លោកដាម៉ូ ក្លាយជាបព្វជិតសហជីវិនព្រះយេស៊ូដំបូងនៅកម្ពុជា
គ្រីស្តបរិស័ទជាង២០០០នាក់ អាជ្ញាធរដែនដី និងព្រះសង្ឃជាច្រើនអង្គបានចូលរួមពិធីអគ្គសញ្ញាតែងតាំងជាបូជាចារ្យរបស់លោកម៉ាតាំង ជួរ ដាម៉ូ ក្នុងក្រុមបព្វជិតសហជីវិនព្រះយេស៊ូ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ រួមជាមួយលោកអភិបាលនិងបូជាចារ្យជាច្រើនអង្គ។ លោកអភិបាលអធិបតី មានប្រសាសន៍ក្នុងធម្មទេសនាថា ថ្ងៃនេះ ជាអំណរសប្បាយរបស់ក្រុមសហជីវិនព្រះយេស៊ូ និងព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅកម្ពុជាដែលជាម្ចាស់ផ្ទះនៅថ្ងៃនេះ ទទួលស្វាគមន៍លោកដាម៉ូក្នុងក្រុមបូជាចារ្យ។ «សម្រាប់ព្រះសហគមន៍យើងខ្ញុំ ទទួលបូជាចារ្យថ្មីមួយរូប មិនមែនរឿងធម្មតាទេ។ ជារឿងដែលយើងមានម្តងៗ។» លោកអភិបាលបន្ថែម។ ព្រះសហគមន៍ប្រទេសកម្ពុជា កម្រមានពិធីតែងតាំងបូជាចារ្យណាស់ ក្រោយពេលដែលកម្ពុជាបានធ្លាក់ក្នុងភ្លើងសង្គ្រាមរបបអាវខ្មៅ។ បច្ចុប្បន្ននេះ
នៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ព្រះសហគមន៍កាតូលិក សន្តយ៉ូហានបាទីស្ត ព្រែកក្របៅ ដែលស្ថិតនៅភូមិព្រែកក្របៅ ឃុំព្រែកក្របៅ ស្រុកពាមជរ ខេត្តព្រៃវែង បានទទួលស្វាគមន៍លោកអភិបាល សិលា សួន ហង្សលី អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគកំពង់ចាមមកថ្វាយអភិបូជា «លើកតម្កើងព្រះជាម្ចាស់លើកព្រះនាងម៉ារីឡើងស្ថានបរមសុខ» និងមានប្អូនៗទាំង១១នាក់ ទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាស។ពេលចាប់ផ្តើមអភិបូជា លោកអភិបាល សិលា សួន ហង្សលី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ នៅថ្ងៃនេះ
ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំសិក្ខាសាលាដល់គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ
ដើម្បីឱ្យគ្រូអប់រំជំនឿយល់ដឹងអំពីដើមកំណើតនឹងយល់ពីអត្ថន័យនៃពាក្យមួយម៉ាត់ៗរបស់ធម៍ប្រកាសជំនឿ ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំសិក្ខាសាលាមួយដល់គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ ក្រោមប្រធានបទ«កំណើតធម៍ប្រកាសជំនឿ»។ សិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងនៅព្រះវិហារសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ សាវីយ៉េ(វត្តចំប៉ា) កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ ដោយមានសិក្ខាកាមចូលរួមប្រមាណជា៤០នាក់។ លោកបូជាចារ្យ សុខ ណា ជាបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូវមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ បានប្រា់ឱ្យដឹងថា ធម៌ប្រកាសជំនឿគឺជាធម៌គ្រឹះដែលគ្រីស្តបរិស័ទត្រូវតែជឿ ព្រោះជាសេចក្ដីពិតដែលព្រះសហគមន៍ណែនាំតាំងពី២០០០ឆ្នាំ ដោយឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទយកចិត្តទុកដាក់ប្រកាសជំនឿ។ លោកមានប្រសាសន៍ថា ៖ «ធម៌ប្រកាសជំនឿជាមធ្យោបាយ និងជាយានជំនិះដើម្បីឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទផ្ញើជីវិតទាំងស្រុងទៅលើព្រះជាម្ចាស់នៅពេលដែលពួកគេប្រកាស គឺពួកគេប្រើជីវិត
ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំកម្មវិធីសិក្ខាសាលាសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿនៃ៤មណ្ឌលសកម្មភាពក្នុងតំបន់ភ្នំពេញ ក្រោមប្រធានបទ«កំណើតធម៌ប្រកាសជំនឿ»ធ្វើឡើងនៅព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែបផ្សារតូច ណែនាំដោយ លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង លោក ដួង សាវង់ និងលោកបូជាចារ្យ ប៉ូល រឿងឆ័ត្រសិរី នាថ្ងៃទី០៨ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២៣ដែលមានសិក្ខាកាមចូលរួមប្រមាណជា៦៥នាក់។ លោក ដួង សាវង់ ប្រធានការិយាល័យអប់រំជំនឿភូមិភាគភ្នំពេញមានប្រសាសន៍ថា សិក្ខាសាលាគ្រូអប់រំជំនឿនេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងឱ្យគ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពទាំង៤យល់ដឹងថែមទៀតអំពីធម៌ប្រកាសជំនឿនិងចាប់អារម្មណ៍អំពីជំនឿរបស់ខ្លួន។ ក្នុងសិក្ខាសាលានេះ លោកសាវង់បានប្រគល់ឯកសារមួយចំនួនដល់គ្រូអប់រំជំនឿ ដើម្បីឲ្យពួកគាត់រំឮកនិងរិះគិត ដើម្បីឲ្យព្រះវិញ្ញាណបំភ្លឺគាត់យល់ពីអត្ថន័យនៃធម៌ប្រកាសជំនឿហើយដោយសារកម្លាំងនៃព្រះវិញ្ញាណយើងសង្ឃឹមព្រះវិញ្ញាណនឹងធ្វើការជាមួយមនុស្សទាំងអស់ឱ្យគេចូលមកទទួលការសង្គ្រោះពីព្រះអង្គ។ សិក្ខាសាលានេះ ជាកម្មវិធីលើកដំបូងសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿ
ព្រះសហគមន៍បឹងទំពុនបង្កើតថ្នាក់តូរ្យតន្ត្រី ដើម្បីជួយកុមារឱ្យកាន់តែមានភាពជិតស្និទ្ធនឹងព្រះសហគមន៍
ព្រះវិហារព្រះកុមារយេស៊ូ នៃព្រះសហគមន៍បឹងទំពុន បានបើកថ្នាក់បង្រៀនតូរ្យតន្ត្រីដល់កុមារជាកូនគ្រីស្តបរិស័ទ ដែលមានអាយុចន្លោះពី៨ ទៅ១២ឆ្នាំ កាលពីដើមខែកក្កដាមកនេះ ដើម្បីប្រមូលផ្ដុំកុមារឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ និងមានអំណរសប្បាយជាមួយព្រះសហគមន៍ ក៏ដូចជាការផ្ដល់ឱកាសដល់កុមារឱ្យមានទំនាក់ទំនងជាមួយកុមារដទៃទៀតផងដែរ។ លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង បានលើកឡើងពីគោលបំណងដែលព្រះសហគមន៍បង្កើតថ្នាក់តូរ្យតន្ត្រីនេះថា ដោយអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ដោយយោងតាមមហាសន្និបាតឆ្នាំ២០២០-២០២៣។ លោកបានបន្តថា ៖ «ដើម្បីរួមគ្នាធ្វើដំណើរជាធ្លុងតែមួយ ហើយតាមរយៈសន្និបាតនេះបានណែនាំឱ្យព្រះសហគមន៍យកចិត្តទុកដាក់ថែទាំក្រុមគ្រួសារគ្រីស្តបរិស័ទ និងគោលបំណងមួយទៀតដើម្បីប្រមូលផ្ដុំកូនគ្រីស្តបរិស័ទឱ្យមានទំនាក់ទំនងជាមួយព្រះសហគមន៍ ឱ្យចេះស្រឡាញ់ព្រះសហគមន៍ និងជិតស្និទ្ធជាមួយព្រះសហគមន៍ក៏ដូចជាកុមារគ្រីស្តបរិស័ទដទៃទៀត តាមរយៈការចូលរួមជាមួយសកម្មភាពនានារបស់ព្រះសហគមន៍»។ លោកបានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖ «ដំបូង
ជំនួបអន្តរសាសនាដើម្បីសុខសន្តិភាពក្នុងសង្គម
តំណាងសាសនា នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បានចូលរួមសិក្ខាសាលាដឹកនាំដោយក្រសួងធម្មការនិងសាសនា ក្រោមប្រធានបទ «សាសនិករួមគ្នាបង្កើនការអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ កិច្ចគាំពារសុខសន្តិភាព និងសេរីភាពខាងជំនឿសាសនា» ដែលមានអ្នកចូលរួម៤៥៣នាក់ នៅទីស្ដីការក្រសួងធម្មការនិងសាសនា រាជធានីភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃទី២១ មិថុនា។ ក្នុងសិក្ខាសាលានេះ មានវាគ្មិនចំនួន៨រូប ពីស្ថាប័ននានាបានលើកឡើងអំពីប្រវត្តិរបស់សាសនានៅប្រទេសកម្ពុជា ភាពខុសគ្នារវាងសាសនានិងសាសនា ការចូលរួមដោយមិនប្រកាន់សាសនា ការថែរក្សាសុខដុមនីយកម្មសាសនា ជាដើម។ លោកដួងសាវង់ តំណាងព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជានិយាយថា «សិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះ រំឭកយើងឱ្យយល់អំពីតម្លៃសន្តិភាព ដែលអាចអភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ ជាពិសេសនាំឱ្យសង្គមនៃសាសនាអាចបន្តទៅមុខទៀតបានដោយសុខសន្តិភាព។» លោកបញ្ជាក់ទៀតថា
គ្រីស្តបរិស័ទ៣ភូមិភាគគោរពមរណសាក្សីនៅកម្ពុជា
លោកអភិបាលទាំងបីភូមិភាគ លោកបូជាចារ្យ និងគ្រីស្តបរិស័ទជិត៣០០០នាក់ពីគ្រប់ភូមិភាគ បានជួបជុំគ្នានៅលើដីមរណសាក្សីកាលពី ថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ដើម្បីរំឭកអំពីវីរភាពរបស់អស់លោកដែលបានបូជាជីវិតក្នុងរបបប្រល័យពូជសាសន៍ដោយសារតែជំនឿ។ កម្មវិធីនេះបានប្រព្រឹត្តទៅនៅព្រះសហគមន៍តាំងគោក ស្ថិតក្នុងស្រុកតាំងគោក ក្នុងខេត្តកំពង់ធំដែលជាចំណុចកណ្តាលនៃប្រទេសកម្ពុជាមានចម្ងាយប្រមាណ១០០គីឡូម៉ែត្រពីរាជធានីភ្នំពេញ។ ព្រះសហគមន៍នៅកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមរំឭកខួបនេះតាំងពីឆ្នាំ២០០០ ពោលគឺក្រោយសង្គ្រាមស៊ីវិលបានបញ្ចប់ និងប្រទេសមានសន្តិភាពឡើងវិញ ដោយរឭកដល់អស់អ្នកដែលបានបូជាជីវិតដោយសារជំនឿ។ ថ្លែងនៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ទឹកដីតាំងគោកនេះមិនមែនជាដីធម្មតាទេ គឺពោរពេញដោយបារមី ដោយនៅទីនេះមានវត្ថុស័ក្កិសិទ្ធ២ គឺគ្រែដែលលោក ឆ្មារ
លោកអភិបាលស្នើឲ្យអ្នកទទួលលាបថ្ងាសចូលបម្រើព្រះសហគមន៍
«ថ្ងៃនេះ សម្រាប់អ្នកទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសថ្ងៃនេះ សូមបម្រើព្រះសហគមន៍ តាមរយៈក្រុមផ្សេងៗនៅក្នុងព្រះសហគមន៍» លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ស្នើឲ្យអ្នកទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសនៅថ្ងៃនេះ ចូលកាន់តែជ្រៅក្នុងកិច្ចការបម្រើក្នុងព្រះសហគមន៍។ នៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាល រំឭកបេក្ខជនថា ត្រូវធ្វើជាសាក្សីនៃធម៌មេត្តាករុណារបស់ព្រះជាម្ចាស់ ដោយយកចិត្តទុកដាក់មកព្រះវិហាររៀងរាល់អាទិត្យដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ និងដើម្បីណែនាំបងប្អូនឯទៀតៗឱ្យរកឃើញសេចក្ដីសុខនៅក្នុងជីវិតរបស់គេផ្ទាល់។ លោកក៏បានស្នើដល់ឪពុកម្ដាយ សូមជួយជំរុញកូនៗរបស់ពួកគាត់ចូលយ៉ាងជ្រៅទៅក្នុងការប្រកាសដំណឹងល្អ ដោយអនុវត្តព្រះបន្ទូលព្រះយេស៊ូ គឺធ្វើឱ្យមនុស្សឈឺជាសះស្បើយ ធ្វើឱ្យអ្នក អស់សង្ឃឹមមានសង្ឃឹមឡើងវិញ ដោយធ្វើឱ្យជីវិតដែលយើងទទួលពីព្រះយេស៊ូបានទៅដល់បងប្អូនឯទៀតៗ។ លោកបានបញ្ជាក់ថា បេសកកម្មរបស់ព្រះយេស៊ូគឺមិនមានត្រឹមតែបូជាចារ្យជាអ្នកធ្វើទេ គឺគ្រីស្តបរិស័ទក៏មាននាទីដូចគ្នាដែរ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ
សមាជិកCACDឈ្វេងយល់អំពីច្បាប់និងឯកសារសារពើពន្ធ
សមាជិកនៃសម្ព័ន្ធកាតូលិកដើម្បីមនុស្សធម៌និងការអភិវឌ្ឍន៍ (CACD) បានរៀបចំជំនួបលើកទី២ក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះនៅទីស្នាក់ការកណ្តាលរបស់អង្គការការីតាសកម្ពុជានារាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីឈ្វេងយល់បន្ថែមអំពីច្បាប់និងការរៀបចំឯកសារសារពើពន្ធចំពោះស្ថាប័នអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ដែលមានវាគ្មិនពីស្ថាបនចំនួន២គឺអ្នកស្រី ប្រាក់ កែវគង្គា មកពីគណៈកម្មាធិការសហប្រតិបត្តិការដើម្បីកម្ពុជា និងលោកបាប៊ូឡាល ប៉ារីហា (Babulal Parihar) មកពីក្រុមហ៊ុនឡក់ឆានកម្ពុជា (Lochan & Co (Cambodia) Company Limited)។ ក្នុងពិធីបើកកម្មវិធីជំនួប លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ គណៈកម្មការនាយកនៃCACD មានប្រសាសន៍ទៅកាន់អង្គប្រជុំដែលមានសមាជិកជិត៥០នាក់កាលពីម្សិលមិញថា នៅក្នុងថ្ងៃនេះ
លោកអូលីវីយ៉េ៖ នេះជាលើកទី១និងចុងក្រោយដែលយើងទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត
«នៅពេលដែលយើងទទួលព្រះកាយ សូមឱ្យយើងនឹកថាជាលើកទីមួយដែលយើងទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្តនៅក្នុងជីវិត ដែលជាព្រះកាយតែមួយ និងជាថ្ងៃចុងក្រោយដែលយើងទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត។» នេះជាប្រសាសន៍របស់លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញក្នុងឱកាសបុណ្យគោរពព្រះកាយនិងព្រះលោហិតព្រះគ្រីស្ត នាថ្ងៃទី១១ មិថុនានៅព្រះវិហារព្រះកុមារយេស៊ូបឹងទំពុននាររាជធានីភ្នំពេញ។ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេបន្ថែមថា ធ្វើយ៉ាងនេះ គឺដើម្បីឲ្យយើងខិតខំរស់នៅអស់ពីសេចក្ដីស្រឡាញ់ និងធ្វើជាសាវ័ករបស់ព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត។ ក្នុងថ្ងៃនោះដែរ លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍បានផ្ដល់អគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសដល់បេក្ខជន១៦នាក់ និង១៣នាក់ផ្សេងទៀតទទួលអគ្គសញ្ញាព្រះកាយព្រះគ្រីស្តលើកដំបូង។ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េមានប្រសាសន៍ថា ព្រះកាយព្រះគ្រីស្តនាំឲ្យយើង ក្លាយជាគ្រួសារតែមួយដែលមានព្រះយេស៊ូជាសិរសា យើងអាចនិយាយគ្នាទៅវិញទៅមក យល់ចិត្តគ្នា និងលើកលែងទោសឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ទោះបីជាពិភពលោក សង្គម និងគ្រួសាររបស់យើងបាក់បែកគ្នាក៏ដោយ។ លោកបន្ថែមថា
គ្រូអប់រំជំនឿនៃព្រះវិហារសន្តសិលានិងសន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មីបានរៀបចំពិធីទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្តលើកដំបូងដល់កុមារនិងជំទង់ចំនួន២០នាក់ ក្នុងឱកាសបុណ្យគោរពព្រះកាយនិងព្រះលោហិតព្រះគ្រីស្ត ក្រោមអធិបតីភាពលោកបូជាចារ្យ អ៊ុន សុន និងលោកឧបដ្ឋាក ជួរ ដាម៉ូ រួមជាមួយគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ កាលព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ។ លោកឧបដ្ឋាក ជួរ ដាម៉ូ បានមានប្រសាសន៍ក្នុងធម្មទេសនាក្នុងថ្ងៃនោះថា ព្រះកាយនិងព្រះលោហិតរបស់ព្រះគ្រីស្តមានតួនាទីសំខាន់សម្រាប់ជីវិតរបស់យើងម្នាក់ៗ ដោយបានជួយពង្រឹងផ្លូវវិញ្ញាណនិងធ្វើឱ្យចិត្តយើងរឹងមាំជាងមុន។ លោកបន្ថែមថា ពេលដែលយើងបាក់ទឹកចិត្តឬខឹងឪពុកម្តាយ សូមប្អូនៗចេះអធិដ្ឋាននិងនឹកដល់ព្រះយេស៊ូដែលបានបូជាព្រះជន្មសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នានៅលើពិភពលោកទាំងមូល។ លោកបន្តថា ព្រះកាយព្រះគ្រីស្តបានជួយរំលឹកយើងម្នាក់ៗថា ព្រះយេស៊ូកំពុងគង់នៅជាមួយយើងជានិច្ចហើយពេលដែលទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត
ព្រះយេស៊ូជាសេចក្តីសុខសាន្តរបស់យើង
«ព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធជាដង្ហើមចូលទៅក្នុងដួងចិត្តរបស់យើង ដើម្បីឱ្យយើងរស់នៅជាគ្រីស្តបរិស័ទ ហើយ ជាការអស្ចារ្យដែលយើងទទួលដោយមានកម្លាំងប្រកាស និងធ្វើជាសាក្សីអំពីសេចក្ដីពិតនៅក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ននេះ ដោយមានសេចក្ដីអង់អាច ដឹងខុសដឹងត្រូវ និងស្គាល់សេចក្ដីពិត។» នេះជាប្រសាសន៍របស់លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ នៅក្នុងធម្មទេសនានៅថ្ងៃបុណ្យព្រះវិញ្ញាណយាងមក។ ក្នុងធម្មទេសនាដដែលនេះលោកអភិបាលបានក្រើនរំឭកទៅកាន់គ្រីស្តបរិស័ទទាំងអស់ ឱ្យអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ដែលប្រទានព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ និងណែនាំឱ្យគ្រីស្តបរិស័ទរិះគិតពិចារណាអំពីអត្ថន័យនៃជីវិតជាគ្រីស្តបរិស័ទ។ មានប្រសាសន៍ទៅកាន់ បេក្ខជនចំនួន៥៥នាក់ ដែលបានត្រៀមខ្លួនទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសពីលោកនៅក្នុងព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែបផ្សារតូច នារាជធានីភ្នំពេញថ្ងៃនេះ លោកអភិបាលនិយាយថា ជីវិតរបស់យើងរកឃើញសេចក្ដីសុខសាន្ត គឺនៅពេលមានព្រះយេស៊ូ។ លោកបន្តថា សេចក្ដីសុខសាន្តដែលយើងទទួលពីព្រះជាម្ចាស់ គឺព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធដែលយើងទទួលណែនាំឱ្យយើងឈ្នះគ្រប់អារម្មណ៍ គ្រប់កាលៈទេសៈដែលយើងជួបដោយចូលយ៉ាងជ្រៅដើម្បីឱ្យយើងស្ងប់ស្ងាត់នៅក្នុងដួងចិត្តគ្រប់ពេលវេលា។