិសាស្ត្រ​ និង​វប្បធម៌របស់​ខ្មែរ​ ដែល​ណែនាំ​ឲ្យ​គេ​មាន​ក្តីរំភើប។ នេះ​បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​លោកអភិបាល។
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ដែល​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ភិបាល​នៃ​វិទ្យាស្ថាន​សន្ត​ប៉ូល​បាន​បន្ថែម​ថា នៅ​ពេល​យើង​ចូល​ទៅក្នុង​កម្មវិធី​អន្តរវប្បធម៌​ អន្តរសាសនា អន្តរ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ណែនាំ​ឲ្យ​យើង​អាច​បង្កើត​ពិភពលោក​ពោរពេញ​ដោយ​សេចក្តីសុខ​និង​សុខដុមរមនា «ព្រោះនៅពេល​យើង​ស្គាល់​គ្នា នៅ​ពេល​យើង​យល់​ចិត្ត​គ្នា យើង​ដឹង​ថា យើង​អាច​ធ្វើ​ដំណើរ​ជាមួយ​គ្នា​បាន។»
ក្នុងនោះ​ដែរ​ លោក​អភិបាល​បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «ការ​ចងចាំ​និង​អត្តសញ្ញាណ​ជា​អ្វី​ដែល​យើង​ត្រូវ​តែ​បន្ត​រិះគិត​ ថែរក្សា​មើល​ឃើញ​ដល់​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់យើង មើល​ឃើញ​ដល់​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​របស់យើង​ដើម្បីកសាង​អនាគត។»
នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​អាស៊ីគូ​នេះ បាន​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ភិបាល​ថ្មីផងដែរ ដែលមាន​​​អណត្តិ​ចំនួន​៣ឆ្នាំ​ពី ២០២៣-២០២៥ ហើយ​ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ថ្មី​គឺ​ជា​លោក​ឧបដ្ឋាក ស្ទេហ្វិន មោហ្គាន់ (Rev. Pro. Stephen Morgan, Ph.D)នៃ​សកលវិទ្យាល័យ​សន្ត​យ៉ូសែប​នៃ​ទីក្រុង​ម៉ាកាវ​ប្រទេស​ចិន។ នេះ​បើ​តាម​ការ​បញ្ជាក់​របស់​លោក​ផុន សុផល នាយក​នៃ​វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូលនាថ្ងៃទី​២៧ ខែ​សីហានេះ។
លោក​សុផល​មាន​ប្រសាសន៍​ទៀតថា ក្នុងសន្និសីទនេះ ក៏មាន​ការ​ជ្រើស​រើស​តំណាង​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ដែលមាន​សមាជិក​ចំនួន​៨​ប្រទេស​ ហើយ​ក្នុងនោះ​លោក​ត្រូវ​បានជ្រើស​រើស​ឲ្យ​ចូល​ក្នុង​ក្រុម​នេះ​ផងដែរ។
អាស៊ីគូ ជា​បណ្តុំ​ស្ថាប័នសិក្សាអប់រំ​​របស់​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ដែល​មាន​ពី​កម្រិត​វិទ្យាល័យ​ដល់​មហាវិទ្យាល័យ​ចំនួន​៨៦ស្ថាប័ន​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក​។ វិទ្យាស្ថាន​សន្តប៉ូល ​ជា​ស្ថាប័ន​មួយ​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​​បាន​ក្លាយជា​សមាជិក​នៃ​បណ្តាញ​នេះ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១២។