លោក​ដាម៉ូ ក្លាយជា​បព្វជិត​សហជីវិន​ព្រះយេស៊ូដំបូងនៅកម្ពុជា
គ្រីស្តបរិស័ទ​ជាង​២០០០នាក់​ អាជ្ញាធរ​ដែនដី និង​ព្រះសង្ឃ​ជាច្រើន​អង្គ​បាន​ចូលរួម​ពិធី​អគ្គសញ្ញាតែង​តាំង​ជា​បូជាចារ្យរបស់​លោក​ម៉ាតាំង​ ជួរ ដាម៉ូ ក្នុងក្រុម​បព្វជិត​សហជីវិន​ព្រះយេស៊ូ ក្រោមអធិបតីភាព​របស់​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាល​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ រួម​ជាមួយ​លោកអភិបាល​និង​​បូជាចារ្យ​ជាច្រើន​អង្គ។ លោកអភិបាល​អធិបតី មានប្រសាសន៍​ក្នុងធម្មទេសនា​ថា ថ្ងៃនេះ ជាអំណរ​សប្បាយ​របស់​ក្រុម​សហជីវិន​ព្រះយេស៊ូ​ និង​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិក​នៅកម្ពុជា​ដែលជា​ម្ចាស់​ផ្ទះ​នៅ​ថ្ងៃនេះ ​ទទួល​ស្វាគមន៍លោក​ដាម៉ូ​​​ក្នុងក្រុម​បូជាចារ្យ។ «សម្រាប់​ព្រះសហគមន៍​យើង​ខ្ញុំ​ ទទួល​បូជាចារ្យ​ថ្មីមួយរូប មិន​មែន​រឿង​ធម្មតា​ទេ។ ជា​រឿង​ដែល​យើង​មាន​ម្តងៗ។» លោកអភិបាល​បន្ថែម។ ព្រះសហគមន៍ប្រទេស​កម្ពុជា កម្រមានពិធីតែង​តាំង​បូជាចារ្យ​ណាស់ ក្រោយពេល​ដែល​កម្ពុជា​បាន​ធ្លាក់​ក្នុងភ្លើង​សង្គ្រាម​របប​អាវ​ខ្មៅ។ បច្ចុប្បន្ននេះ
អគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសនាំឲ្យយើងហ៊ានប្រកាសជំនឿដល់អ្នកដទៃ
នៅថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ព្រះសហគមន៍កាតូលិក សន្តយ៉ូហានបាទីស្ត ព្រែកក្របៅ ដែលស្ថិតនៅភូមិព្រែកក្របៅ ឃុំព្រែកក្របៅ ស្រុកពាមជរ ខេត្តព្រៃវែង បានទទួលស្វាគមន៍លោកអភិបាល សិលា សួន ហង្សលី អភិបាលព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគកំពង់ចាមមកថ្វាយអភិបូជា «លើកតម្កើងព្រះជាម្ចាស់លើកព្រះនាងម៉ារីឡើងស្ថានបរមសុខ» និងមានប្អូនៗទាំង១១នាក់ ទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាស។ពេលចាប់ផ្តើមអភិបូជា លោកអភិបាល សិលា សួន ហង្សលី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ នៅថ្ងៃនេះ
ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំ​សិក្ខាសាលាដល់គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ
ដើម្បីឱ្យគ្រូអប់រំជំនឿយល់ដឹងអំពីដើមកំណើត​នឹងយល់ពីអត្ថន័យនៃពាក្យមួយម៉ាត់ៗរបស់ធម៍ប្រកាសជំនឿ ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំ​សិក្ខាសាលាមួយដល់​គ្រូអប់រំជំនឿនៃមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ និងមេគង្គ ក្រោមប្រធាន​បទ​«កំណើត​ធម៍​ប្រកាស​ជំនឿ»។ សិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងនៅព្រះវិហារ​សន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ សាវីយ៉េ(វត្តចំប៉ា) ​កាលពីថ្ងៃទី​១៤​​ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​២០២​៣កន្លងទៅនេះ ដោយ​មានសិក្ខាកាមចូល​រួមប្រមាណជា៤០នាក់។   លោកបូជាចារ្យ សុខ ណា ជាបូជាចារ្យទទួលខុសត្រូវមណ្ឌលសកម្មភាពបាសាក់ បានប្រា់ឱ្យដឹងថា ធម៌​ប្រកាសជំនឿគឺជាធម៌គ្រឹះដែល​​គ្រីស្តបរិស័ទត្រូវតែជឿ ព្រោះជាសេចក្ដីពិត​ដែល​ព្រះសហគ​មន៍​ណែនាំតាំងពី២០០០ឆ្នាំ ដោយឱ្យ​គ្រីស្តបរិស័ទ​យកចិត្តទុកដាក់​ប្រកាសជំនឿ។​ លោកមានប្រសាសន៍​ថា ៖ «ធម៌​ប្រកាសជំនឿជាមធ្យោបាយ និង​ជាយានជំនិះដើម្បីឱ្យគ្រីស្តបរិ​ស័ទ​ផ្ញើ​ជីវិតទាំងស្រុងទៅលើព្រះជាម្ចាស់នៅពេលដែលពួកគេប្រកាស គឺពួកគេប្រើជីវិត
គ្រូអប់រំជំនឿតំបន់ភ្នំពេញឈ្វេងយល់ពីធម៌ប្រកាសជំនឿ
ការិយាល័យអប់រំជំនឿបានរៀបចំកម្មវិធីសិក្ខាសាលាសម្រាប់គ្រូអប់រំជំនឿនៃ៤មណ្ឌលសកម្មភាពក្នុងតំបន់ភ្នំពេញ ក្រោមប្រធានបទ«កំណើតធម៌ប្រកាសជំនឿ»ធ្វើឡើងនៅព្រះសហគមន៍សន្តយ៉ូសែបផ្សារ​តូច ណែនាំដោយ លោកឧបដ្ឋាក វី សំណាង លោក ​ដួង សាវង់ និងលោក​បូជាចារ្យ ប៉ូល រឿងឆ័ត្រសិរី នាថ្ងៃទី០៨ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២៣ដែលមានសិក្ខាកាមចូលរួមប្រមាណជា៦៥នាក់។ លោក ដួង សាវង់​ ប្រធានការិយាល័យអប់រំជំនឿភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​មានប្រសាសន៍​ថា សិក្ខា​សាលា​គ្រូអប់រំជំនឿនេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្នុងគោលបំណងឱ្យ​គ្រូអប់រំជំនឿនៃ​មណ្ឌល​សកម្មភាពទាំង៤យល់ដឹងថែមទៀតអំពីធម៌ប្រកាសជំនឿ​និងចាប់អារម្មណ៍អំពីជំនឿរបស់ខ្លួន។ ក្នុង​សិក្ខា​សាលា​នេះ លោក​សាវង់​បាន​ប្រគល់​​ឯកសារ​មួយ​ចំនួន​ដល់​គ្រូអប់រំជំនឿ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួកគាត់​រំឮក​និង​រិះគិត​ ដើម្បី​ឲ្យ​​ព្រះវិញ្ញាណបំភ្លឺគាត់យល់ពីអត្ថន័យនៃធម៌ប្រកាសជំនឿហើយដោយសារកម្លាំងនៃព្រះវិញ្ញាណយើងសង្ឃឹមព្រះវិញ្ញាណនឹងធ្វើការជាមួយមនុស្សទាំងអស់ឱ្យគេចូលមកទទួលការសង្គ្រោះពីព្រះអង្គ។ សិក្ខាសាលានេះ ជា​កម្មវិធី​លើក​ដំបូង​សម្រាប់​គ្រូអប់រំជំនឿ​
ព្រះសហគមន៍​បឹងទំពុនបង្កើតថ្នាក់តូរ្យតន្ត្រី ​ដើម្បីជួយ​កុមារឱ្យកាន់តែមានភាព​​​ជិតស្និទ្ធនឹងព្រះសហគមន៍​
ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារយេស៊ូ នៃ​ព្រះសហគមន៍បឹងទំពុន បាន​បើក​ថ្នាក់​បង្រៀនតូរ្យតន្ត្រី​ដល់​កុមារ​​ជាកូនគ្រីស្តបរិស័ទ ​ដែលមាន​អាយុ​ចន្លោះពី​៨ ទៅ១២ឆ្នាំ កាលពី​​ដើមខែកក្កដាមកនេះ ដើម្បី​ប្រមូល​ផ្ដុំ​​កុមារឱ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ និង​មាន​អំណរ​សប្បាយ​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍ ក៏​ដូចជា​ការ​ផ្ដល់​ឱកាសដល់​កុមារ​ឱ្យ​មាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​កុមារ​ដទៃទៀតផងដែរ​។ ​លោក​ឧបដ្ឋាក វី​ សំណាង​ បានលើកឡើង​ពី​គោល​បំណង​ដែល​ព្រះសហគមន៍​បង្កើត​ថ្នាក់​តូរ្យតន្ត្រី​នេះថា ដោយ​​អនុវត្តតាម​ការណែនាំ​របស់​លោក​អភិបាល​ព្រះសហ​គមន៍​​​ដោយ​យោង​តាម​មហា​ស​ន្និបាត​ឆ្នាំ​២០២០-២០២៣។ លោកបានបន្តថា ៖ «ដើម្បី​រួមគ្នា​ធ្វើដំណើរ​ជាធ្លុងតែមួយ ហើយ​តាមរយៈ​សន្និបាត​នេះ​បា​នណែនាំ​ឱ្យ​​ព្រះសហគមន៍​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ថែទាំក្រុមគ្រួសារគ្រីស្តបរិស័ទ​ និង​​គោលបំណង​មួយទៀត​ដើម្បី​ប្រ​មូល​ផ្ដុំ​កូន​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ឱ្យ​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ ឱ្យ​ចេះ​ស្រឡាញ់​ព្រះសហ​គម​ន៍​ និង​​​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​ព្រះសហគមន៍​ក៏ដូចជាកុមារគ្រីស្ត​បរិស័ទដទៃទៀត​ ​តាមរយៈ​ការ​ចូលរួម​ជា​មួយ​សកម្មភាព​នានា​របស់​ព្រះសហគមន៍»។ លោក​បានបញ្ជាក់ទៀតថា ៖ «ដំបូង​​
ជំនួបអន្តរសាសនា​ដើម្បី​សុខសន្តិភាព​ក្នុងសង្គម​
តំណាង​សាសនា នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ បាន​ចូលរួម​សិក្ខាសាលា​ដឹកនាំ​ដោយ​ក្រសួងធម្មការនិងសាសនា ក្រោមប្រធានបទ «សាសនិករួមគ្នាបង្កើនការអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ កិច្ច​គាំពារសុខសន្តិភាព​ និងសេរីភាពខាងជំនឿសាសនា» ដែល​មាន​អ្នក​ចូលរួម​៤៥៣នាក់ នៅទីស្ដីការក្រសួងធម្មការនិងសាសនា រាជធានីភ្នំពេញកាលពី​ថ្ងៃទី​២១ មិថុនា។ ក្នុងសិក្ខាសាលា​នេះ មានវាគ្មិន​ចំនួន​៨រូប ពីស្ថាប័ន​នានា​​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​ប្រវត្តិ​របស់​សាសនា​នៅ​ប្រទេសកម្ពុជា ភាព​ខុសគ្នា​រវាង​សាសនា​និង​សាសនា ការចូលរួម​ដោយ​មិន​ប្រកាន់​សាសនា ការថែរក្សា​សុខដុមនីយកម្មសាសនា​ ជាដើម។ លោក​ដួងសាវង់ តំណាង​ព្រះសហគមន៍​កាតូលិកកម្ពុជានិយាយ​ថា «សិក្ខាសាលាថ្ងៃនេះ រំឭក​យើង​ឱ្យ​យល់​អំពីតម្លៃ​សន្តិភាព ​ដែល​អាច​​អភិវឌ្ឍសង្គមជាតិ​ ជាពិសេសនាំឱ្យ​សង្គមនៃសាសនា​អាចបន្តទៅមុខទៀត​បាន​ដោយ​សុខ​សន្តិភាព​។» លោក​បញ្ជាក់ទៀតថា
គ្រីស្តបរិស័ទ​៣​ភូមិភាគ​គោរព​មរណសាក្សី​នៅកម្ពុជា
លោក​អភិបាល​ទាំង​បី​ភូមិភាគ លោក​បូជាចារ្យ និង​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ជិត​៣០០០នាក់​ពីគ្រប់​ភូមិភាគ ​បាន​ជួប​ជុំ​គ្នានៅ​លើ​ដី​មរណសាក្សី​កាលពី​ ថ្ងៃទី១៧ ខែមិថុនា ដើម្បី​រំឭក​អំពី​វីរភាព​​​របស់​អស់​លោក​ដែល​បាន​បូជាជីវិត​ក្នុង​របប​ប្រល័យ​ពូជ​សាសន៍​ដោយ​សារ​តែ​ជំនឿ។ ​កម្មវិធីនេះបាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅព្រះសហគមន៍​តាំងគោក ស្ថិត​ក្នុងស្រុក​តាំង​គោក​ ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់​ធំដែល​ជា​ចំណុច​កណ្តាល​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​​​មា​ន​ចម្ងាយ​ប្រមាណ​១០០​គីឡូម៉ែត្រ​ពី​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ។ ព្រះសហគមន៍​នៅ​កម្ពុជា​បាន​ចាប់​ផ្តើម​រំឭក​ខួប​នេះ​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២០០០ ពោល​គឺ​ក្រោយ​សង្គ្រាម​ស៊ីវិល​បាន​បញ្ចប់ និង​ប្រទេស​មានសន្តិភាព​ឡើង​វិញ ដោយរឭក​ដល់​អស់​អ្នក​ដែល​បាន​បូជាជីវិត​ដោយសារ​ជំនឿ​។​ ថ្លែងនៅក្នុងធម្មទេសនា លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា ទឹកដីតាំង​គោក​នេះមិនមែនជាដីធម្មតាទេ​ គឺ​ពោរពេញដោយបារមី ដោយ​នៅទីនេះមានវត្ថុស័ក្កិសិទ្ធ២ គឺ​គ្រែដែលលោក ឆ្មារ​
លោកអភិបាល​ស្នើឲ្យ​អ្នក​ទទួល​លាប​ថ្ងាស​ចូល​បម្រើព្រះសហគមន៍
«ថ្ងៃនេះ សម្រាប់អ្នកទទួលអគ្គសញ្ញាលាបថ្ងាសថ្ងៃនេះ សូមបម្រើព្រះសហគមន៍ តាមរយៈ​ក្រុម​ផ្សេងៗ​នៅក្នុងព្រះសហគមន៍» លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ស្នើ​ឲ្យ​អ្នកទទួល​អគ្គសញ្ញាលាប​ថ្ងាស​នៅថ្ងៃនេះ ចូល​កាន់តែ​ជ្រៅក្នុង​កិច្ច​ការបម្រើក្នុង​ព្រះសហគមន៍។ នៅក្នុង​ធម្មទេសនា លោកអភិបាល​ រំឭកបេក្ខជន​ថា ត្រូវ​​ធ្វើ​ជាសាក្សី​នៃធម៌មេត្តាករុណា​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​ ដោយយកចិត្តទុកដាក់​មក​ព្រះវិហាររៀង​រាល់​​អាទិត្យដើម្បីប្រកាសដំណឹងល្អ និងដើម្បីណែនាំបងប្អូនឯទៀតៗ​ឱ្យ​រក​ឃើញ​សេចក្ដីសុខ​នៅ​ក្នុង​ជីវិត​របស់គេផ្ទាល់។ លោក​ក៏​បាន​ស្នើ​ដល់​ឪពុកម្ដាយ សូម​ជួយ​ជំរុញកូនៗ​​របស់​ពួកគាត់​ចូល​យ៉ាង​ជ្រៅ​ទៅក្នុង​ការប្រកាស​​ដំណឹងល្អ ដោយ​អនុវត្តព្រះបន្ទូល​ព្រះយេស៊ូ​ គឺ​ធ្វើឱ្យមនុស្ស​ឈឺ​ជាសះស្បើយ ធ្វើឱ្យអ្នក អស់សង្ឃឹម​មាន​​សង្ឃឹមឡើងវិញ ដោយធ្វើឱ្យ​​ជីវិត​ដែលយើង​ទទួលពីព្រះយេស៊ូ​បានទៅ​ដល់បងប្អូន​ឯទៀតៗ​។​ លោក​បាន​បញ្ជាក់ថា បេសកកម្ម​របស់​​ព្រះយេស៊ូ​គឺ​មិន​មាន​ត្រឹមតែ​បូជាចារ្យ​ជា​អ្នកធ្វើ​ទេ គឺ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ក៏មាននាទី​ដូចគ្នាដែរ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ
សមាជិក​CACD​ឈ្វេង​យល់​អំពី​ច្បាប់​និង​ឯកសារ​សារពើពន្ធ
សមាជិក​នៃ​សម្ព័ន្ធកាតូលិក​ដើម្បីមនុស្សធម៌​និង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ (CACD) បាន​រៀបចំ​ជំនួប​​លើក​ទី​២​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៣​នេះ​នៅ​ទីស្នាក់ការ​កណ្តាល​របស់​អង្គការការីតាសកម្ពុជានារាជធានីភ្នំពេញ​ ដើម្បី​ឈ្វេងយល់​បន្ថែមអំពី​ច្បាប់និង​ការរៀបចំ​ឯកសារ​​សារពើពន្ធចំពោះ​ស្ថាប័ន​អង្គការ​ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​​ ដែល​មានវាគ្មិន​ពី​ស្ថាបន​ចំនួន​២​គឺ​អ្នកស្រី ប្រាក់ កែវ​គង្គា មក​ពី​គណៈកម្មាធិការ​សហប្រតិបត្តិការ​ដើម្បី​កម្ពុជា និង​លោក​បាប៊ូឡាល ប៉ារីហា (Babulal Parihar) ​មក​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ឡក់ឆាន​កម្ពុជា (Lochan & Co (Cambodia) Company Limited)។ ក្នុងពិធីបើក​កម្មវិធី​ជំនួប លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ​ជ្មីត​ហស្លេ គណៈ​កម្មការនាយក​នៃCACD​ មានប្រសាសន៍​ទៅ​កាន់​អង្គប្រជុំ​ដែលមានសមាជិក​ជិត​៥០នាក់កាលពី​ម្សិលមិញ​ថា នៅក្នុង​ថ្ងៃនេះ
លោកអូលីវីយ៉េ៖ នេះ​ជា​លើកទី១​និង​ចុង​ក្រោយ​ដែល​យើង​ទទួល​ព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត​
«នៅពេលដែលយើងទទួលព្រះកាយ សូមឱ្យយើង​នឹកថា​ជា​លើក​ទីមួយ​ដែល​យើង​ទទួល​ព្រះកាយព្រះគ្រីស្តនៅក្នុងជីវិត ដែលជាព្រះកាយតែមួយ និងជាថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​ដែល​​យើង​ទទួល​ព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត។» នេះជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​អភិបាល​ព្រះសហគមន៍​​ភូមិភាគភ្នំពេញ​ក្នុង​ឱកាសបុណ្យគោរពព្រះកាយនិង​ព្រះលោហិត​ព្រះគ្រីស្ត​ នាថ្ងៃ​ទី១១ មិថុនា​នៅព្រះវិហារ​ព្រះកុមារយេស៊ូ​បឹង​ទំពុននារ​រាជធានី​ភ្នំពេញ។ លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ​បន្ថែម​ថា ធ្វើ​យ៉ាង​នេះ គឺ​ដើម្បីឲ្យយើង​​​ខិត​ខំ​រស់​នៅ​អស់​ពី​សេចក្ដី​ស្រឡាញ់​ និង​ធ្វើ​ជា​សាវ័ក​​របស់ព្រះយេស៊ូគ្រីស្ត។ ក្នុងថ្ងៃនោះដែរ លោកអភិបាល​ព្រះសហគមន៍​បាន​ផ្ដល់​អគ្គសញ្ញា​លាប​ថ្ងាស​ដល់​បេក្ខជន​១៦នាក់ និង​១៣នាក់​ផ្សេងទៀត​​ទទួល​អគ្គសញ្ញា​ព្រះកាយ​ព្រះគ្រីស្ត​លើក​ដំបូង។ ​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េមានប្រសាសន៍ថា ព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត​នាំ​ឲ្យយើង​ ក្លាយ​ជា​គ្រួសារ​តែមួយដែលមានព្រះយេស៊ូជាសិរសា យើងអាចនិយាយ​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅមក យល់ចិត្តគ្នា និងលើកលែងទោសឱ្យ​គ្នាទៅវិញទៅមក ទោះបីជា​ពិភពលោក ​សង្គម និងគ្រួសារ​របស់យើង​បាក់បែក​គ្នា​ក៏ដោយ​។ លោក​បន្ថែមថា
ជំទង់និងកុមារ២០នាក់ទទួលព្រះកាយជាលើកដំបូងនៅព្រះសហគមន៍ភ្នំពេញថ្មី
គ្រូអប់រំជំនឿ​នៃ​ព្រះវិហារ​សន្តសិលានិង​សន្តប៉ូល ភ្នំពេញថ្មីបានរៀបចំ​ពិធី​ទទួល​ព្រះកាយ​ព្រះគ្រីស្តលើក​ដំបូង​ដល់​កុមារនិង​ជំទង់​​ចំនួន​២០នាក់ ក្នុងឱកាស​បុណ្យ​គោរព​ព្រះកាយនិងព្រះ​លោហិត​​​ព្រះគ្រីស្ត ក្រោមអធិបតីភាព​លោកបូជាចារ្យ អ៊ុន​ សុន និងលោកឧបដ្ឋាក ជួរ ដាម៉ូ រួមជាមួយគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមយ៉ាង​ច្រើន​កុះករ កាលព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ។ លោកឧបដ្ឋាក​ ជួរ ដាម៉ូ​ បាន​មានប្រសាសន៍​ក្នុងធម្មទេសនា​ក្នុងថ្ងៃនោះ​ថា ព្រះកាយនិងព្រះលោហិតរបស់​ព្រះគ្រីស្តមានតួនាទីសំខាន់សម្រាប់ជីវិតរបស់យើងម្នាក់ៗ ដោយបាន​ជួយពង្រឹងផ្លូវវិញ្ញាណនិងធ្វើឱ្យចិត្ត​យើង​​រឹងមាំជាងមុន។ លោក​បន្ថែមថា​ ពេលដែលយើង​បាក់​​ទឹកចិត្តឬខឹងឪពុកម្តាយ សូម​ប្អូនៗ​ចេះអធិដ្ឋាននិងនឹកដល់ព្រះយេស៊ូដែលបានបូជាព្រះជន្មសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នានៅលើពិភពលោកទាំងមូល។ លោកបន្តថា ព្រះកាយព្រះគ្រីស្តបានជួយរំលឹកយើងម្នាក់ៗថា ព្រះយេស៊ូកំពុងគង់នៅជាមួយយើងជានិច្ចហើយពេលដែលទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្ត
ព្រះយេស៊ូជាសេចក្តីសុខសាន្ត​របស់​យើង
«ព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធជាដង្ហើមចូលទៅក្នុងដួងចិត្តរបស់យើង ដើម្បីឱ្យ​យើងរស់​នៅ​ជា​គ្រីស្ត​បរិស័ទ ហើយ ​ជា​ការអស្ចារ្យដែលយើងទទួលដោយមានកម្លាំងប្រកាស និងធ្វើ​ជាសាក្សី​អំពី​សេចក្ដី​​ពិត​​នៅ​ក្នុង​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន​នេះ ដោយមានសេចក្ដីអង់អាច ដឹងខុសដឹងត្រូវ និង​ស្គាល់​សេចក្ដី​ពិត។»​ នេះជា​ប្រសាសន៍​របស់​លោក​អភិបាល​ អូលីវីយ៉េ​ នៅក្នុងធម្មទេសនានៅថ្ងៃ​បុណ្យ​ព្រះវិញ្ញាណ​យាង​មក។ ក្នុង​ធម្មទេសនាដដែលនេះលោក​អភិបាល​​​បាន​ក្រើន​រំឭក​​​ទៅកាន់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​​​ទាំងអស់​ ឱ្យ​អរ​ព្រះ​គុណ​​ព្រះជាម្ចាស់​ដែល​ប្រទាន​​ព្រះវិញ្ញាណ​ដ៏វិសុទ្ធ និង​ណែនាំ​ឱ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​រិះគិត​ពិចារណា​អំពី​អត្ថន័យ​នៃ​ជីវិតជាគ្រីស្តបរិស័ទ។ មានប្រសាសន៍​ទៅ​កាន់​ បេក្ខជន​ចំនួន​៥៥​នាក់ ដែល​បាន​ត្រៀម​ខ្លួន​ទទួល​អគ្គសញ្ញាលាប​ថ្ងាស​ពី​លោក​នៅ​ក្នុងព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប​ផ្សារតូច នារាជ​ធានីភ្នំពេញ​ថ្ងៃនេះ លោកអភិបាល​និយាយថា  ជីវិត​របស់​យើង​រក​​ឃើញ​សេចក្ដីសុខសាន្ត គឺនៅពេល​មាន​​ព្រះយេស៊ូ​។ លោក​បន្ត​ថា សេចក្ដី​សុខសាន្តដែលយើងទទួលពីព្រះជាម្ចាស់ គឺ​ព្រះ​វិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ​ដែលយើងទទួលណែនាំឱ្យ​យើង​ឈ្នះ​គ្រប់អារម្មណ៍​ គ្រប់កាលៈ​ទេសៈ​ដែល​យើង​​ជួប​ដោយ​ចូល​យ៉ាងជ្រៅ​ដើម្បីឱ្យ​យើង​ស្ងប់ស្ងាត់​នៅ​ក្នុងដួងចិត្តគ្រប់ពេលវេលា។