ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​នឹក​រឭក​ដល់​អគ្គសញ្ញាជាបូជាចារ្យ​ក្នុង​ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ពិសិដ្ឋ
ព្រះ​វិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប(ស្អាង) ក្នុង​មណ្ឌលសកម្មភាព​បាសាក់​នៃ​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិកភូមិភាគ​ភ្នំពេញ ​​​នឹក​រឭក​ដល់​អគ្គសញ្ញាជាបូជាចារ្យ​ក្នុង​ពិធី​បុណ្យ​អភិបូជា​ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ពិសិដ្ឋ ដែលជាត្រៃទិវា​របស់ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក។ ពិធីនេះ​ធ្វើ​ឡើង​ក្រោមអធិបតីភាព​លោក​អភិបាល​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេរ នា​ល្ងាច​ថ្ងៃទី ១៤ មេសា ២០២២ ក្នុង​ស្រុក​ស្អាង ខេត្ត​កណ្ដាល។
នៅក្នុង​​ឱកាសនេះដែរ លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ មាន​ថ្លែងនៅក្នុង​ធម្មទេសនា​ដោយ​រំឭក​ដល់​​ពិធី​បុណ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី ១៤ មេសា កាលពីម៉ោង១០ នៅប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូលចូលឆ្នាំថ្មី និងយើងនឹករលឹកដល់១៤ មេសា ១៩៧៥ ដែលលោកអភិបាលតែងតាំងលោកឆ្មារ សាឡាស ជាអភិបាលព្រះសហគមន៍ជាតិខ្មែរមុនគេបង្អស់។ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ មានប្រសាសន៍បន្តថា ថ្ងៃនេះយើងរំឮកដល់ថ្ងៃលោកបូជាចារ្យទាំងអស់រំឭកពាក្យសច្ចារបស់ខ្លួនជាបូជាចារ្យ។
ផ្លែនៃការបម្រើគឺជាសុខសន្តិភាព ផ្លែនៃ​សន្តិភាពគឺ​ភាព​ស្ងៀម​ស្ងាត់ ផ្លែនៃ​ភាពស្ងៀមស្ងាត់គឺការអធិដ្ឋាន ផ្លែ​នៃ​ការអធិដ្ឋានគឺជាជំនឿ ផ្លែ​នៃ​ជំនឿគឺជាសេចក្ដី​ស្រឡាញ់ ផ្លែនៃសេចកីស្រឡាញ់គឺការបម្រើ ផ្លែនៃការបម្រើគឺ​សេចក្ដី​សុខសាន្ត។
លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ​បាន​ដាស់​តឿន​ថា “ដោយសារព្រះអង្គស្រឡាញ់គេគឺព្រះអង្គស្រឡាញ់រហូតដល់ទីបំផុត” គឺរហូតដល់ព្រះអង្គលាងជើងឱ្យ​ពួកគេ។ លោក​អភិបាល​បន្ត​ដោយ​រំឭកពី​ពាក្យ​របស់​សន្តី​តេរេសា​នៃក្រុង​កាល់គូតាថា ផ្លែនៃភាពស្ងៀមស្ងាត់គឺការអធិដ្ឋាន ផ្លែនៃការអធិដ្ឋានគឺជំនឿ នៅពិតមែនការអធិដ្ឋាននៅក្នុងភាពស្ងៀមស្ងាត់ព្រះយេស៊ូបានអធិដ្ឋាន បង្ហាញជំនឿរបស់ព្រះអង្គរហូតដល់ពាក្យចុងក្រោយនៅលើឈើឆ្កាង និងរបៀបដែលព្រះយេស៊ូប្រកាសដំណឹងល្អប្រៀបដូច​ព្យាបាលជំងឺ គឺព្រះយេស៊ូ​មើលគេដោយព្រះហឫទ័យនៃសេចក្ដី​ស្រឡាញ់និង​ព្រះហឫទ័យ​ប្រណី​សន្ដោសមេត្តាករុណា។
ព្រះយេស៊ូបានទតមើលលោកសិលាដោយ​ព្រះហឫទ័យអាណិតអាសូរ និងលើកលែងទោស។ ជំនឿរបស់ព្រះយេស៊ូណែនាំឱ្យ​មនុស្សលោក​ពេញដោយសេចកីស្រឡាញ់ដ៏ធំធេងជាសេចកីស្រឡាញ់ដ៏បរិសុទ្ធដ៏ពេញលក្ខណៈ។ នេះជាប្រសាសន៍​របស់លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ​ គង្វាលព្រះសហគមន៍​ក៏បាន​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​អស់លោកបូជាចារ្យ និងគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដោយមានប្រសាសន៍ថា ការបម្រើ អធិដ្ឋាន ការលើកលែងទោសឱ្យអ្នកដទៃ។ លោក​ក៏បាន​ណែនាំ​ដោយ​ស្នើឱ្យគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចូលរួម​អធិដ្ឋាន​រួមជាមួយ​សន្តៅ​តេរេសានៃព្រះកុមារ​យេស៊ូផងដែរ។ នៅក្នុង​ពាក្យ​អធិដ្ឋាន​នេះ ពិភពលោករបស់យើងមាន​សេចក្ដីសង្ឃឹម​តែមួយ​ គឺ​រកឃើញ​សេចក្ដីសុខសាន្តសាជាថ្មី។ លោក​បាន​អញ្ជើញ​លោក​បូចាចារ្យ និងគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​អថិដ្ឋាន​រួម​ជាមួយ​សន្តីតេរេសាដែលមាន​ខ្លឹមសារជាអាថ៌៖ ប្រសិនបើយើងមើលឃើញអយុត្តិធម៌ដែលណែនាំឱ្យបងប្អូនឱ្យគេឈឺចិត្តនឹងយើងចូលចិត្តដែរ ប្រសិនបើយើងយល់ថាសត្វដទៃជាបងប្អូនរបស់យើងបង្កើត ប្រសិនបើយើង​យល់ថា​សាសន៍ដទៃជាបងប្អូនបង្កើត​ យកចិត្តទុកដាក់នៅក្នុងការបម្រើបងប្អូនឯទៀតដែលឈឺចិត្ត ចែករំលែកបានរបស់យើងដោយថែមដួងចិត្តនៃសេចក្ដីស្រឡាញ់ដ៏ពិតប្រាកដ។​ តើងរស់នៅក្នុង​សេចក្ដីស្រឡាញ់​ ប្រសិនបើ​សិនបើយើងជឿថាការលើកលែងទោសមានប្រយោជន៍ជាងការសងសឹក នោះ​សេចក្ដីសុខសាន្តអាចយាងមកបាន”។​
ដោយឡែក លោក​បូជាចារ្យ សុខ ណា មាន​ប្រសាសន៍ចែករំលែក​អំពីជីវិត​ជាបូចារ្យ​នេះថា ថា តាមពិត​នៅពេល​យើង​និយាយ​ពី​បូជាចារ្យ​ ខ្ញុំ​មិន​ចង់​មើល​ពីជីវិត​ខ្ញុំ​ទេ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​ចង់​មើល​ព្រះគ្រីស្ត​ជាមហា​បូជាចារ្យ​ និង​អ្វីៗ​ទាំងអស់​ដែល​បាន​កើត​ឡើង​ជាមួយ​ព្រះ​យេស៊ូ និង​ក្រុម​គ្រីស្ត​ទូតជាង​ពីរពាន់​ឆ្នាំ​មុន​ ជាអ្វី​ដែល​កំពុង​តែ​កើត​ឡើង​សព្វថ្ងៃនេះ​។ លោក​បញ្ជាក់​ថា នៅពេល​ដែល​យើង​ចូល​ក្នុង​សក្ការបូជា​ យើង​ចូល​នៅក្នុង​ពេល​វេលា​តែ​មួយគត់​។ ប្រសិន​បើ​យើង​មើលព្រះយេស៊ូ យើង​រក​ឃើញ​អ្វីៗទាំង​អស់​ដែលជា​ខ្លឹមសារនៃជីវិត​របស់​បូជាចារ្យ​ ដោយ​អំណរសប្បាយ ទុក្ខលំបាក ​ការ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ស្ដាប់​បង្គាប់ និង​លះបង់​រហូត​ដល់​ស៊ូ​ប្ដូរជីវិត​ របស់​លោក​បូជាចារ្យ​ជាព្រះយេស៊ូ ជាកំពូលនៃអ្វីៗទាំងអស់។ រៀងរាល់​ថ្ងៃ​នៅក្នុង​ជីវិត​ខ្ញុំ​ជាបូជាចារ្យ ខ្ញុំ​សប្បាយរៀងរាល់ពេលវេលានៅក្នុងជីវិត​របស់​ខ្ញុំ​ពោរពេញ​ដោយ​សេចក្ដីសុខសាន្ត។ លោក​បន្តថា នេះ​មកពីព្រះជាម្ចាស់​ដែល​ស្រឡាញ់​ខ្ញុំ​ ត្រាស់​ហៅ​ខ្ញុំ​ឱ្យទៅជាបូជាចារ្យ​ដើម្បី​បម្រើព្រះជាម្ចាស់​ និង​បម្រើព្រះសហគមន៍នៅ​កម្ពុជា​យើង ជា​ប្រទេស​ ជាទឹកដី​ដែល​ខ្ញុំ​ស្រឡាញ់។ ខ្ញុំ​ចង់​សហការជាមួយព្រះជាម្ចាស់ ជាមួយព្រះយេស៊ូ ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ ដោយ​ស្ដាប់​បង្គាប់ ដែលជាអត្ថន័យ​ដ៏​សំខាន់​នៅក្នុង​ជីវិត​ជាបូជាចារ្យ​ និង​ស្ដាប់​បង្គាប់​លោក​អភិបាល​។ ខ្ញុំ​ចង់​ស្ដាប់ ខ្ញុំ​ចង់​ស្រឡាញ់ហើយ​ស្រឡាញ់​ទៀត​ និង​បម្រើ​អស់​មួយ​ជីវិត​ដោយ​រៀង​រាល់​ថ្ងៃ​។ អ្វី​ដែល​ខ្ញុំ​បាន​ទទួល​គឺ​ខ្ញុំ​យល់​ថា​ គ្មាន​អ្វី​ដែល​ខ្ញុំ​ត្រូវ​សង្ស័យ​ពីជីវិត​ខ្ញុំ​ជាបូជាចារ្យ​ទៀត ដោយ​សារ​អំណរ​សប្បាយ សេចក្ដី​ស្រឡាញ់​ ជំនឿ សេចក្ដី​សុខសាន្ត សុភមង្គល​យ៉ាងពិត​ប្រាកដ​នៅក្នុង​ជីវិត​ខ្ញុំ​ចេះ​តែ​ហូរហៀរ​រាល់​ថ្ងៃ និង​រាល់​ថ្ងៃ​សឹង​តែ​ទ្រាំមិនបាន​នៅពេល​ដែល​កើតឡើង​ច្រើន​ដង និង​នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​ប៉ះ​ធម៌​មេត្តាករុណា​របស់ព្រះជាម្ចាស់​នៅពេល​ដែល​ខ្ញុំ​កំពុង​បម្រើ​អគ្គសញ្ញានានានៅក្នុង​ជីវិត​របស់ខ្ញុំ​និង​កើតឡើងជាប្រចាំ​។ សម្រាប់​ខ្ញុំ​ខ្ញុំ​ស្រឡាញ់ជីវិត​ជាបូជាចារ្យ​ពេញ​មួយជីវិត​របស់​ខ្ញុំ​ និង​សូម​ជូន​ពរ​ឱ្យ​ជីវិត​អស់​លោក​ដែល​ទទួល​ការ​ត្រាស់​ហៅជាបូជាចារ្យ ឱ្យ​យើង​សម្លឹង​មើល​ព្រះយេស៊ូ​គ្រីស្ត​របស់​យើង​ជាមហា​បូជាចារ្យ​ និង​រស់​នៅតាមគំរូព្រះយេស៊ូ​គ្រីស្ត​របស់​យើង។
សម្រាប់​យុវជនទាំងឡាយ​អើយ​កុំ​ឱ្យ​ខ្លាច សូម​មាន​សេចក្ដី​ក្លាហាន​យ៉ាងពិត​ប្រាកដ ដោយ​សារ​ជីវិត​យើង​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ យើង​ទទួល​ការ​ត្រាស់​ហៅ​ពិសេស​ណាស់ចូល​នៅ​ក្នុង​​ជីវិត​នេះ និង​ទៅជា​បុត្រ​ធី​តា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់ ហើយ​​យើង​នឹង​​ទទួល​សេចក្ដី​សុខ​យ៉ាង​ស្កប់​ស្កល់​ពិត​មែន​នៅពេល​ដែល​យើង​ចូល​នៅក្នុង​ជីវិត​នៃការ​ត្រាស់​ហៅ​ជាលោក​បូជាចារ្យ ដោយ​សារ​នេះ​ជាអគ្គសញ្ញា​ឱ្យ​យើង​បន្ត​ជីវិត​ពោរពេញ​ដោយ​អំណរ​សប្បាយពិត​មែន​ និង​ពោរពេញ​ដោយ​ក្ដី​សុខនិង​កម្លាំង​ដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​យើង​ឈាន​មុខ​នៅក្នុង​ការ​បម្រើព្រះយេស៊ូ​គ្រីស្ត​ បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​សង្គម​ជាតិ​របស់​យើង​ពិត​មែន។​