គ្រីស្តបរិស័ទកាតូលិកចូលរួមប្រកួតពានរង្វាន់សហគ្រិនថ្នាក់ជាតិលើកទី៤
បេក្ខជន២០រូបមកពីបណ្តាខេត្តនានានៃប្រទេសកម្ពុជា ដែលសុទ្ធសឹងជាសហគ្រិនជនជាតិកម្ពុជាខ្នាតតូចនិងធម្យម បានចូលរួមប្រកួតប្រជែងគ្នាដើម្បីយកពានរង្វាន់សហគ្រិនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២៣ ដែលរៀបចំដោយវិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាពនិងនវានុវត្តន៍ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅនៅសណ្ឋាគារកាំបូឌីយ៉ាណា នាទីក្រុងភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែវិច្ឆិកាម្សិលមិញនេះ។ ពានរង្វាន់សហគ្រិនថ្នាក់ជាតិនេះ បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ២០២០ និងធ្វើឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដែលមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីតួនាទីសំខាន់ៗរបស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមនៅកម្ពុជា និងពង្រឹងនិងពង្រីកភាពជាដៃគូរវាងវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន និងទំនួលខុសត្រូវសង្គមតាមរយៈការកសាងអនាគតសហគ្រិននៅកម្ពុជា។ ការប្រកួតនេះមាន២ដំណាក់កាល គឺដំបូង បេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវធ្វើបទបង្ហាញអំពីសហគ្រាសរបស់ខ្លួនចំនួន៨នាទី ដោយមានគណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុជូន ដើម្បីជម្រុះយកចំនួន១០នាក់។ ដំណាក់កាលទី២ គឺបេក្ខជនជាប់លំដាប់ទាំង១០ ត្រូវឆ្លើយនឹងសំណួរមួយចំនួនរបស់គណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុ។ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងឆ្នាំទី៤នេះ មានការចូលរួមពីសហគ្រិនគ្រប់ស្រទាប់វិស័យ គឺមានទាំងការកែច្នៃចំណីអាហារ
សន្តីតេរេសាជួយគ្រីស្តបរិស័ទរកឃើញអំណរសប្បាយពេញលក្ខណៈ
លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ណែនាំគ្រីស្តបរិស័ទឲ្យយកចិត្តទុកដាក់ប្រណិប័តន៍ជំនឿតាមសន្តីតេរេសានៃព្រះកុមារយេស៊ូ។ ក្នុងបុណ្យខួប១៥០ឆ្នាំនៃកំណើតរបស់សន្តីតេរេសានៃព្រះកុមារយេស៊ូ លោកអភិបាលព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ មានប្រសាសន៍នៅព្រះវិហារសន្តសិលានិងសន្តប៉ូលនៅរាជធានីភ្នំពេញ នាថ្ងៃទី១ ខែតុលា ដោយឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទរិះគិតអំពីរបៀបដែលសន្តីតេរេសាបានបង្ហាញអំពីព្រះយេស៊ូ គឺព្រះអង្គមិនសុំឱ្យយើងធ្វើសេចក្ដីអស្ចារ្យបំផុត ប៉ុន្តែសូមឱ្យយើងលះបង់ដើម្បីស្រឡាញ់ និងដឹងគុណព្រះជាម្ចាស់ដែលស្រឡាញ់ បង្កើត និងធ្វើដំណើរជាមួយយើងប្រចាំថ្ងៃ។ លោកអភិបាល ណែនាំឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទចេះបង្ហាញអំណរសប្បាយដ៏ពេញលក្ខណៈគឺ ទទួលស្គាល់វត្តមានរបស់ព្រះជាម្ចាស់នៅក្នុងជីវិតរបស់យើងផ្ទាល់ នៅពេលចូលអភិបូជាប្រចាំថ្ងៃ ទទួលព្រះកាយព្រះគ្រីស្តឲ្យយើងពោរពេញដោយអំណរសប្បាយ និងពេញដោយកម្លាំងនិងច្រៀងលើកតម្កើងសិរីរុងរឿងរបស់ព្រះជាម្ចាស់។ លោកអភិបាលបានជំរុញឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទរិះគិតអំពីការទទួលព្រះកាយ ដូចសន្តីតេរេសា ដោយយល់ថា ព្រះយេស៊ូគ្រីស្តផ្ទាល់កំពុងតែឱបនឹងថើប ហើយឲ្យយើងពោរពេញទៅដោយអំណរសប្បាយនិងសេចក្ដីសុខ។
លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ លើកពីគំរូ៦ចំណុចរបស់សន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូអាស៊ីស៊ី
ក្នុងឱកាសបុណ្យរំលឹកសន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូអាស៊ីស៊ីកាលពីថ្ងៃទី៤ ខែតុលានេះលោកអភិបាលបានដាស់តឿនឱ្យពិចារណាអំពី គម្រោងការរបស់ព្រះយេស៊ូដែលមានសម្រាប់ជីវិតគ្រីស្តបរិស័ទ តាមរយៈបទពិសោធជីវិតនៃជំនឿរបស់សន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ។ សន្តហ្រ្វង់ស៊ីស្កូ មានវត្តមាននៅក្នុងពិភពលោកនេះក្នុងឆ្នាំ១២០០ ត្រូវនឹង ៨០០ឆ្នាំមុនគឺ លោកមានទស្សនៈបង្កើតពិភពថ្មីតាមព្រះហឫទ័យរបស់ព្រះជាម្ចាស់ ដោយណែនាំឱ្យមនុស្សមានរបៀបរស់នៅថ្មីក្នុងសង្គម ដើម្បីទទួលព្រះរាជ្យរបស់ព្រះជាម្ចាស់ដែលជិតមកដល់។ ថ្លែងក្នុងធម្មទេសនា នៅព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែប ទួលក្រសាំង លោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ ណែនាំឲ្យគ្រីស្តបរិស័ទ យកគំរូសន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូចំនួន៦ចំណុចសំខាន់ៗគឺ ទី១ ត្រូវចេះស្តាប់ព្រះយេស៊ូដោយអធិដ្ឋាននៅមុខឈើឆ្កាងព្រះយេស៊ូដែលអាចរកឃើញវត្តមានរបស់ព្រះជាម្ចាស់នៅក្នុងដួងចិត្តរបស់ខ្លួន។ ទី២ ត្រូវដាក់ចិត្តជាអ្នកក្រខ្សត់ទើបមានសុភមង្គល ដូចសន្តហ្វ្រង់ស៊ីស្កូ ដែលយកភាពក្រីក្រធ្វើជាប្រពន្ធ រស់នៅជាមួយមនុស្សដែលគាត់ជួបនៅតាមផ្លូវ។
ជំទង់ភូមិភាគភ្នំពេញឈ្វេងយល់ពីអាហារនិងប្រកួតស្នាដៃអាហារ
ក្រុមជំទង់ចំនួន១៧០នាក់ ក្នុងព្រះសហគមន៍ភូមិភាគភ្នំពេញ បានចូលរួមសិក្សានិងប្រឡងប្រជែងគ្នា បង្កើតស្នាដៃធ្វើម្ហូបអាហារ កាលពីថ្ងៃទី ២៩ ដល់ថ្ងៃ ទី១ ខែតុលា នៅមជ្ឈមណ្ឌលភូមិភាគភ្នំពេញ នារាជធានីភ្នំពេញ។ លោកស៊ាន់ សារឿន ជាប្រធានការិយាល័យកុមារជំទង់និងយុវជននៃភូមិភាគភ្នំពេញ ដែលបានរៀបចំកម្មវិធីនេះឡើងបានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើងរវាង៣ឆ្នាំម្តង ដែលមានប្រធានបទបីសំខាន់ៗវិលជុំ គឺស្នាដៃខ្ញុំ ទេពកោសល្យរបស់ជំទង់ និង ជំទង់ចូលរួមក្នុងបរិស្ថាន។ ក្នុងឆ្នាំនេះ មានប្រធានបទគឺ ស្នាដៃម្ហូបខ្ញុំ ដែលឱ្យជំទង់ទាំងអស់ចាប់អារម្មណ៍ពីសមត្ថភាព
លោកបូចារ្យប៉ូល វិនកាន់ និងលោកបូជាចារ្យអន់តូនី ថៃរតនៈ (ប៊ុនលី) បានថ្វាយអភិបូជាលើកដំបូងរួមជាមួយលោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ នៃភូមិភាគភ្នំពេញ នៅព្រះវិហារសន្តហ្វ្រង់ស្វ័រ សាវីយ៉េ ចំប៉ា នៃមណ្ឌលសកម្មភាពមេគង្គ កាលពីថ្ងៃទី២៤ខែកញ្ញា មានគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមយ៉ាងច្រើនកុះករ។ ប៉ូល វិនកាន់ មានប្រសាសន៍ថា «នៅថ្ងៃនេះខ្ញុំមានអំណរសប្បាយដែលបានមកភូមិស្រុកកំណើតដើម្បីថ្វាយអភិបូជាជាលើកដំបូង ដើម្បីអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់សម្រាប់ការត្រាស់ហៅ និងទី២អរគុណព្រះសហគមន៍ ពុកម៉ែបងប្អូនដែលតែងតែគាំទ្រតាមរយៈការអធិដ្ឋាន និងតាមមធ្យោបាយផ្សេងៗ។ នេះជាកម្លាំងនឹងជាអំណរសប្បាយសម្រាប់ខ្ញុំយ៉ាងពិតប្រាកដ»។ ក្នុងធម្មទេសនា លោកបូជាចារ្យ
លោក វី សំណាង៖ សង្គហៈ យុត្តិធម៌ និងមេត្តាករុណាត្រូវដើរទន្ទឹមគ្នា
នៅក្នុងអភិបូជាលើកដំបូង លោកបូជាចារ្យថ្មី យ៉ូហានបាទីស្ទ វី សំណាង និយាយទៅកាន់គ្រីស្តបរិស័ទថា «ការធ្វើសង្គហ: និងយុត្តិធម៌ត្រូវតែធ្វើដំណើរគ្នាជាមួយនឹងមេត្តាករុណាផងដែរ។» លោកមានប្រសាសន៍នេះនៅព្រះវិហារព្រះកុមារយេស៊ូបឹងទំពុន នារាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងពិធីអភិបូជាលើកដំបូងរបស់លោកនាថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញាកន្លងទៅ។ លោកបន្ថែមទៀតថា សូមឱ្យយើងនៅទីនេះមានចិត្តមេត្តាករុណាដូចព្រះជាម្ចាស់ ដោយគ្រប់ពេលវេលាយើងថ្លឹងថ្លែងពិចារណា ដោយឱ្យព្រះវិញ្ញាណដ៏វិសុទ្ធបំភ្លឺនូវកិច្ចការដែលយើងធ្វើ។ នៅក្នុងឱកាសអភិបូជាលើកដំបូងនេះដែរ អ្នកស្រី ភោគ សុម៉ានី គ្រីស្តបរិស័ទនៅព្រះវិហារព្រះកុមារយេស៊ូរៀបរាប់ថា ក្នុងនាមជាគ្រីស្តបរិស័ទ យើងត្រូវទទួលពាក្យ «សមធម៌» ឱ្យបានច្រើនជាង«សមភាព»។
លោកវីសំណាង៖បូជាចារ្យជាឧបករណ៍របស់ព្រះជាម្ចាស់
នៅក្នុងអភិបូជាលើកដំបូងនៅព្រះវិហារសន្តីម៉ារី តួតាំង នៃមណ្ឌលសកម្មភាព មេគង្គដែលជាទីកន្លែងកំណើត លោកបូជាចារ្យ យ៉ូហាន បាទីស្ត វី សំណាង ឲ្យដឹងថា«ខ្លួនខ្ញុំលែងជាកម្មសិទ្ធខ្លួនខ្ញុំទៀតហើយ រាល់ពាក្យសម្ដី កាយវិការ ដៃជើងអ្វីៗទាំងអស់ជារបស់ព្រះគ្រីស្ត។» ក្នុងធម្មទេសនានារសៀលថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញា លោកបូជាចារ្យថ្មី មានប្រសាសន៍ទៀតថា ដូច្នេះលោកជាឧបករណ៍របស់ព្រះជាម្ចាស់ ជាឧបករណ៍នៃធម៌មេត្តាករុណារបស់ព្រះជាម្ចាស់។ លោកបានអធិដ្ឋានសូមឲ្យអ្វីដែលលោកធ្វើ គឺដើម្បីលើកតម្កើងព្រះគ្រីស្ត និងឱ្យគ្រីស្តបរិសមើលឃើញវត្តមានព្រះអង្គក្នុងរូបកាយរបស់គាត់ជាបូជាចារ្យដែរ។ លោកបូជាចារ្យថ្មី បានថ្វាយអភិបូជាលើកដំបូងនេះអមដោយលោកអភិបាលអូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ
ព្រះសហគមន៍រំលឹកចំណងមិត្តភាព៥០០ឆ្នាំនៅកម្ពុជា
សាសនិកដែលក្នុងនោះមានសិស្សនិស្សិត សាស្ត្រាចារ្យ និងអ្នកបួសប្រមាណជិត៨០នាក់ បានចូលរួមសន្និសីទគរុសភាស្ដីពីមិត្តភាព៥០០ឆ្នាំ៖ ព្រះសហគមន៍គ្រីស្តសាសនានិងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែល រៀបចំឡើងដោយសមាគមបេសកជនបារាំង រួមជាមួយសមាគមអ្នកប្រវត្តិសាស្ត្រកម្ពុជា និង សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក្នុងគោលបំណងចង់ផ្ដោតសំខាន់លើទំនាក់ទំនងរវាង ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានិងព្រះសហគមន៍កាតូលិក និងចងក្រងឯកសារប្រវត្តិសាស្ត្រសម្រាប់ព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅកម្ពុជា។ អង្គសន្និសីទនេះធ្វើឡើងកាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកញ្ញាកន្លងទៅ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ នារាជធានីភ្នំពេញ ដោយមានវាគ្មិនប្រវត្តិសាស្ត្រជាសាស្ត្រាចារ្យ អ្នកស្រាវជ្រាវប្រវត្តិសាស្ត្រ និងបូជាចារ្យកាតូលិកបានឡើងធ្វើបទបង្ហាញអំពីរបបគំហើញថ្មីៗនិងឯកសារកាលប្រវត្តិដែលទាក់ទងនឹងព្រះសហគមន៍កាតូលិកនៅកម្ពុជា។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសាន វឌ្ឍនា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជននិងកីឡា និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសកលវិទ្យាល័យភូមិភ្នំពេញ
បេក្ខជនចំនួន១៩នាក់បានសុំចូលព្រះសហគមន៍ (ជំហានទី១) នៅព្រះវិហារសន្តីម៉ារីញញឹមចំការទៀងក្នុងមណ្ឌលសកម្មភាពតាកែវ កាលពីថ្ងៃទី៣ ខែកញ្ញាកន្លងទៅក្រោមអធីបតីភាពរបស់លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ រួមជាមួយគ្រីស្តបរិស័ទចូលរួមប្រមាណជា៥០នាក់។ តាមកម្មវិធីអប់រំជំនឿរបស់ព្រះសហគមន៍កាតូលិកកម្ពុជា ពិធីជំហានទី១គឺជាជំហានដំបូង ដើម្បីឲ្យអ្នកឈ្វេងយល់ជំនឿប្រកាសអំពីគោលបំណងរបស់ខ្លួន និងសុំចូលរួមជាមួយព្រះសហគមន៍កាតូលិក ដោយប្រកាសដោយផ្ទាល់ខ្លួនថា «ខ្ញុំសូមយកព្រះគ្រីស្តជាទីពឹង ខ្ញុំយកព្រះបន្ទូលជាទីពឹង ខ្ញុំយកព្រះសហគមន៍ជាទីពឹង»។ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ មានប្រសាសន៍ក្នុងធម្មទេសនាថា កាយវិការបស់បេក្ខជនម្នាក់ៗ ដែលបានលុតជង្គង់នៅមុខឈើឆ្កាងនិងប្រកាសពាក្យសន្យារបស់ខ្លួន ណែនាំឱ្យយើងនឹកឃើញអំពីជីវិតរបស់យើងជាគ្រីស្តបរិស័ទ ដែលត្រូវផ្ដល់សក្ខីភាពគ្រប់ពេលវេលា នៅក្នុងការងារ
កុមារចូលរួមបោះជំរំដើម្បីស្គាល់ខ្លួនឯង ព្រះជាម្ចាស់ និងអ្នកជុំវិញ
កុមារគ្រីស្តបរិស័ទជិត១០០នាក់ ដែលមានអាយុចន្លោះពី១១ដល់១៧ឆ្នាំមកពីព្រះសហគមន៍ចំនួន៨ ក្នុងមណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញខាងជើង ចូលរួមបោះជំរំក្រោមប្រធានបទ «ជាអ្នក ជាខ្ញុំ ជាយើង» ដើម្បីស្គាល់ខ្លួនឯង ពង្រឹងទំនាក់ទំនងជាមួយព្រះជាម្ចាស់ក៏ដូចជាមនុស្សជុំវិញ និងមានអំណរសប្បាយរួមគ្នាក្នុងឱកាសវិស្សមកាល។ កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅនៅព្រះវិហារសន្តយ៉ូសែបផ្សារតូចនារាជធានីភ្នំពេញ ណែនាំដោយក្រុមយុវជនកាតូលិកមណ្ឌលសកម្មភាពភ្នំពេញខាងជើង នាថ្ងៃទៅ៣១ ខែសីហា ដល់ថ្ងៃទី៣ ខែកញ្ញា។ ដូចគ្នាផងដែរ លោកប៉ូល រ៉ាវី សុភារ៉ុង ជាសមាជិកគណៈកម្មការសម្របសម្រួលនិងជាប្រធានក្រុមពិធីករក្នុងកម្មវិធីបោះជំរំកុមារនេះ និយាយថា កម្មវិធីនេះ គឺឲ្យកុមារស្គាល់ពីអត្ថន័យនិងទំនាក់ទំនងរវាង«អ្នក» គឺរវាងព្រះជាម្ចាស់និងកុមារផ្ទាល់
មណ្ឌលលីនដាល់វាផ្តល់ការអប់រំនិងថែទាំកុមារក្រីក្រ
អគារកម្ពស់២ជាន់ បានស្ថាបនាឡើងដើម្បីទទួលថែទាំកុមារតូច ដែលភាគច្រើនជាកូនៗរបស់កម្មករ-ការិនីរោងចក្រកាត់ដេរ នៅក្នុងភូមិព្រៃទាទី១ សង្កាត់ចោមចៅទី៣ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ នារាជធានីភ្នំពេញ ត្រូវបានដាក់សម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់ ក្រោមអធិបតីភាព លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ អភិបាលនៃព្រះសហគមន៍កាតូលិកភូមិភាគភ្នំពេញ និងបងប្អូនគ្រីស្តបរិស័ទនិងពុទ្ធបរិស័ទចូលរួមប្រមាណជា១០០នាក់។កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ។ អគារថ្មីនេះ មានឈ្មោះថាមណ្ឌលលីនដាល់វា ដែលគ្រប់គ្រងដោយក្រុមគ្រួសារបុត្រីនៃមេត្តាករុណាកម្ពុជា។ ក្នុងពិធីសម្ពោធ ដោយមានពិធីថ្វាយអភិបូជាអរព្រះគុណព្រះជាម្ចាស់ លោកអភិបាល អូលីវីយ៉េ ជ្មីតហស្លេ