គ្រីស្តបរិស័ទ​៣​ភូមិភាគ​គោរព​មរណសាក្សី​នៅកម្ពុជា
លោក​អភិបាល​ទាំង​បី​ភូមិភាគ លោក​បូជាចារ្យ និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជិត​៣០០០នាក់​ពីគ្រប់​ភូមិភាគ ​បាន​ជួប​ជុំ​គ្នានៅ​លើ​ដី​មរណសាក្សី​កាលពី​ ថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ដើម្បី​រំឭក​អំពី​វីរភាព​​​របស់​អស់​លោក​ដែល​បាន​បូជាជីវិត​ក្នុង​របប​ប្រល័យ​ពូជ​សាសន៍​ដោយ​សារ​តែ​ជំនឿ។
​កម្មវិធីនេះបាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅព្រះសហគមន៍​តាំងគោក ស្ថិត​ក្នុងស្រុក​តាំង​គោក​ ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់​ធំដែល​ជា​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​​​មា​ន​ចម្ងាយ​ប្រមាណ​១០០​គីឡូម៉ែត្រ​ពី​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ។
ព្រះសហគមន៍​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ចាប់​ផ្តើម​រំឭក​ខួប​នេះ​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២០០០ ពោល​គឺ​ក្រោយ​សង្គ្រាម​ស៊ីវិល​បាន​បញ្ចប់ និង​ប្រទេស​មានសន្តិភាព​ឡើង​វិញ ដោយរឭក​ដល់​អស់​អ្នក​ដែល​បាន​បូជាជីវិត​ដោយសារ​ជំនឿ​។​
ថ្លែងនៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ទឹកដីតាំង​គោក​នេះមិនមែនជាដីធម្មតាទេ​ គឺ​ពោរពេញដោយបារមី ដោយ​នៅទីនេះមានវត្ថុស័ក្កិសិទ្ធ២ គឺ​គ្រែដែលលោក ឆ្មារ​ សាឡាស់ ថ្វាយអភិបូជា​រហូត​ដល់គាត់បានទទួលមរណភាពនៅឆ្នាំ១៩៧៦ ជាគ្រែដែលមានជីវិត។​
បច្ចុប្បន្ន​គ្រែ​នេះ​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក​នៅ​ក្នុង​ទឹក​ដី​នៃ​ព្រះសហគមន៍​តាំង​គោក ជា​ទីកន្លែងដែល​លោក​អភិបាល​យ៉ូសែប ឆ្មារ សាឡាស់និង​សហការី​​ត្រូវបាន​ជម្លៀស​ពី​ភ្នំពេញតាម​គោលដៅ​របស់​អង្គការ​ខ្មែរ​ក្រហម។ លោក​និង​សហការី ដែលមាន​លោក​យ៉ូសែប ឆ្មារ សាឡឹម ដែល​ត្រូវ​ជា​ប្អូន លោក​ទ្រឿង សំរើន បាន​រស់នៅ​និង​ថ្វាយ​អភិបូជា​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ​ ដោយ​លាក់កំបាំង​ពី​ភ្នែក​របស់​ឈ្លប។
គ្រែនេះ ត្រូវ​បាន​ថែរក្សា​ទុក​ ដើម្បី​គោរព​និង​រំឭក​ដល់​អស់​លោក​ដែល​បាន​ថ្វាយ​អភិបូជា​ ហើយ​ត្រូវ​បាន​ស្លាប់​និង​ត្រូវ​បាន​គេ​សម្លាប់​ក្នុង​របប​វាល​ពិឃាត។
លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ​បន្ថែម​ថា វត្ថុទី២​គឺ​បន្តោង​​ឈើឆ្កាង ដែល​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​បន្ត​ពី​លោក​អភិបាល​មួយ​ជំនាន់​ទៅ​មួយ​ជំនាន់ ហើយ​ពេលនេះ លោក​កំពុង​ថែរក្សា​និង​គ្រប់​គ្រង។
បន្តោង​ឈើ​ឆ្កាង​របស់​លោក​អភិបាល​នេះ​ បាន​បន្ត​ជូន​មក​លោក​អភិបាល​នៅកម្ពុជា​ចំនួន​៦ជំនាន់​មក​ហើយ ដែល​ធ្វើ​អំពី​មាស ហើយ​បានបញ្ជូន​បន្ត​ដល់​​លោក​អភិបាល​ឆ្មារ សាឡាស់ ក្នុងពិធី​តែង​តាំង​ជា​អភិបាល​ កាលពី​ថ្ងៃទី​១៤ មេសា ១៩៧៥ មុនពេល​របប​ប្រល័យ​ពូជាសាសន៍​ប៉ុល​ពត​បាន​ចាប់​ផ្ដើម​តែ​៣​ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ។​
អតីត​អភិបាលព្រះសហគមន៍​​ខ្មែរ​ដំបូង​គេ​រូប​នេះ បាន​រក្សា​ទុក​វា​នៅ​ក្រោម​សំបុក​មាន់ ដើម្បី​ចៀស​ពី​ការ​រុក​រក​របស់​ពួក​ខ្មែរ​ក្រហម ដែល​គេ​ហៅ​ថា​ «អង្គការ»។​ ក្រោយពេល​លោក​ស្លាប់​ ម្តាយ​របស់​លោក​បាន​រក្សា​វា​ទុក​ ហើយ​បំពាក់​បន្ត​ជូន​លោកអភិបាលអេមីល ដេតម្ប ហើយ​មក​ដល់​ពេលនេះ គឺ​លោក​អភិបា​ល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ។
លោក​អភិបាល​​អូលីវីយ៉េ បន្ថែម​ថា យើងជឿថាពេល​វត្ថុ​​​​ទាំងពីរជួបគ្នា គឺជាបារមីរបស់​ព្រះជាម្ចាស់ដ៏ពេញលក្ខណៈដែលគង់នៅជាមួយយើង ​ណែនាំឱ្យយើងមានសេចក្ដីសុខ ណែនាំ​ឱ្យ​យើងមានកម្លាំង ណែនាំឱ្យដឹងថាពិតមែន​ព្រះអំណោយ​ទានព្រះជាម្ចាស់គង់នៅ​ជាមួយ​យើង។
លោកអភិបាលបានណែនាំ​ឲ្យ​អ្នក​ចូលរួម​ទាំងអស់ នឹក​ដល់​ព្រះបន្ទូល​ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​ថា «បើអ្នកណាចង់បម្រើខ្ញុំ អ្នកនោះត្រូវមកតាមខ្ញុំ ខ្ញុំនៅទីណាអ្នកបម្រើរបស់ខ្ញុំនឹង​នៅទីនោះ​ដែរ ​អ្នកណាបម្រើខ្ញុំ ព្រះបិតានឹង​លើក​កិត្តិយស​អ្នកនោះ»។
លោកបន្ថែមថា ព្រះបន្ទូលនេះ ណែនាំ​ឲ្យ​យើងជាអ្នកបម្រើ​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​អាចទទួលជីវិតថ្មី​ជាមួយព្រះអង្គ​ ​ហើយជា​ពេល​វេលា​ដើម្បីអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ លើទឹកដីមរណសាក្សី ដែល​ណែ​នាំ​​ឱ្យព្រះសហគមន៍​មានជីវិត។
«នេះជាលើកទីមួយសម្រាប់ខ្ញុំដែលបានមកចូលរួមកម្មវិធីគោរពមរណសាក្សីនៅទីនេះហើយខ្ញុំ​​សូម​អរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់ពេលវេលាដ៍មានតម្លៃមួយនេះ»នេះជាសម្ដីរបស់លោក ព្រិច ជុន អាយុ៥០ឆ្នាំ​ ជាគ្រីស្តរិស័ទមកពីព្រះសហគមន៍មណ្ឌលគិរីនៃភូមិភាគកំពង់ចាម។
លោក​ព្រិច ជុន​ វ័យ​៥២​ឆ្នាំ​មាន​ប្រសាសន៍ថា  ថ្ងៃនេះលោកពិតជាមានអំណរសប្បាយដែល​បាន​ចូលរួម​កម្មវិធីនេះជា​លើកទីមួយ។ លោក​បន្ថែម​ថា លោក​ពិតជាមានមោទនភាពដែលព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅកម្ពុជាមានលោកអភិបាល លោកបូជាចារ្យជាអ្នកគង្វាលដែលបានជួយការពារព្រះសហគមន៍នៅសម័យនោះ។
លោកបន្តទៀតថា តាមរយៈគំរូនិងឈាមរបស់មរណសាក្សីគឺពិតជាជួយដាស់តឿនដល់ជំនឿរបស់​យើង​ជា​គ្រី​ស្ត​បរិស័ទ។ លោក​ថា ​ដំបូងឡើយលោក​គិតថា មានតែជនជាតិបរទេសទេដែលមានជំនឿលើ​ព្រះជាម្ចាស់ ប៉ុន្តែឥលូវនេះ យើងមានលោកអភិបាលជាជនជាតិខ្មែរទៀតគឺហាក់ដូចជាដាស់តឿនឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទមានជំនឿកាន់តែរឹងមាំនិងផ្ញើជីវិតទាំងស្រុងទៅលើព្រះជាម្ចាស់។
លោកស្រី​ ហួត ហ៊ាង អាយុ៦៩ឆ្នាំ ជាគ្រីស្តបរិស័ទមកពីព្រះសហគមន៍កោះរកាក្រៅនៃភូមិភាគ​កំពង់ចាម បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីថ្ងៃនេះធ្វើឱ្យគាត់​​នឹកដល់ការ​ត្រាស់ហៅរបស់​ព្រះជាម្ចាស់​ឲ្យ​យើង​ទៅ​ជាមរណសាក្សី ហើយ​​ព្រះជាម្ចាស់គង់នៅជាមួយ​យើង និង​​ប្រទានព្រះពរឱ្យយើងរហូត។
លោកស្រីហ៊ាង ​បន្តថា ការសម្ដែងរឿងអំពី​ជីវិត​មរណសាក្សី​នៅសម័យប៉ុលពត ធ្វើអោយគាត់សឹងតែស្រក់ទឹក​ភ្នែក ដោយ​នឹកឃើញថា អំពី​របៀបដែល​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​សម័យ​នោះ​បាន​រក្សាជំនឿ។
«នោះមានលោកបូជាចារ្យ បងប្អូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ លាក់លៀមពីភ្នែកអង្គការដើម្បីទទួលព្រះកាយ ជាសញ្ញាសម្គាល់មួយថា ទោះបីជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពបែបណាក៏ព្រះជាម្ចាស់គង់នៅជាមួយយើងជានិច្ច។» អ្នកស្រី​ហ៊ាង​បន្ថែម។
ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​នៅ​កម្ពុជា បាន​រៀបចំ​ឯកសារ​​ជាច្រើន ដោយ​ចាត់​ឲ្យ​មាន​តុលាការ​មរណសាក្សី​ផង ដើម្បី​សើររើ​និង​ចង​ក្រង​​ឯកសារ​ពាក់​ព័ន្ធនានា​ដល់​អ្នក​ដែល​បាន​ស្លាប់​ដោយសារ​ជំនឿ​ក្នុង​របប​ប្រល័យ​ពូជសាសន៍​ប៉ុល​ពត ពី​ឆ្នាំ​១៩៧៥-១៩៧៩។
ក្នុងរបប​៣​ឆ្នាំ​៨​ខែ២០ថ្ងៃ ប្រទេស​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​បំផ្លាញ ទាំង​ហេដ្ឋារចនា​សម្ព័ន្ធជាតិ សាសនា និង​ធនធាន​មនុស្ស។ ព្រះសហគមន៍កាតូលិក ក៏​ដូចជា​សាសនា​ឯទៀត បាន​រង​ការ​បំផ្លិច​បំផ្លាញ​ស្ទើរ​គ្មានសល់ ហើយ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​និង​ក្រុម​អ្នក​បួស​ជាច្រើន​បានស្លាប់​និង​ត្រូវ​បាន​សម្លាប់ ដោយ​រួម​ជា​ប្រជាជន​ខ្មែរ​ជិត​២​លាននាក់។
លោក​បូជាចារ្យ​ប៉ូល​ រឿង ឆ័ត្រសិរី ជា​អ្នក​រៀបចំ​ឯកសារ​នានា​ ឲ្យ​ដឹង​ថា ក្នុងពេលនេះ មាន​បក្ខភាព​អ្នក​បម្រើ​ព្រះជាម្ចាស់​ចំនួន​១៤រូប​ដែល​កំពុង​សិក្សា​និង​ស្រាវជ្រាវ​លើ​ប្រវត្តិរូប និង​ចងកង​ជា​ឯកសារ​សម្រាប់​ដាក់​ទៅ​កាន់​សន្ត​អាសនៈ ដើម្បី​ស្នើ​សុំ​អស់​លោក​​ក្លាយជា​មរណសាក្សី​សម្រាប់​ព្រះសហគមន៍​នៅកម្ពុជា ដែល​ក្នុង​នោះ​រួមមាន លោក​បូជាចារ្យ​និង​បព្វ​ជិត​ចំនួន​៧​រូប ដូនជី​ចំនួន​២​រូប លោកអភិបាល​ចំនួន​២​រូប និង​គ្រហស្ថចំនួន៣រូប៕​