គ្រូអប់រំ​ជំនឿ​សិក្សា​អំពី​ព្រះសហគមន៍​និង​របៀប​អប់រំជំនឿ
គ្រូ​អប់​រំ​ជំនឿ​៤៧​នាក់​មក​ពី​មណ្ឌល​សកម្មភាពចំនួន​៣ ឈ្វេង​យល់អំ​ពី​គរុកោសល្យ​ក្នុង​ការ​បញ្ជូន​បន្ត​ជំនឿ និង​ប្រវត្តិ​ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា​និង​ជាសកល​ ដែល​​រៀប​ចំ​ដោយ​​ការិយាល័យ​អប់រំជំនឿ​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ ​ក្រោម​អធិបតីភាព​លោក​អភិបាល​ព្រះ​សហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិ​ភាគ​ភ្នំពេញ អូលីវី​យ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ។
លោក​ដួង​ សាវង់ គណៈកម្ម​ការ​អប់​រំ​ជំនឿ​ភូមិ​ភាគ​ភ្នំ​ពេញ​មាន​ប្រសាសន៍ថា សិក្ខា​សាលា​នេះ ជួយ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់​គ្រូអប់រំជំនឿ​ទាំង​អស់ មាន​កំលាំង​ដែល​នាំ​ឱ្យ​អាច​បង្កើត​ព្រះសហគមន៍​តៗទៅមុខទៀត​បាន​។
​សិក្ខាសាលាគ្រូ​អប់​រំ​ជំនឿ​​នេះ​​​ មាន​៣មណ្ឌលសកម្មភាព​ព្រះសហគមន៍​ គឺ​តាកែវ កំពត កំពង់សោម ធ្វើ​ឡើង​នៅ​​​ព្រះ​វិហារ​សន្តី​ម៉ារី​ញញឹម​ចំការទៀង​ ក្នុង​ស្រុក​ត្រាំកក់ ខេត្ត​តាកែវ នាថ្ងៃទី​​១៧​និង​១៨ កញ្ញា ២០២២។
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ មានប្រសាសន៍​ថា «គ្រូអប់រំជំនឿព្រះជាម្ចាស់តែងតាំងក្នុងព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ» ដូច្នេះ គ្រូ​អប់រំ​ជំនឿ ​ត្រូវ​​មាន​ជំនឿ​និង​គរុកោសល្យ​​ច្បាស់​លាស់ ដើម្បី​ណែនាំ​អ្នក​មកទទួល​ការ​អប់រំ​ជំនឿ។
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ បន្ត​ថា យើងជាគ្រូអប់រំជំនឿ ជាទូតរបស់ព្រះគ្រីស្ត ជាសាក្សីនៃបទពិសោធអំពីជំនឿ ត្រូវ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យបងប្អូនដែលធ្វើដំណើរជាមួយយើងស្គាល់ព្រះយេស៊ូ។ ជាគ្រូអប់រំជំនឿ គឺបង្រៀនសេចក្ដីពិត ដូច្នេះយើងចូលក្នុងការអប់រំក្នុងផ្លូវជីវិត ដោយមានជំនឿ និង​ការអប់រំយកចិត្តទុកដាក់លើ​កិច្ចការមេត្តាករុណា។
​ព្រះសហគមន៍​​ជាស្ថាប័ន​ចាស់​ជាង​គេ​ក្នុង​ពិភពលោក ព្រោះ​ជាព្រះ​សហគមន៍​​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ និងជាគ្រួសារ​ ដើរ​ជាមួយ​គ្នាដោយ​​ណែនាំ​បងប្អូនឱ្យ​មាន​ជីវិត​អស់​កល្បជានិច្ច​តាម​រយៈ​ជំនឿ។​ នេះ​ជា​ការ​បញ្ជាក់​របស់​​លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ។
នៅក្នុង​សិក្ខាសាលានេះ​ ​លោក​អភិបាលបាន​រំលឹក​អំពី​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​ព្រះសហគមន៍​សកល​ និង​ប្រទេស​កម្ពុជាដែរ ដែល​មាន​ទាំង​ប្រពៃណី​ វប្បធម៌ និង​ជំនឿ​រួម​ជាមួយ​គ្នា។ ហើយ​ព្រះសហគមន៍​បាន​ប្រើ​ប្រាស់​តួនាទី​របស់​ខ្លួន​ ចូល​ទៅក្នុងសង្គម ដោយ​ធ្វើ​កិច្ច​ការ​មេត្តាករុណា​ជា​ច្រើន។ ក្នុងនោះ​ដែរ ព្រះសហគមន៍ក៏មានមុខងារ​និង​តួនាទី​ច្បាស់​លាស់​ក្នុង​រចនាសម្ព័ន្ធ​របស់​ខ្លួន ពី​ថ្នាក់​សកល​ដល់​ថ្នាក់​ជាតិនៃ​ប្រទេស​នីមួយៗ​ផងដែរ។​​
ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​មាន​កំណើត​នៅ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៥៥៥ តាម​រយៈបព្វជិត​ជាតិ​ប៉ទុយហ្គាល​ម្នាក់ ឈ្មោះ ហ្គាស្ប៉ាដាគ្រុស ហើយ​ក៏​មាន​លំហូរនៃ​គ្រីស្ត​បរិស័ទពីប្រទេស​​នានា ដូចជា​ ឥណ្ឌូនេស៊ី ជប៉ុន វៀតណាម​ជាដើម។​ ប៉ុន្តែ​ជា​អកុសល ក្នុងរបប​ប្រល័យពូជ​សាសន៍​ប៉ុល​ពត ព្រះសហគមន៍​បាន​បាត់​បង់​អ្វីៗ​ស្ទើរតែ​ទាំង​ស្រុង​រួម​ជាមួយប្រទេស​កម្ពុជា។
រហូត​មក​ដល់​បច្ចុប្បន្ន មនុស្ស​ពេញ​វ័យ​ភាគ​ច្រើន​ដែល​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ គឺ​បាន​ផ្លាស់​ប្តូរជំនឿ​ ដែ​លមាន​ជារៀងរាល់​ឆ្នាំ​ប្រមាណ​ជាង២០០នាក់។​​
មាឃ ស៊ន ជា​គ្រូ​អប់រំជំនឿ មកពី​ព្រះសហគមន៍​ចំការទៀងនៃ​មណ្ឌល​សកម្មភាព​តាកែវ ​បាន​យល់​ឃើញថា «អប់រំជំនឿ គឺ​អប់រំ​ឱ្យគេ(អ្នកទទួល​អប់រំជំនឿ)ជឿមិនមែន​ដើម្បី​ឱ្យ​ចេះ​ទេ»​។​
ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នេះ លោក​បាន​ឈ្វេង​យល់​អំពីចំណុច​​វិជ្ជមាន​ពីព្រះសហគមន៍​ផ្សេងៗ ដែល​បាន​ធ្វើ​ជោគ​ជ័យ​ក្នុងការ​អប់រំ​ជំនឿ ដែល​អាច​ឲ្យ​លោក​យក​ទៅ​អនុវត្ត​នៅ​ព្រះសហគមន៍​របស់​លោក​បាន​​។
ក្នុងថ្ងៃ​បញ្ជប់​របស់​អង្គសិក្ខាសាលា សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​បាន​ប្រកាសពាក្យ​សន្យា​របស់​ខ្លួន នៅ​ចំពោះ​មុខ​លោកអភិបាល​ ថា​​នឹង​ប្រកាសជំនឿ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក ដោយ​ធ្វើ​ជា​គ្រូ​អប់រំជំនឿ។
លោក​អភិបាលអូលីវីយ៉េ ​អធិដ្ឋានសូមព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏​វិសុទ្ធ ​​ ​​បំភ្លឺគ្រូអប់រំជំនឿ​​ឱ្យ​ស្គាល់​សេចក្ដីពិត ទៅជាសាក្ខីភាពនៃ​ជំនឿនិង​មាន​ភាព​ក្លាហានក្នុង​ការ​ប្រកាស​ជំនឿ ​ដោយ​មាន​ព្រះ​ជាម្ចាស់​ជា​ផ្លូវ ជាសេចក្ដីពិត និងជាជីវិត និង​បាចទឹកព្រះពរ​ដល់​គ្រូអប់រំជំនឿ​ទាំងអស់៕