បងប្រុស ប៉ូល វិន កាន់ ៖ បូជាចារ្យ​គឺ​ប្រើ​ជីវិត​សម្រាប់​ព្រះគ្រីស្ត
«ប្រើជីវិត​សម្រាប់​ព្រះគ្រីស្ត​អស់កល្បជានិច្ច មាន​ន័យ​ថា មិនមែន​សម្រាប់​ផ្ទាល់ខ្លួន ប៉ុន្តែ​សម្រាប់ព្រះជាម្ចាស់​ជាអាទិភាព» នេះជា​សម្តី​របស់​និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ ប៉ូល វិន កាន់ ​ដែល​បាន​ទទួល​មុខងារ​ជាអ្នក​បម្រើ​អាសនៈ ពី​លោក​អភិបាល​ អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​អីស្ល៊ែ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិភូមិភាគ​ភ្នំពេញ នា​ល្ងាច​ថ្ងៃទី​២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ នៅព្រះវិហារ​សន្ត សិលា និង​សន្ត​ប៉ូល នៃមណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញថ្មី ក្នុងឱកាស​បុណ្យ​រំឭក​ដល់​សន្ត​យ៉ូហានបាទីស្ត និង​បិទឆ្នាំ​សិក្សា​នៅ​ទេវវិទ្យាល័យ​សន្ត​ យ៉ូហាន​ម៉ារី​វីយ៉ាណែ ដោយ​មាន​តំណាងបូជាចារ្យ និងតំណាងគ្រីស្ត​បរិស័ទចូលរួមតិចតួបំផុត។
និស្សិត​រូប​នេះ​បន្ត​ថា ជីវិត​នៅទេវវិទ្យាល័យ​សប្បាយ ដោយ​យើង​មិនត្រឹម​តែរៀន​នៅក្នុង​ទេវវិទ្យាល័យទេ ប៉ុន្តែ​នៅ​ចុង​សប្ដាហ៍​យើង​ទៅ​បម្រើព្រះសហគមន៍ដោយ​ស្គាល់គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​ដែល​ជាអ្នក​ផ្ដល់​កម្លាំង​ចិត្ត​ដល់ពួក​យើង​ជានិស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ។
មុន​ពេលមាន​វិបត្តិកូវីដ​១៩ និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ​ទាំង​អស់​ត្រូវ​មាន​សកម្មភាព​របស់​ខ្លួន​នៅ​តាម​ព្រះសហគមន៍នីមួយៗ​ជារៀង​រាល់ថ្ងៃ​សៅរ៍និង​អាទិត្យ ដើម្បីទទួល​បាន​បទ​ពិសោធន៍​រួមជាមួយ​នឹង​ព្រះសហគមន៍ និង​បម្រើ​បងប្អូន​ក្នុង​ជំនឿ​ ព្រមទាំង​អ្នក​ផ្សេងទៀត។
បងប្រុស ប៉ូល វិន កាន់ មាន​ប្រសាសន៍​ថា «ពេល​វេលានៅ​ទេវវិទ្យាល័យ​ពិតជា​សំខាន់​សម្រាប់​​ខ្ញុំ​​មុន​នឹង​ចេញទៅ​ប្រកាស​ដំណឹងល្អ និង​សម្រាប់​បងប្អូនឯទៀតៗ​ដែល​ត្រៀម​នឹង​ចូល​ទេវវិទ្យាល័យ​​ដែរ ដោយ​ត្រូវការ​រៀន​រស់​នៅ​បម្រើ​ព្រះជាម្ចាស់តាមរយៈ​ការ​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍»។
បងប្រុសកាន់​បន្ថែម​ថា ការ​អធិដ្ឋាន​ពិត​ជាសំខាន់​ដោយ​អាចរិះគិតដោយ​មាន​អំណរសប្បាយ​ដែលជាកម្លាំង​ឱ្យ​យើង​បន្ត​ទៅមុខ «​ដើម្បី​យល់​ថាជីវិត​យើង​នៅក្នុង​ទេវវិទ្យាល័យ​មិនមែនរស់​នៅ​ផ្ទាល់ខ្លួន ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ត្រៀម​ខ្លួនជានិច្ច​ដើម្បី​បម្រ​ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​មាន​វត្ត​មាន​នៅក្នុង​​បងប្អូន​ដែល​យើង​ទៅចួប​រាល់​សប្ដាហ៍»។​
នៅក្នុង​ធម្មទេសនា នា​ឱកាស​នោះ លោក​អភិបាល អូលីវីយ៉េ មានប្រសាសន៍ថា សូម​ឲ្យ​និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យទាំងអស់​គ្នា ចេះ​បង្ហាញព្រះគ្រីស្ត​ដូច​​លោក​យ៉ូហានបាទីស្ត។ លោក​បន្ថែម​ថា​ ថ្ងៃនេះ​យើង​ធ្វើ​ពិធី​តែង​តាំង​បងប្រុស ប៉ូល វិន កាន់ ជាអ្នក​បម្រើ​អាសនៈ ជាជំហាន​មួយ​ដើម្បី​ក្លាយ​ទៅជាបូជាចារ្យ ធ្វើ​សក្ការៈ​បូជា​ដោយ​នាម​ព្រះយេស៊ូ ដោយ​ណែនាំ​ឱ្យ​បងប្អូន​លែង​មើល​យើងតែ​មើលឃើញព្រះយេស៊ូវិញ។
លោក​បន្ថែម​ថា ថ្ងៃ​នេះ​បងប្រុស ប៉ូល វិន​ កាន់ ទទួល​តួនាទី​អ្នក​បម្រើ​អាសនៈជាផ្លូវ​ការណ៍ ជា​ពេលវេលាមួយ​ដើម្បី​ហាត់​ថែម​ទៀត​ ដើម្បីស្គាល់​ព្រះយេស៊ូ និង​នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​អាច​​បង្ហាញ​ស្នាព្រះហស្ត និង​សិរីរុងរឿង​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ដើម្បីលើកតម្កើង​ព្រះនាម​ព្រះអង្គ។​
«សម្រាប់​ជីវិត​ជាបូជាចារ្យ ខ្ញុំ​បាន​រិះ​គិតជាច្រើន។ សម្រាប់​ខ្ញុំ​កំពុង​បន្តរិះគិត​ក្នុង​ការត្រាស់ហៅ សូម​ផ្ដែផ្ដាំដល់​យុវជន សូមមានចិត្ត​ក្លាហាន​​លះបង់​បំណង​ផ្ទាល់​ខ្លួន ​ដើម្បី​គិត​ពីព្រះជាម្ចាស់ និង​ព្រះសហគមន៍​ត្រូវ​ការ​យើង​ទាំងអស់គ្នា»។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នក​បម្រើ​តុ​អាសនៈ វិន​ កាន់។
លោក​ ប៉ូល វិន កាន់ ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទមកពី​ព្រះសហគមន៍​ចំប៉ានៃមណ្ឌលសកម្មភាព​ទន្លេមេគង្គ មានបងប្អូនទាំងអស់ ៦នាក់ ហើយឪពុកម្ដាយប្រកបមុខរបរជាអ្នកនេសាទ។ លោកជាកូន ៥ក្នុងក្រុមគ្រួសារកាតូលិកតាំងពីជំនាន់ដូនតាមក។ លោក​បាន​ចូលរៀននៅទេវវិទ្យាល័យក្នុងឆ្នាំ​២០១៤ ដោយមាន​ការលើកទឹកចិត្តនិងជំរុញពីក្រុមគ្រួសារលោក ឱ្យបន្តដំណើរការត្រាស់ហៅ​របស់ព្រះជាម្ចាស់ជាបូជាចារ្យ។
បូជាចារ្យ​កាតូលិក  គឺ​រស់នៅ​លីវអស់​មួយ​ជីវិត និង​រស់នៅ​ដោយ​បម្រើ​ព្រះសហគមន៍​ ដោយ​បម្រើ​អគ្គ​សញ្ញានានា និងបម្រើ​បងប្អូន​ឯទៀតៗ​ ក្នុង​បេសកកម្មប្រកាសដំណឹងល្អ​របស់​ព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត។
លោក​អភិបាល​ អូលីវីយ៉េ មាន​ប្រសាសន៍ទៀតថា ​នៅទីនេះទេវវិទ្យាល័យ ប្រៀប​បាន​នឹង​វត្ត​អារាមផងដែរ ដូចព្រះសង្ឃ​នៅ​ជាមួយ​​​កូននេន ហើយ​នៅទីនេះ​យើង​មាន​កូនសិស្សរបស់​លោក​អភិបាល​៤​នាក់​នៅជាមួយ​គ្នា ងាយ​ស្រួល​អប់រំ ប៉ុន្តែក្នុងពេលនេះ ​មិនសូវ​មានឱកាស​យកបទពិសោធតាម​ព្រះសហគមន៍​នីមួយៗ​ ដោយសារ​ត្រូវបាន​បិទទ្វារ​​ព្រោះ​កូវីដ១៩។
លោក​អភិបាល​​​សង្ឃឹមថា ​ឆ្នាំ​ក្រោយការ​អប់រំ​នៅ​ទេវវិទ្យាល័យ​នឹងងាយ​ស្រួល​ជាង​ ដើម្បី​​​បន្តការរៀប​ចំ​ខ្លួន​ជាបូជាចារ្យរបស់​និស្សិត​ទាំង​អស់។ សព្វ​ថ្ងៃ​ពួកគេ​កំពុង​រៀន​តាម​អន​ឡាញ​ខ្លះ និង​មាន​បូជាចារ្យ​ខ្លះ​មក​បង្រៀន​។
នៅ​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​ សព្វ​ថ្ងៃ​ ព្រះសហគមន៍​មាន​និស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ ចំនួន​៥​រូប ដែល​៤​រូប​ទទួល​ជា​សិស្ស​របស់​លោក​អភិបាល និង​មួយ​រូប​ទៀត​កំពុង​ត្រៀម​ខ្លួន។ ជាមួយ​គ្នានេះ លោកអភិបាល​ឲ្យ​ដឹងថា ព្រះសហគមន៍​ក៏មាននិស្សិត​ទេវវិទ្យាល័យ ចំនួន​៣​នាក់​ទៀត​កំពុង​រៀន​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ផងដែរ។
លោក​បន្ថែម​ថា «ដូច្នេះ​នេះ​ជាបរិយាកាស ជាស្ថានភាព​ពិភពលោក​សព្វថ្ងៃ​ យើង​មាន​តែ​អធិដ្ឋានដើម្បី​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​ក្នុង​ការធ្វើដំណើរ​និង​​រៀន​ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗនេះ ដោយ​មាន​ការ​បង្កើត​ទំនាក់​ទំនង និង​ជាពិសេស​អធិដ្ឋាន​ឱ្យ​មាន​កូនសិស្សលោក​អភិបាល​មួយចំនួន​ទៀត​នាឆ្នាំសិក្សាថ្មីខាងមុខនេះ»៕