លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​យក​គំរូ​តាម​នាង Pauline Jaricot
នៅ​ក្នុងពិធី​អគ្គសញ្ញាលាប​ថ្ងាស​ដល់​បេក្ខជន៤៨រូបនៃមណ្ឌលសកកម្មភាពបាសាក់ លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ អភិបាល​នៃ​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ បាន​ណែនាំ​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​យក​គំរូ​តាម​នាងប៉ូលីន ចារីខុត (Pauline Jaricot )​ ដែល​សម្តេចប៉ាប​បាន​ប្រកាស​ពេលថ្មីៗនេះ ថា ​នាង​ជា​អ្នក​ពោរពេញ​ដោយ​សុភមង្គល។
លោកអភិបាល​បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា ប៉ូលីន ជាយុវនារីបារាំងដែលកើតនៅក្នុងគ្រួសារអ្នកមានក្នុងឆ្នាំ ១៧៩៩ ដោយបានបង្កើតក្រុមដើម្បីឧបត្ថម្ភសាសនទូតដែលទៅប្រកាសដំណឹងល្អតាមប្រទេសនីមួយៗក្នុងពិភពលោកក្នុង​ឆ្នាំ ១៨០០ និងពេលនេះគ្រប់២០០ឆ្នាំហើយ។
លោក​អភិបាល​រំលឹក​ថា នាង​បាន​កែ​ប្រែ​ចិត្ត​គំនិត​​ដោយ​ផ្ញើ​ជីវិត​លើ​ព្រះជាម្ចាស់និងបម្រើព្រះសហគមន៍​ ដោយសារ​គំរូ​នៃ​ការ​លះបង់​ជីវិតរបស់​ម្តាយដើម្បី​ឲ្យគាត់​​មានសុខភាពល្អឡើងវិញ។
ក្រោយមក​ក្នុង​ឆ្នាំ១៨១៧ ក្នុងវ័យ​១៨ឆ្នាំ ប៉ូលីនបានបង្កើតសមាគមនារី ដើម្បីបង្ហាញ​​ឱ្យមនុស្សលោក​ដឹងថា ព្រះបេះដូងព្រះយេស៊ូមានសេចក្ដីស្រឡាញ់សម្រាប់មនុស្សទាំងអស់។ សមាគមនេះ បានលើកតម្លៃអ្នកជំងឺ អ្នកក្រីក្រ និងមនុស្សដែលគេបោះបង់ចោល «ដោយដឹងថា ពេល​យើង​លះបង់​ចោល​នរណា​ម្នាក់​យើង​ក៏បាន​បោះ​បង់​ព្រះយេស៊ូដែរ។» នេះ​បើ​តាម​ការ​រៀបរាប់​របស់​លោក​អភិបាល​ប្រាប់​ដល់​បេក្ខជន​និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ពិធី​នោះ នៅ​ព្រះវិហារ​សន្តយ៉ូសែប (ជ្រៃធំ)​ក្នុង​ខេត្ត​កណ្តាល កាល​ពីថ្ងៃទី​២២ ខែ​ឧសភា​កន្លងទៅនេះ។
លោកអភិបាល​សង្កត់​ធ្ងន់ទៀតថា វីរភាព​របស់​ស្ត្រីរូប​នេះ ក្នុង​វ័យ​២៣​ឆ្នាំ បានបង្កើតសមាគមព្រះមាលា​ដ៏មានជីវិត​ ដើម្បីរួម​គ្នា​អធិដ្ឋាន​ផ្គាំ និង​ផ្តល់ប្រាក់ឧបត្ថម្ភដល់សាសនទូតក្រៅប្រទេស​នានា ដែល​ខ្វះ​ខាត​ប្រាក់​និង​រង​ការ​បៀតបៀន​ពី​រដ្ឋអំណាច​ ក្នុងការប្រកាសដំណឹងល្អ។ ពេលនេះ​​ សមាគមនេះមាននៅក្នុងប្រទេសបារាំងនិងប្រទេសមួយចំនួនក្នុងពិភពលោក។
ក្នុងនោះដែរ លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ បាន​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ប្រើ​ប្រាស់​ជីវិត​របស់​ខ្លួន​ឲ្យ​សកម្មដូច​ប៉ូលីន ដែលតែងតែនឹកគិត​ដល់​ផ្លូវ​វិញ្ញាណ​របស់​មនុស្ស។ ក្នុង​សម័យ​នោះ កម្មករកម្មការិនីរោងចក្រ ធ្វើ​ការងារ​ច្រើន​ម៉ោង គ្មានពេលអធិដ្ឋាន និង​ស្ដាប់​ព្រះបន្ទូលរបស់ព្រះជាម្ចាស់។ ឃើញ​ដូច្នេះ ប៉ូលីន ដែល​ជា​កូន​ក្នុងគ្រួសារ​អ្នក​មានទ្រព្យ បាន​បង្កើត​រោង​ចក្រ​កាតូលិក​មួយ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគេ​អាចធ្វើ​ការផង ​អធិដ្ឋាននិង​ស្តាប់​ព្រះបន្ទូលផង។
តាម​រយៈ​គំរូ​និង​សមាគម​របស់​ប៉ូលីន​ ចារីខុត បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ព្រះសហគមន៍​នៃ​ប្រទេស​នីមួយៗជារៀងរាល់ឆ្នាំ ប្រមូលលុយដើម្បី​​ផ្ញើទៅទីក្រុងរ៉ូម ដែលជាសញ្ញាសម្គាល់ថាព្រះសហគមន៍ក្នុងពិភពលោកជួយគ្នាទៅវិញទៅមកក្នុងការប្រកាសដំណឹងល្អ។ ​លោក​អភិបាល​បន្ថែម។
លោកអភិបាល​បន្តថា «គាត់​បាន​ណែនាំ​ឲ្យ​យើង​យល់​ថា យើង​ត្រូវការ​ភ្ជាប់​ជាមួយប្រភព​នៃ​ជីវិត​របស់​យើង គឺ​ព្រះជាម្ចាស់ ឲ្យ​យើង​អធិដ្ឋាន​ផង ឲ្យ​យើង​ស្រឡាញ់​យ៉ាង​ជាក់​ស្តែង។»
ហើយ​សម្រាប់​យើងសព្វ​ថ្ងៃ​ យើង​ត្រូវ​ពិចារណដែរ អំពី​សកម្មភាព​អ្វីខ្លះដែលយើង​បាន​ធ្វើ​សម្រាប់​សង្គម​របស់​យើង ធ្វើ​អ្វីខ្លះដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ និង​អ្វីខ្លះដើម្បី​ធ្វើ​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​សកម្ម។ លោកអភិបាល​សង្កត់​ធ្ងន់​យ៉ាងនេះ «​ខ្ញុំ​ជឿ​ថា យុវនាទី​ប៉ូលីន ចារីខុត ជា​គំរូ​មួយដ៏អស្ចារ្យ​សម្រាប់​យើង​ទាំង​អស់គ្នា។…ជីវិត​របស់​គាត់​គឺ​បូជាជីវិត​នៅ​ក្បែរ​ឈើ​ឆ្កាង។»
លោក​អភិបាល​បន្ថែមថា ប៉ូលីន​​​មិនដែល​ចង់​មាន​ឈ្មោះល្បីទេ ព្រោះ​គាត់​ដឹង​ថា ព្រះជាម្ចាស់​ដឹង​ទាំង​អស់ ហើយ​អ្វីដែលសំខាន់​យើង​បាន​ទទួល​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏វិសុទ្ធ និង​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏វិសុទ្ធ​ណែនាំឲ្យ​យើង​អធិដ្ឋាន ណែនាំ​ឲ្យ​យើង​ដឹង​ថា ព្រះជាម្ចាស់​មាន​វត្តមាន​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​របស់​យើង ណែនាំ​ឲ្យ​យើង​ចេះ​ស្រឡាញ់​បង​ប្អូន​ឯទៀតៗ។
ជាមួយគ្នានេះ​ លោកអភិបាល​បានរំលឹក​ថា ប៉ូលីន បានទទួល​សារលើកទឹកចិត្ត​​មួយ​ឃ្លាពី​សន្ត​យ៉ូហាន ម៉ារី វីយ៉ាណែរ ដែល​បាន​ប្រាប់​ថា «យើង​មានព្រះជាម្ចាស់​តែ​មួយអង្គគត់​ដែលជា​សាក្សី​របស់​យើង ​ព្រះយេស៊ូ​តែ​មួយអង្គគត់​ដែលជាគំរូ​សម្រាប់​យើង យើង​មានព្រះនាង​ម៉ារីតែមួយគត់ដែល​ជួយ​គាំទ្រ​និង​លើក​ទឹកចិត្ត​យើង  ហើយ​នៅ​ក្នុងជីវិត​របស់​យើង​គឺ​មាន​រឿង​តែ​មួយគត់​ដែល​សំខាន់ គឺ​ធ្វើអ្វីៗទាំង​អស់​នៅក្នុង​សេចក្តីស្រឡាញ់ដោយ​បូជាជីវិត។»
​​ក្នុងពិធីនោះ មាន​បេក្ខជន​ទទួល​អគ្គ​សញ្ញាលាប​ថ្ងាស​ចំនួន​៤៨រូបមកពី​ព្រះសហគមន៍​ជ្រៃធំចំនួន៣៧នាក់ ព្រះសហគមន៍កោះទាវ១០នាក់ និងស្អាងម្នាក់។
អ្នកស្រី ទ្រឿង យ៉ុង ប្រធានគណៈកម្មការព្រះសហគមន៍ និង​ជាតំណាង​អាណាព្យាបាលបេក្ខជន នៅ​ថ្ងៃ​នេះ​ព្រះសហគមន៍​របស់​យើង​បានទទួល​ផល​ជាច្រើន ហើយ​ផល​ទាំងនោះ​គឺ​​មកពី​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏​វិសុទ្ធ ជាពិសេសប្អូនៗ និងកូនៗយើង​ដែល​ទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាស ឱ្យក្លាយជាគ្រីស្ត​បរិស័ទដ៏ពេញ​លក្ខណៈ គឺជាគំរូនៃជំនឿ ជាសាក្សី​នៃជំនឿ បញ្ជាក់ពីជំនឿ និង​ហ៊ាន​ស៊ូប្ដូរជីវិតដើម្បីជំនឿ ជាពិសេសគឺដើម្បី​ព្រះគ្រីស្ត។ ក្នុង​នាមយើង​ខ្ញុំ​ជា​ឪពុកម្ដាយ អាណាព្យាបាល សូម​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់លោក​អភិបាលដែលបានយកចិត្ត​ទុកដាក់ជួយណែនាំជីវិតខាងផ្លូវវិញ្ញាណរបស់យើងខ្ញុំ៕