សិក្ខាសាលាលើកកម្ពស់ បរិយាបន្នសង្គមក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
«ការលើក​កម្ពស់បរិយាបន្នសង្គម ជាប្រធានបទសំខាន់​បំផុត​នៅកម្ពុជាក៏ដូចពិភពលោក​ទាំងមូល ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ជន​ដែល​មាន​ពិការភាព និង​ជនរងគ្រោះ​ឱ្យ​ទទួលប្រយោជន៍ពីសង្គម ឱ្យ​រស់​នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​សង្គម​​រីក​ចម្រើន​ប្រកប​ដោយ​សុភមង្គល​និង​សុខដុម​រនា​»។ នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​របស់លោក​ គឹម រតនា ប្រធានអង្គការការីតាសកម្ពុជា ក្នុងពិធី​បើក​សិក្ខាសាលា​ស្ដីពី​ ”បរិយាបន្ន​សង្គម​ក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា”​ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​សន្ត​ប៉ូល ក្នុង​ខេត្ត​តាកែវ។
កម្មវិធី​សិក្ខាសាលារយៈពេល​២​ថ្ងៃនេះ  ធ្វើឡើង​នា​ថ្ងៃ​ទី​២៣និង​២៤ វិច្ឆិកា ២០២១ ​តាម​រយៈ​ ZOOM ដោយ​មាន​សិក្ខាកាម​ចូលរួម​ចំនួន២០០នាក់ ជា​និស្សិត​ ដែល​មានកិច្ចសហការពី​អង្គការការីតាសកម្ពុជា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាល្លឺម៉ង់ និង​អង្គការការីតាសអាល្លឺម៉ង់​។
លោក​គឹម រតនា​បន្ថែមថា ការលើក​កម្ពស់នេះ​ផ្ដល់​ឱកាសពិសេស ដោយ​មិន​គ្រាន់​តែជាតួនាទី​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ទេ តែជាភារកិច្ចនិង​តួនាទីរបស់​យើង​ទាំងអស់គ្នា ដើម្បី​រួម​គ្នា​ធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​សង្គម​របស់​យើង​ប្រកប​ដោយ​បរិយាកាសគ្មាន​ការរើសអើង និង​ផ្ដល់​លទ្ធភាព​ដល់​អ្នក​ទាំងអស់ស្មើៗគ្នា ជាពិសេស​ជន​មានពិការភាព​មាន​សិទ្ធិពេញលេញ​ដើម្បី​ទទួលបាន​សមធម៌ទាំងអស់គ្នា។
លោក​គឹម​ រតនា បាន​រៀបរាប់​អំពី​គម្រោង​នៃអង្គការ​ការីតាស​កម្ពុជា​ថា អង្គការការីតាសកម្ពុជា ​​ជាអង្គការនៃព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ក៏​បាន​ចូល​រួ​មជាមួយ​គោល​នយោបាយ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​លើក​កម្ពស់​បរិយាបន្ន​សង្គម​១៥​រាជធានី​ខេត្តនៅកម្ពុជា ដោយ​បង្កើត​ឱ្យ​មានកិច្ចការសង្គមកិច្ច ​ក្រុម​ជួយ​ខ្លួនឯង បង្កើតឱ្យមាន​ការចូលរួម​ខាងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច លើក​កម្ពស់ការការពារសិទ្ធិអ្នក​ដែលសង្គម​មិន​រាប់រក​ និង​ជនជាតិដើមភាគតិច ​ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានសំឡេង មានឱកាសការងារនៅក្នុងសង្គម។​
អង្គសិក្ខាសាលានៅថ្ងៃទី២៣នេះ ​ធ្វើ​ឡើង​ក្រោម​អធិបតីភាព​​លោក​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេរ អភិបាលព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ និង​ជាស្ថាបនិក​វិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល រួមនុង​​​វាគ្មិន ឯកឧត្តម ម៉ៅ វណ្ណា ទីប្រឹក្សាក្រសួង​​សង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និង​យុវនីតិសម្បទា​​។
នៅក្នុង​កិច្ចស្វាគមន៍​នេះដែរ លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ បាន​ថ្លែងថា ​នេះ​ជាពេល​វេលាមួយ​ដើម្បី​រិះ​គិត​តាមវិស័យ​នីមួយៗ ដើម្បី​រួម​គ្នាឱ្យ​ប្រជាជន​យើង​រក​ឃើញ​សេចក្ដីសុខដោយ​សុខដុមរមនា។​ អ្នកក្រីក្រ​មាន​ខ្លះ​នៅជនបទ និង​ខ្លះ​នៅទីក្រុង និង​ធ្វើ​ដូចម្ដេច​ដើម្បី​ឱ្យ​អ្នក​ទាំងអស់​មាន​អារម្មណ៍​ចូល​នៅក្នុង​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន ទៅជាគ្រួសារ​មួយ​ចេះ​ជួយគ្នាទៅវិញទៅមក លើក​ទឹកចិត្ត​គ្នាទៅវិញទៅមក?
លោក​អភិបាលបន្តថា សិក្ខាសាលានេះ​​នាំឱ្យ​ពិចារណារួមគ្នា សហការគ្នា ជួយ​គ្នាទៅវិញទៅមកទាំងនៅកម្ពុជា អាស៊ាន និង​ពិភពលោក​ទាំងមូល។ លោកអភិបាល​បន្ថែម​ថា «សង្ឃឹមថា​សិក្ខាសាលានេះ អាចជួយ​យើង​ឱ្យ​រកឃើញ​សង្គមថ្មី​ ដែល​មាន​សេចក្ដីសុខ​សម្រាប់​ប្រជាជន​ទាំងអស់​នៅគ្រប់​ទីកន្លែង មិនមែន​ត្រឹម​តែ​សង្គម​មួយ តែ​សម្រាប់មនុស្ស​ដែល​រស់នៅក្នុងពិភពលោក​ទាំងអស់»។
សិក្ខាសាលា​នាថ្ងៃនេះ​ក៏​មាន​បទបង្ហាញ​អំពី​​ច្បាប់ និងគោល​នយោបាយអ្វីខ្លះពាក់ព័ន្ធនឹង​បរិយាបន្នសង្គមដែល​បកស្រាយ​ដោយ​ ឯក. ម៉ៅ វណ្ណា។ នៅក្នុង​ការ​បកស្រាយនេះ លោក​ថា ដោយ​សារ​ជនងាយរងគ្រោះ និងជនរងគ្រោះគ្មានសមត្ថភាព ឱកាស និងសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ ហើយខ្លះទៀតត្រូវ​បានគេ​ផាត់ចេញពីសង្គម។ លោក​ថា បរិយាបន្ន​សង្គម ជាផ្នែកមួយ​នៅក្នុង​សុខដុម​សង្គម ដោយមាន​ទាំង​សមាហរណកម្មសង្គម។
រីឯលោក​ សាន រតនា មជ្ឈមណ្ឌលជាតិគាំពារមនុស្សចាស់ មានប្រសាសន៍ថា​ រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា មាន​គោល​បំណង​អភិវឌ្ឍ ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​ ហើយ​បរិយាបន្ន​នៃការអប់រំ គឺ​ដំណើរការ​ដ៏ស្វាហាប់​នៃការ​ដោះ​ស្រាយ​ និង​ឆ្លើយ​តបជាវិជ្ជមាន​ចំពោះតម្រូវការចម្រុះភាព​របស់​បុគ្គល និង​ក្រុម​តាមរយៈ​ការ​ចូលរួមក្នុង​ការ​សិក្សាវប្បធម៌ និង​សហគមន៍ និង​កាត់​បន្ថយ និង​លុបបំបាត់ការ​មិន​រាប់​បញ្ចូលក្នុង​និងពីការអប់រំ។ ជាពិសេសគឺ​​តម្រូវការ​អប់រំពិសេស ដែល​មានគ្រប់វ័យ​អាស្រ័យលើ​តម្រូវការ​ដោយ​ទាម​ការ​គាំទ្របន្ថែម និង​វិធីសាស្ត្រក្នុង​ការអប់រំ ហើយ​ឥទ្ធិពល​នៃ​កម្មវិធី​សិក្សា​នៅឧត្តមសិក្សា ឆ្លើយតបនឹង​បរិយាបន្នសង្គម​ ជាអ្វី​ដែល​សំខាន់​។
លោក​សឿង សម្បត្តិ នាយក​អង្គការ APSWC បានឱ្យដឹងថា​ ​អ្នក​សង្គម​កិច្ចចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​បរិយាបន្នសង្គមកម្ពុជាដូចជា​ យុត្តិធម៌សង្គម សិទ្ធិមនុស្ស និងភាព​ផ្សេងៗគ្នាឱ្យ​រួម​គ្នានៅក្នុង​សង្គមបាន​។ លោកសម្បត្តិ​ ឲ្យដឹង​ថា នៅ​កម្ពុជា​មាន​សាកល​វិទ្យាល័យ ផ្នែកសង្គមកិច្ច​ចំនួន​​៣ប៉ុណ្ណោះ «ហើយ​កង្វះអ្នកសង្គមកិច្ចជាបញ្ហាដែល​មិន​អាច​ប្រកែក​បាន​ឡើយនៅក្នុង​ប្រទេសរបស់យើង និង​ដើម្បីឱ្យ​មានបរិយាបន្នសង្គមនេះ​ទាល់​តែយើង​ទាំងអស់គ្នា​រួមគ្នាគ្រប់​ផ្នែក»។
លោក​រតនា សង្ឃឹម​ថា សិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះ​នឹងទទួលបាន​មតិពី​អ្នក​ចូលរួម​ទាំងអស់ ជាពិសេស​ផ្នែក​សាសនា ដែល​ជាផ្នែក​មួយ​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​បរិយាបន្នសង្គមនៅកម្ពុជា និង​ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​រួម​គ្នា​ជាធ្លុង​តែ​មួយ​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់សិទ្ធិជន​ដែលមាន​ពិការភាព។​
នេះជាលើក​ទី២ហើយ​ដែល​វិទ្យាស្ថាន​សន្ត​ប៉ូលបាន​រៀប​ចំ​ឱ្យ​មាន​សិក្ខាសាលា​ស្ដីពី បរិយាបន្ន​សង្គម ហើយសិក្ខាសាលាលើក​ទី១​បាន​ប្រព្រឹត្តទៅ​កាលពីខែមីនា ២០២០ ដោយ​មាន​អ្នក​ចូលរួម​១០៧នាក់ ជានិសិ្សត​មក​ពី​សកល​វិទ្យាល័យ​នានា​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា៕