គ្រីស្តបរិស័ទ​កាតូលិក​ចូលរួម​ប្រកួត​ពានរង្វាន់សហគ្រិន​ថ្នាក់​ជាតិ​លើកទី៤
បេក្ខជន​២០រូប​មក​ពី​បណ្តាខេត្ត​នានា​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដែលសុទ្ធ​សឹង​ជា​សហគ្រិន​ជនជាតិ​កម្ពុជា​ខ្នាត​តូច​និង​ធម្យម​ បាន​ចូលរួម​ប្រកួត​ប្រជែង​គ្នា​​ដើម្បី​យក​ពាន​រង្វាន់​សហគ្រិន​ថ្នាក់ជាតិ​ឆ្នាំ​២០២៣ ដែល​រៀបចំ​ដោយ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​សហគ្រិន​ភាព​និង​នវានុវត្តន៍​ ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្តទៅនៅ​សណ្ឋាគារ​កាំបូឌីយ៉ាណា នាទីក្រុង​ភ្នំពេញ​កាលពីថ្ងៃទី​១៥ ខែ​វិច្ឆិកា​ម្សិលមិញនេះ។ ពានរង្វាន់​សហគ្រិន​ថ្នាក់ជាតិ​នេះ បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២០ និង​ធ្វើឡើង​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ ដែលមានគោលបំណង​លើកកម្ពស់​ការយល់ដឹង​អំពី​តួនាទី​សំខាន់ៗ​របស់​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​នៅកម្ពុជា  និង​ពង្រឹង​និង​ពង្រីក​ភាពជា​ដៃ​គូ​រវាង​វិស័យ​សាធារណៈ និង​វិស័យ​ឯកជន​ និង​ទំនួល​ខុស​ត្រូវ​សង្គម​តាមរយៈ​ការ​កសាង​អនាគត​សហគ្រិន​នៅ​កម្ពុជា។ ការ​ប្រកួត​នេះ​មាន​២​ដំណាក់កាល គឺ​ដំបូង​ បេក្ខជន​ទាំងអស់​ត្រូវ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​សហគ្រាស​របស់​ខ្លួន​ចំនួន​៨នាទី​ ដោយ​មាន​គណៈកម្មការ​ដាក់ពិន្ទុ​ជូន​ ដើម្បី​ជម្រុះ​យក​ចំនួន​១០នាក់​។ ដំណាក់កាលទី​២ គឺ​បេក្ខជន​ជាប់​លំដាប់​ទាំង​១០ ត្រូវ​ឆ្លើយ​នឹង​សំណួរ​មួយ​ចំនួន​របស់​គណៈកម្មការ​ដាក់​ពិន្ទុ។ កម្មវិធីប្រកួត​ប្រជែង​ឆ្នាំ​ទី៤នេះ ​មាន​ការចូលរួម​ពីសហគ្រិន​គ្រប់​ស្រទាប់​វិស័យ គឺមានទាំងការ​កែច្នៃ​​ចំណីអាហារ
សន្តីតេរេសា​ជួយគ្រីស្តបរិស័ទ​រក​ឃើញ​អំណរសប្បាយ​ពេញ​លក្ខណៈ
លោកអភិបាល​ព្រះសហគមន៍​ណែនាំ​គ្រីស្តបរិស័ទ​ឲ្យ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ប្រណិប័តន៍​ជំនឿ​តាម​សន្តី​តេរេសា​នៃ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ។ ក្នុង​បុណ្យ​​​ខួប​១៥០​ឆ្នាំ​នៃ​កំណើត​របស់​សន្តី​តេរេសា​នៃ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ ​លោក​អភិបាល​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ មានប្រសាសន៍​នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​សិលា​និង​សន្ត​ប៉ូលនៅ​រាជធានីភ្នំពេញ​ នា​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែតុលា ដោយ​ឲ្យ​គ្រីស្តបរិស័ទ​រិះគិត​អំពី​របៀប​ដែល​​​សន្តី​តេរេសា​​បានបង្ហាញអំពី​ព្រះ​យេស៊ូ គឺព្រះអង្គ​មិន​សុំ​ឱ្យយើង​ធ្វើសេចក្ដីអស្ចារ្យ​បំផុត ប៉ុន្តែសូមឱ្យ​យើងលះបង់​ដើម្បី​​ស្រឡាញ់​​​ និងដឹងគុណ​ព្រះជាម្ចាស់​ដែលស្រឡាញ់​ ​បង្កើត និងធ្វើដំណើរជាមួយយើងប្រចាំថ្ងៃ។ លោក​អភិបាល ណែនាំ​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ចេះបង្ហាញ​អំណរសប្បាយ​ដ៏​ពេ​ញ​លក្ខណៈ​គឺ​ ទទួលស្គាល់​វត្តមាន​របស់​ព្រះជាម្ចាស់នៅក្នុងជីវិតរបស់យើងផ្ទាល់ ​នៅ​ពេល​ចូល​អភិបូជា​ប្រចាំថ្ងៃ ទទួលព្រះកាយ​ព្រះគ្រីស្ត​​ឲ្យ​យើង​​ពោរពេញ​ដោយអំណរសប្បាយ និងពេញ​ដោយ​កម្លាំង​និងច្រៀង​លើក​តម្កើង​សិរីរុង​រឿង​របស់​ព្រះជាម្ចាស់។ លោកអភិបាល​បាន​ជំរុញ​ឲ្យ​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​រិះគិត​អំពី​ការទទួល​ព្រះកាយ ដូច​សន្តីតេរេសា ដោយ​យល់​ថា ព្រះយេស៊ូគ្រីស្តផ្ទាល់កំពុងតែឱបនឹងថើប ហើយឲ្យ​យើងពោរពេញ​ទៅ​ដោយអំណរសប្បាយនិងសេចក្ដីសុខ។
លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ​ លើកពី​គំរូ​​៦​ចំណុចរបស់​​សន្តហ្វ្រង់​ស៊ីស្កូអាស៊ីស៊ី
ក្នុង​ឱកាស​បុណ្យ​រំលឹក​សន្តហ្វ្រង់​ស៊ីស្កូអាស៊ីស៊ី​កាលពីថ្ងៃទី​៤ ខែ​តុលា​នេះលោក​អភិបាល​បាន​ដាស់​តឿន​ឱ្យ​​ពិចារណាអំពី គម្រោងការរបស់ព្រះយេស៊ូ​ដែល​មាន​សម្រាប់​ជីវិតគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ តាមរយៈ​បទពិសោធជីវិត​នៃជំនឿ​របស់​សន្ត​ហ្វ្រង់​ស៊ីស្កូ។ សន្ត​ហ្រ្វង់​ស៊ីស្កូ មាន​វត្ត​មាន​នៅ​ក្នុង​ពិភពលោក​នេះ​ក្នុង​ឆ្នាំ​​១២០០ ត្រូវនឹង ៨០០ឆ្នាំមុនគឺ លោក​មាន​ទស្សនៈ​បង្កើត​ពិភព​ថ្មី​តាម​ព្រះហឫទ័យរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ដោយណែនាំឱ្យមនុស្ស​​មានរបៀបរស់​នៅ​ថ្មី​ក្នុងសង្គម​ ​ដើម្បីទទួល​​ព្រះរាជ្យរបស់ព្រះជាម្ចាស់ដែល​ជិត​មកដល់។ ថ្លែង​ក្នុងធម្មទេសនា នៅ​ព្រះវិហារ​​សន្តយ៉ូសែប ទួលក្រសាំង លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ណែនាំ​ឲ្យគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ យក​គំរូ​សន្ត​ហ្វ្រង់ស៊ីស្កូចំនួន​៦​ចំណុច​សំខាន់ៗគឺ ទី១ ត្រូវ​ចេះ​ស្តាប់​ព្រះយេស៊ូដោយ​អធិដ្ឋាន​នៅ​មុខ​ឈើឆ្កាង​ព្រះយេស៊ូ​ដែល​អាច​រក​ឃើញ​វត្តមានរបស់​ព្រះជាម្ចាស់​នៅក្នុង​ដួង​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន។ ទី២​ ត្រូវ​ដាក់ចិត្ត​ជា​អ្នក​ក្រខ្សត់​ទើបមានសុភមង្គល ដូចសន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ ដែល​យកភាពក្រីក្រធ្វើជាប្រពន្ធ រស់នៅជាមួយ​មនុស្ស​ដែល​គាត់ជួប​នៅ​តាម​ផ្លូវ។
ជំទង់ភូមិភាគភ្នំពេញឈ្វេងយល់ពី​អាហារ​និង​ប្រកួត​ស្នាដៃអាហារ
ក្រុម​ជំទង់ចំនួន​១៧០នាក់ ក្នុង​ព្រះសហគមន៍​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ បាន​ចូលរួម​សិក្សា​និង​ប្រឡង​ប្រជែងគ្នា បង្កើត​ស្នាដៃ​ធ្វើ​ម្ហូប​អាហារ​ កាលពីថ្ងៃទី ២៩ ដល់​ថ្ងៃ ទី១ ខែតុលា នៅ​មជ្ឈ​មណ្ឌល​ភូមិភាគ​​ភ្នំពេញ នារាជធានីភ្នំពេញ។ លោក​ស៊ាន់ សារឿន ជា​ប្រធាន​ការិយាល័យ​កុមារ​ជំទង់​និងយុវជន​នៃ​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ​ ដែល​បាន​រៀបចំ​កម្មវិធីនេះ​ឡើង​​បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា កម្មវិធី​នេះ​រៀបចំឡើងរវាង​៣​ឆ្នាំ​ម្តង ដែល​មាន​ប្រធាន​បទបី​សំខាន់ៗវិលជុំ គឺ​ស្នាដៃខ្ញុំ ទេពកោសល្យ​របស់ជំទង់ និង​ ជំទង់ចូលរួម​ក្នុង​បរិស្ថាន។ ក្នុង​ឆ្នាំ​នេះ មានប្រធានបទ​គឺ ​ស្នាដៃម្ហូបខ្ញុំ ដែលឱ្យ​ជំទង់​ទាំងអស់ចាប់​អារម្មណ៍​ពី​សមត្ថភាព
លោក​បូចារ្យ​​ប៉ូល វិនកាន់ និង​លោក​បូជាចារ្យ​អន់តូនី ថៃរតនៈ (ប៊ុនលី) បាន​ថ្វាយ​អភិបូជា​លើក​ដំបូង​រួម​ជាមួយ​លោកអភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ នៃ​ភូមិភាគ​ភ្នំពេញ ​​នៅព្រះវិហារសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ សាវីយ៉េ ចំប៉ា នៃមណ្ឌលសកម្មភាពមេគង្គ កាលពីថ្ងៃទី២៤ខែកញ្ញា មានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ។ ប៉ូល វិនកាន់ មាន​ប្រសាសន៍​ថា «នៅថ្ងៃនេះខ្ញុំមានអំណរសប្បាយដែលបានមកភូមិស្រុកកំណើតដើម្បីថ្វាយអភិបូជាជាលើកដំបូង ដើម្បីអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់ការត្រាស់ហៅ និងទី២អរគុណ​​ព្រះសហគមន៍ ពុកម៉ែបងប្អូនដែលតែងតែគាំទ្រតាមរយៈការអធិដ្ឋាន និងតាម​មធ្យោបាយផ្សេងៗ។ នេះជាកម្លាំងនឹងជាអំណរសប្បាយសម្រាប់ខ្ញុំយ៉ាងពិតប្រាកដ»។ ក្នុងធម្មទេសនា លោកបូជាចារ្យ
លោក វី សំណាង៖ សង្គហៈ​ ​យុត្តិធម៌​ និង​មេត្តាករុណាត្រូវ​ដើរ​ទន្ទឹម​គ្នា
នៅ​ក្នុង​អភិបូជា​លើក​ដំបូង​ លោក​បូជាចារ្យ​ថ្មី យ៉ូហានបាទីស្ទ វី សំណាង និយាយ​ទៅ​កាន់​គ្រីស្ត​បរិស័ទ​ថា «ការធ្វើសង្គហ: និងយុត្តិធម៌ត្រូវតែ​ធ្វើ​ដំណើរ​គ្នាជាមួយនឹងមេត្តាករុណាផងដែរ។» លោក​មាន​ប្រសាសន៍​នេះ​នៅ​ព្រះវិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​បឹង​ទំពុន នារាជធានីភ្នំពេញ ក្នុង​ពិធី​​អភិបូជាលើក​ដំបូង​របស់​លោក​​នាថ្ងៃទី​២៤ ខែ​កញ្ញាកន្លងទៅ។ លោក​បន្ថែម​ទៀតថា សូមឱ្យយើងនៅទីនេះមានចិត្តមេត្តា​ករុណា​ដូចព្រះជាម្ចាស់ ដោយ​គ្រប់ពេលវេលា​យើង​ថ្លឹងថ្លែង​ពិចារណា​ ដោយ​​ឱ្យ​ព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធ​បំភ្លឺ​នូវ​កិច្ចការដែលយើងធ្វើ។ នៅ​ក្នុង​ឱកាសអភិបូជាលើក​ដំបូង​​​នេះ​ដែរ អ្នក​ស្រី ភោគ​ សុម៉ានី គ្រីស្ត​បរិស័ទ​នៅ​ព្រះ​វិហារ​ព្រះកុមារ​យេស៊ូ​​រៀប​រាប់​ថា ក្នុង​នាម​ជាគ្រីស្ត​បរិស័ទ​ យើង​ត្រូវ​ទទួល​ពាក្យ​ «សមធម៌»​ ឱ្យ​បាន​ច្រើន​ជាង​«សមភាព»។
លោក​វីសំណាង៖បូជាចារ្យជា​ឧបករណ៍​របស់​ព្រះជាម្ចាស់​
នៅ​ក្នុង​អភិបូជាលើកដំបូងនៅព្រះវិហារសន្តីម៉ារី តួតាំង នៃមណ្ឌលសកម្មភាព​    មេគង្គ​ដែលជាទីកន្លែងកំណើត លោកបូជាចារ្យ​ យ៉ូហាន បាទីស្ត វី សំណាង ឲ្យដឹងថា«ខ្លួនខ្ញុំលែងជាកម្មសិទ្ធខ្លួនខ្ញុំទៀតហើយ រាល់ពាក្យសម្ដី កាយវិការ ដៃជើងអ្វីៗទាំងអស់ជារបស់ព្រះគ្រីស្ត។» ក្នុងធម្មទេសនា​នារសៀល​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​កញ្ញា លោក​បូជាចារ្យ​ថ្មី មាន​ប្រសាសន៍ទៀតថា  ដូច្នេះលោក​ជា​ឧបករណ៍របស់ព្រះជាម្ចាស់​ ជាឧបករណ៍នៃធម៌មេត្តាករុណារបស់ព្រះជាម្ចាស់។ លោក​បាន​អធិដ្ឋាន​សូម​ឲ្យ​អ្វី​ដែល​លោក​ធ្វើ គឺដើម្បី​លើកតម្កើងព្រះគ្រីស្ត និង​ឱ្យគ្រីស្ត​បរិសមើល​ឃើញ​វត្តមាន​ព្រះអង្គ​ក្នុង​រូបកាយ​របស់​គាត់​ជា​បូជាចារ្យ​ដែរ។ លោក​បូជាចារ្យ​ថ្មី បាន​ថ្វាយ​អភិបូជាលើក​ដំបូង​នេះអម​ដោយ​លោក​អភិបាល​អូលីវីយ៉េ ជ្មីត​ហស្លេ​
ព្រះសហគមន៍​រំលឹក​ចំណង​មិត្ត​ភាព​៥០០​ឆ្នាំ​នៅ​កម្ពុជា
សាសនិក​ដែល​ក្នុងនោះ​មាន​សិស្សនិស្សិត​ សាស្ត្រាចារ្យ និង​អ្នកបួស​ប្រមាណ​ជិត​៨០នាក់ បាន​ចូលរួម​សន្និសីទគរុសភាស្ដីពីមិត្តភាព៥០០ឆ្នាំ៖ ព្រះសហគមន៍​គ្រីស្តសាសនា​និងព្រះ​រាជា​ណាចក្រកម្ពុជា ដែល​ រៀបចំឡើងដោយសមាគមបេសកជនបារាំង រួមជាមួយ​សមាគមអ្នកប្រវត្តិសាស្ត្រកម្ពុជា និង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ​  ក្នុងគោលបំណងចង់ផ្ដោតសំខាន់លើទំនាក់ទំនង​រវាង ​ព្រះរាជា​ណាចក្រ​​កម្ពុជា​និងព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ និង​ចង​ក្រង​ឯកសារ​ប្រវត្តិសាស្ត្រសម្រាប់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​នៅកម្ពុជា។ អង្គសន្និសីទនេះ​ធ្វើឡើង​កាល​ពីថ្ងៃទី​១៤ ខែ​កញ្ញាកន្លងទៅ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទភ្នំពេញ នារាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដោយមាន​វាគ្មិន​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​​ជា​សាស្ត្រាចារ្យ អ្នកស្រាវជ្រាវ​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ​និង​បូជាចារ្យ​កាតូលិក​​បាន​ឡើង​ធ្វើ​បទបង្ហាញ​អំពី​របប​គំហើញ​ថ្មីៗ​និង​ឯកសារ​កាលប្រវត្តិ​ដែល​ទាក់​ទង​នឹង​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​នៅ​កម្ពុជា​។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសាន វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ​ យុវជន​និង​កីឡា និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ភិបាល​នៃ​សកលវិទ្យាល័យ​ភូមិភ្នំពេញ​
បេក្ខជនចំនួន១៩នាក់បាន​សុំ​ចូល​ព្រះសហគមន៍​ (ជំហានទី១) នៅ​ព្រះវិហារ​សន្តីម៉ារី​ញញឹម​ចំការទៀង​ក្នុងមណ្ឌល​សកម្មភាព​តាកែវ កាលពីថ្ងៃទី​៣ ខែ​កញ្ញា​កន្លង​ទៅ​ក្រោម​អធីបតីភាព​របស់​លោក​អភិបាល​ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ​ រួម​ជាមួយ​គ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមប្រមាណ​​​ជា៥០នាក់។ តាម​កម្មវិធី​អប់រំ​ជំនឿ​របស់​ព្រះសហគមន៍កាតូលិក​កម្ពុជា ពិធី​ជំហានទី​១​គឺ​ជា​ជំហាន​ដំបូង​ ដើម្បី​ឲ្យ​អ្នក​ឈ្វេងយល់​ជំនឿ​ប្រកាស​អំពី​គោល​បំណង​របស់​ខ្លួន​ និង​សុំ​ចូលរួម​ជាមួយព្រះសហគមន៍កាតូលិក​ ដោយ​ប្រកាសដោយ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ថា «ខ្ញុំ​សូម​យក​​ព្រះគ្រីស្តជាទីពឹង ខ្ញុំ​យក​ព្រះបន្ទូលជាទីពឹង ខ្ញុំយកព្រះសហគមន៍ជាទីពឹង»។ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ មានប្រសាសន៍ក្នុងធម្មទេសនាថា កាយវិកា​របស់​បេក្ខជន​ម្នាក់ៗ ដែល​បាន​​លុត​ជង្គង់នៅមុខឈើឆ្កាងនិង​ប្រកាស​ពាក្យ​សន្យារបស់​ខ្លួន ណែនាំឱ្យយើងនឹក​ឃើញអំពីជីវិតរបស់យើងជាគ្រីស្តបរិស័ទ ដែល​ត្រូវផ្ដល់សក្ខីភាពគ្រប់ពេល​​វេលា នៅក្នុងការងារ
កុមារចូលរួម​បោះជំរំ​​​ដើម្បី​ស្គាល់​ខ្លួនឯង ព្រះជាម្ចាស់ និង​អ្នក​ជុំវិញ​
កុមារ​គ្រីស្តបរិស័ទជិត​១០០នាក់ ​ដែល​មាន​អាយុ​ចន្លោះ​ពី​១១ដល់​១៧ឆ្នាំមកពី​​​​ព្រះសហគមន៍​ចំនួន​៨ ក្នុង​​មណ្ឌល​សកម្មភាព​​ភ្នំពេញ​ខាង​ជើង​ ចូល​រួមបោះ​​ជំរំ​ក្រោម​ប្រធានបទ «ជាអ្នក ជាខ្ញុំ ជាយើង» ដើម្បី​ស្គាល់​ខ្លួន​ឯង ពង្រឹង​ទំនាក់​ទំនង​ជាមួយ​ព្រះជាម្ចាស់​ក៏​ដូច​ជាមនុស្ស​ជុំវិញ​ និង​មាន​អំណរ​សប្បាយ​​រួមគ្នា​ក្នុង​ឱកាស​វិស្សមកាល​។​ កម្ម​វិធី​នេះ​ប្រព្រឹត្តទៅ​​នៅ​ព្រះវិហារ​សន្ត​យ៉ូសែប​ផ្សារតូច​នារាជធានីភ្នំពេញ ណែនាំ​​ដោយ​ក្រុម​យុវជន​កាតូលិក​មណ្ឌលសកម្មភាព​ភ្នំពេញ​ខាងជើង នា​ថ្ងៃ​ទៅ​៣១​ ខែ​សីហា ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣ ខែកញ្ញា។ ​ដូចគ្នា​ផងដែរ លោក​ប៉ូល រ៉ាវី សុភារ៉ុង ជាសមាជិកគណៈកម្មការ​សម្របសម្រួល​និង​ជា​ប្រធាន​ក្រុម​ពិធីករក្នុងកម្មវិធី​បោះជំរំកុមារនេះ​ និយាយ​ថា កម្មវិធីនេះ គឺឲ្យ​កុមារ​ស្គាល់​ពី​អត្ថន័យ​និង​ទំនាក់​ទំនង​រវាង​«អ្នក» គឺ​រវាង​ព្រះជាម្ចាស់​និង​កុមារផ្ទាល់​​
មណ្ឌល​លីនដាល់វា​​ផ្តល់​ការអប់រំ​និង​ថែទាំ​កុមារ​ក្រីក្រ​
អគារ​កម្ពស់​២​ជាន់ បាន​ស្ថាបនា​ឡើង​ដើម្បី​​ទទួល​ថែទាំ​កុមារ​តូច​ ដែល​ភាគ​ច្រើន​ជា​កូនៗ​របស់​កម្មករ-ការិនី​រោង​ចក្រ​កាត់ដេរ នៅ​​ក្នុងភូមិព្រៃទាទី១ សង្កាត់ចោមចៅទី៣​ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ នារាជធានីភ្នំពេញ​ ត្រូវ​បាន​ដាក់​សម្ពោធ​ឲ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​ ក្រោមអធិបតីភាព លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ និងបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទនិង​ពុទ្ធបរិស័ទ​ចូលរួមប្រមាណជា១០០នាក់។កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ។ អគារ​ថ្មី​នេះ មាន​ឈ្មោះ​ថា​មណ្ឌលលីនដាល់វា ដែល​គ្រប់​គ្រង​ដោយ​​ក្រុមគ្រួសារបុត្រីនៃមេត្តាករុណាកម្ពុជា។ ក្នុងពិធី​សម្ពោធ ដោយ​មាន​ពិធី​ថ្វាយ​អភិបូជាអរព្រះគុណ​ព្រះជាម្ចាស់ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ